kireclenme.gen.tr https://www.kireclenme.gen.tr Kireçlenme, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kireclenme.gen.tr Sat, 04 Jun 2016 00:00:00 +0000 Tue, 19 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Kireçlenme İlaçları https://www.kireclenme.gen.tr/kireclenme-ilaclari.html Wed, 14 Nov 2018 02:04:30 +0000 Kireçlenme İlaçları, Osteoartrit diğer adı ile kireçlenme, eklemlerimizde bulunan kıkırdakların yıkımından oluşur ve eklemlerimizde ağrı yaratır. Bu olaya eklem harabiyeti de denir. Diğer bilinen isimleri ise osteoartroz, hi Kireçlenme İlaçları, Osteoartrit diğer adı ile kireçlenme, eklemlerimizde bulunan kıkırdakların yıkımından oluşur ve eklemlerimizde ağrı yaratır. Bu olaya eklem harabiyeti de denir. Diğer bilinen isimleri ise osteoartroz, hipertrofik artrit, artroz veya dejeneratif eklem hastalığı. Bu olaya sebebiyet veren şeyler ise genel olarak şunlardır. Eklem üzeri yaralanmalar, fazla kilolu olmak, eklem sinirlerinin hasar görmesi, kalıtım, eklem zarı hastalığı ve kaslardaki zayıflıktır. Kireçlenme her eklemde oluşabilir ancak en yaygın bulunduğu bölgeler kalça, bel kemiği, dizler, el ve ayak parmaklarında oluşur. İnsan yaşı ilerledikçe oluşan bir hastalıktır ayrıca kadın erkek herkeste bulunabilir. Kireçlenme ilaçları ise hastalığın tedavisine yardımcı olur.

Kireçlenmenin Belirtileri

Kireçlenme belirtileri, hastalığın bulduğu yerler olan eklemlerin ağrımasıyla başlar. Ağrının nerede olduğu ve ağrının şiddetine göre riski değişir. Genede en çok görülen belirtiler sabahları oluşan ağrılar ve bir süre dinlendikten sonra vücudumuzun tutulmasıdır. Eklemlerinizde kireçlenme olmuşsa oturmak, kalkmak, yürümek, koşmak ve bir şeyleri yerinden kaldırmakta zorluk çekeriz.

Kireçlenme İlaçlarıKireçlenme İlaçları, olarak sayılabilecek bir kaç şeyden bahsedelim. Bunlar elma sirkesi, domates, tahıl, enginar, çınar yaprağı, kuşkonmaz, kekik ve balık yağı. Kireçlenme ilaçlarından bahsedelim. Bu ilaçlar, kireçlenmede genel olarak kullanılan ilaçlar parasetamol ağrı kesiciler grubuna girer. Halk içinde yaygın olarak bilinen ilaçlar vermidon, parol ve minoset gibi ağrı kesicilerdir. Eklemlerde kireçlenmenin olduğu bölgede şişkin veya kızarıklık oluşan durumlarda o bölgeye yatıştırıcı kremler sürülebilir. Ayrıca bu durumda geçici olarak ağızdan steroid de alınabilir. Bazı durumlarda antidepresan ilaçları, ağrı kesiciler yanında ek olarak kullanılabilir. Eklem kireçlenmesine bağlı olarak eklem çevresindeki kaslarımızın kasılması durumunda kas gevşetici kullanılır. Bu bahsettiğimiz kireçlenme ilaçları tedavi yöntemleri dışında, bazı ilaçlar halen kullanılıp kullanılmama durumu hala tartışılıyor ancak siz genede bu yöntemleri denemeden önce doktorunuzla görüşün, belki farklı bir durumunuz olabilir.
]]>
Dizdeki Kireçlenmeye Ne İyi Gelir https://www.kireclenme.gen.tr/dizdeki-kireclenmeye-ne-iyi-gelir.html Wed, 14 Nov 2018 09:17:54 +0000 Dizdeki Kireçlenmeye Ne İyi Gelir sorusunun yanıtlamadan önce size dizde var olan kireçlenme ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Kireçlenme günümüzde 50 yaş üstü bireylerde yani toplum fazında yaşlı sayılan bireyler
Dizdeki Kireçlenmeye Ne İyi Gelir sorusunun yanıtlamadan önce size dizde var olan kireçlenme ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Kireçlenme günümüzde 50 yaş üstü bireylerde yani toplum fazında yaşlı sayılan bireylerde görülmektedir. Kireçlenme konusunda başvuran hastaların geneli diz ve diz kapağında gerçekleşen kireçlenme konusunda şikayetlerde bulunmaktadır. Dizde bulunan kireçlenme genellikle kıkırdakta bulunan eklemlerin sertleşmesi yani kemikleşmesi sonucu diz kısmında bulunan kasların iltihaplanması ve diz boşluğunda yada diz kapağında birikmesidir.  

Dizdeki Kireçlenmeye Ne İyi Gelir sorusunun bitkisel çözümler, kimyasal çözümler ve bedensel olarak bir çok çözüm bulunmaktadır. Bu tedaviler için gerekli kanılar radyoloji bakımdan gerekli tetkikler sonucu yapılmamaktadır. Tedavi için gerekli tetkikler genellikle hastanın içinde var olduğu duruma bağlı olarak ortaya çıkan şikayetler etkisinden yola çıkarak gerçekleştirilmektedir.   

Dizdeki Kireçlenmeye Ne İyi GelirDizdeki Kireçlenmeye Ne İyi Gelir
 • Kişinin eğer kilosu ile ilgili sıkıntısı varsa kilo vermeli
 • Düzenli ve uzmanların önerisi oranında egzersiz ve hafif tempolu yürüyüş
 • Ağrı kesici ve ilaç tedavisi
 • Sıcak su yani kaplıca suyu ile tedavi
 • İğne tedavisi ile dize kayganlaştırıcı sıvı aktarılması
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon olarak sıralanabilir.
]]>
Kalça Kireçlenmesi Egzersizleri https://www.kireclenme.gen.tr/kalca-kireclenmesi-egzersizleri.html Wed, 14 Nov 2018 18:27:59 +0000 Kalça kireçlenmesi egzersizleri; Günlük hayatımızda yapmamız gereken bir çok hareketi yapmakta zorlanmamıza neden olan bir hastalıktır kalça kireçlenmesi. Örneğin çorabımızı giymekte, ayak tırnaklarımızı kesmekte zorlan Kalça kireçlenmesi egzersizleri; Günlük hayatımızda yapmamız gereken bir çok hareketi yapmakta zorlanmamıza neden olan bir hastalıktır kalça kireçlenmesi. Örneğin çorabımızı giymekte, ayak tırnaklarımızı kesmekte zorlanırız. En önemlisi de otururken veya oturduğumuz zaman kalkmakta zorluk çekeriz bunların nedeni kalçada olan kireçlenmedir. Bu hastalık ortalama kırk, kırk beş yaşları arası ortaya çıkmaktadır. Çok sık olmasada genç yaştaki kişilerde de görülen bu hastalıktan kurtulmak veya korunabilmemiz için doktor tedavi yöntemlerinin dışında çeşitli egzersizlerde yapabiliriz. Bu egzersizleri fizik tedavi uzmanları eşliğinde veya evlerimizde kendimiz de yapabiliriz. Kalça kireçlenmesi için egzersizleri dikkat edip düzenli olarak yapmak gerekmektedir. 

Kalça kireçlenmesi için nasıl egzersizler yapabiliriz; Tıpta kalça eklemi tam kasığın içerisindeki bir topuzun üstündeki kıkırdağın aşılmasıdır. Kalça arkadaki kısım değildir. Kasıktaki topuzun üstündeki kıkırdağın zedelenmesi ile oluşan bir hastalıktır ve biz buna kalça kireçlenmesi hastalığı diyoruz. Sonuçta kalça kireçlenmesi erken dönemlerde ise egzersizlerle kalça eklemini korumak gerekir. eklemin kıkırdağını korumak içinde kalça etrafındaki kasları kuvvetlendirmek gerekir.

Kalça Kireçlenmesi EgzersizleriKalça kireçlenmesi egzersizleri;
 • Birinci egzersiz; Düz ve sert bir zemine sırt üstü yatıp Vücudumuzu dimdik tutuyoruz. Daha sonra sağ bacağımızı dizden kırmadan yana doğru 90 derece açıp bekletiyoruz. Dörde kadar sayıp kapatıyoruz. Sonra tekrar açıp tekrar dörde kadar bekletip kapatıyoruz bu şekilde kalçanın yan tarafındaki kasları kuvvetlendirmiş oluyoruz. Bu şekilde on defa tekrarlıyoruz ayrıca yan yatıp düz bir şekilde durarak da aynı hareketi yapabiliriz. Daha sonra sol bacağımıza geçip aynı şekilde aynı hareketleri tekrarlıyoruz. 
 • İkinci egzersiz; İlk egzersizde olduğu gibi sırt üstü yatıp dizlerimizi kırıp bacaklarımızı hafif kendimize doğru çekiyoruz. Kollarımız yan taraflarımızda bu şekilde kalçamızı sıkarak hiç bir yerden destek almadan kalçamızı yukarı kaldırıp indiriyoruz. Bu şekilde on defa yapıp kalça kaslarımızı sıkarak kuvvetlenmesini sağlıyoruz. 
 • Üçüncü egzersiz; Diğer egzersizlerde olduğu gibi düz bir zemine uzanıyoruz. Fakat bu kez yüz üstü Kollarımız yanda ve sabit bir şekilde duruyor. Ayaklarımız gergi de ve parmak uçlarımız yere yapışık şekilde. Daha sonra sağ bacağımızı dizimizden kırmadan düz bir şekilde yukarı doğru kaldırıp mümkün olduğu kadar bekliyoruz ve indiriyoruz. Sonra tekrar kaldırıp bekleyip indiriyoruz kendimizi yormadan mümkünse on defa tekrarlayıp sol bacağımıza geçiyoruz. Sol bacağımızda sağ bacağımızda olduğu gibi aynı hareketi tekrarlıyoruz. 
 • Dördüncü egzersiz; Aynı şekilde süz bir zemine sırt üstü yatıyoruz. Daha sonra vücudumuz düz ve gergin bir şekilde öncelikle sağ bacağımızı dizden kırıp ellerimizi diz kapağımızın altında birleştirerek bacağımızı kendimize doğru çekiyoruz. Yirmi saniye bekleyip bırakıyoruz. Ardından sol bacağımıza geçiyoruz. Sol bacağımızı da aynı çekil de yapıp tekrar sağ bacağımıza geçiyoruz beşer defa olmak üzere toplamda on defa yapıyoruz. Bu şekilde kalça kaslarımızın kuvvetlenmesini ve sıkılaşmasını sağlıyoruz.
 • Beşinci egzersiz; Öncelikle elimize spor yaparken kullandığımız esnek lastik alıyoruz ve bu lastiğin iki uzunu sabit bir zemine bağlıyoruz. Tam ortasına ayak bileğimizi geçirip düz bir şekilde duruyoruz. Daha sonra dizimizi bükmeden kalçayı kasarak ayağımızı önden arkaya doğru açıyoruz. Daha sonra yan durup aynı şekilde içten dışa doğru açıyoruz tekrar arkaya ve tekrar öne açarak bu şekilde 8 veya 10 defa tekrarlıyoruz. Ardından lastiği diğer ayağımıza geçirip aynı hareketleri tekrarlıyoruz. Bu şekilde kalça kaslarımızı kuvvetlendirmiş oluyoruz. 
Bu egzersiz]]> Boyun Kireçlenmesi Egzersizleri https://www.kireclenme.gen.tr/boyun-kireclenmesi-egzersizleri.html Thu, 15 Nov 2018 01:33:54 +0000 Boyun Kireçlenmesi Egzersizleri, Boyun kireçlenmesi rahatsızlığını önlemeye karşı alınacak önlemlerin başında yapılacak egzersizler gelmektedir. Boyun Kireçlenmesini engellemek yapılacak hareketler Boyun Kireçlenmesi Egzersizleri, Boyun kireçlenmesi rahatsızlığını önlemeye karşı alınacak önlemlerin başında yapılacak egzersizler gelmektedir.

Boyun Kireçlenmesini engellemek yapılacak hareketler

Gıdık Eritme için yapılan hareketler: Boyun ağrılarına karşı ve boyun sıkıntıları çekenler için oldukça faydalı olabilecek ve problemleri kökten çözebilecek olan boyun egzersizleri, bunun yanı sıra hamilelik sonrası ya da kilolardan arda kalan gıdık eritme egzersizleri de barındırıyor.  Bu yapılan eritme operasyonunun adına gıdık eritme hareketleri olarak boyun kireçlenmesini engellemek adına kullanılabilecek hareketlerdir. 

Başlangıç Pozisyonu: Boyun egzersizleri sırasında yapılan hareketlerde boynun düzgün bir şekilde tutulması oldukça önemlidir. Bu sebepten ötürü önce başlangıç (nötral adı verilen) pozisyon oluşturulur. Bu hedefle baş ile boyun düz bir biçime gelinceye kadar arkaya doğru çekilir. Bu esnada yüz tam ileriye doğru bakması gerekmektedir. Bu egzersizler bu pozisyonlar kullanılarak yapılmaktadır. 

Boyun Kireçlenmesi EgzersizleriKas Geliştirme Egzersizleri

Başı Öne Doğru Eğmeye Karşı Yapılan Direnç

Her iki el alın kısmına doğru konulmaktadır. Baş ön kısma doğru itilmeye doğru çalışılırken eller ile direnç yapılarak bu boyun kireçlenme rahatsızlığı ortadan kaldırılmış olur. Bu hareket yaklaşık olarak on saniye beklenmek suretiyle yapılması gerekmektedir. 

Başı Arkaya eğmeye karşı yapılan direnç

Her iki elde baş kısmının arkasına doğru kullanılmaktadır. Baş kısmı arkaya doğru itilerek yapılan hareket ile eller ile direnç sağlanarak boyun kireçlenmesi engellenmiş olur. Bu hareket yine on saniye beklendikten sonra bırakılır. Hareket yaklaşık olarak 3-4 kez tekrar edilmesi gerekmektedir. 

Başı yana eğmeye karşı yapılan direnç

Sağ el baş kısmının sağ yönüne doğru konur. Baş sağ yöne doğru itilerek sağ el yardımı ile direnç uygulanarak engellenmesi saklanmış olur. Bu işlem belli bir süre beklenerek devam edilir. Hareket 3-4 kez tekrar edilir. Bu yapılan hareket sonucunda sol el ile sola doğru da aynı biçimde tekrarlanması gerekir.

Başı döndürmeyle ilgili yapılan direnç

Sağ el baş kısmının arka kısmına doğru konur, sol el ise şakağa konularak egzersiz yapılır.

Sağ omzun üst kısmından bakmaya gayret eder bir şekilde elin direnç göstermesine karşı baş sağ yöne doğru dönmeye zorlanarak yapılır. Bu hareket de yaklaşık olarak 10 saniye beklenerek tekrar edilir. Yaklaşık olarak 3-4 kez tekrar edilmesi gerekir.  Hareket zıt el değiştirilip aksi yöne doğru tekrar edilmesi gerekir.

Omuz kavşağını güçlendirme 

Eller göğüs hizasına getirilip burun düzeyine doğru ve baş kısmında birleştirilerek birbirini ardına doğru itilerek yapılır ya da geri çekilir. Bu harekette belli bir süre beklendikten sonra bırakılır. 3 kez tekrar edilmesi gerekir.

Boyun kireçlenmesini korumaya yönelik yapılan Egzersizler.

 • Baş kısmı yavaş bir şekilde sağ döndürülür ve belli bir süre beklenir. Ardından da başlangıç adı verilen pozisyona getirilip dinlendirilir. Aynı hareket yine aksi yönde yapılması gerekir. Bu hareket 5 kez tekrarlanması gerekir.
 • Aşırı bir biçimde zorlanmaya neden olmadan beş kısmı çene ve göğse değecek bir biçime getirilerek öne doğru eğmeye çalışır. Daha sonra yine başlangıç şekline getirilip dinlendirilir. Baş yavaş bir biçimde arkaya doğru bükülür. Sonra yine aynı pozisyona doğru getirilip dinlendirilmesi gerekir. Bu hareket yaklaşık olarak 5-10 kez tekrarlanması gerekir. Ancak bu hareketi yaşlılar için yapılmasını önermiyoruz.
 • Baş kısmı yavaş bir şekilde kulak omuz kısmına değecek kadar sağa eğilerek yapılır. Ardında ise başlangıç pozisyonuna getirilip dinlendirilir. Hareket aksi olan bi]]> Kalça Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/kalca-kireclenmesi.html Thu, 15 Nov 2018 02:39:38 +0000 Kalça Kireçlenmesi : Doğuştan yada çocukluktan gelen kalça çıkığı veya sorunları kalça kireçlenmesinin başlıca nedenlerindendir. Kalçaya isabet eden travmatik darbeler sebebiyle uyluk kemiğinin başıyla leğen kemiği arası Kalça Kireçlenmesi : Doğuştan yada çocukluktan gelen kalça çıkığı veya sorunları kalça kireçlenmesinin başlıca nedenlerindendir. Kalçaya isabet eden travmatik darbeler sebebiyle uyluk kemiğinin başıyla leğen kemiği arasında ki uyumun bozulması ile erken yaşlarda da görülebilir. Kadınlarda görülme oranları erkeklere göre daha yüksektir.

  Kalça kireçlenmesi belirtileri :
  • Hastalar bacaklarını yana açarken zorlanırlar, tırnak kesmek ve çorap giymek zor duruma gelir.
  • Kalça hareketleri zamanla zorlaşır ve kısıtlanmaya başlar.
  • İlk başlarda yorulma durumunda görülen ağrılar zamanla otururken de rahatsız edecek duruma gelir.
  • Yürürken mesafenin kısa olmasına rağmen hemen yorulmak kalça kireçlenmesinin belirtisidir.
  • Başlangıç belirtisi kasıklardan başlayan ve dize vuran ağrılardır.
  Kalça KireçlenmesiKalça kireçlenmesi tedavisi :

  Kalça kireçlenmesinin tedavisi ilaçla tedavisi mümkün değildir. İlk başlarda doktor ağrıları azaltmak maksadıyla ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi ve destekle yürümesi için baston önerir fakat bunlar tam bir tedavi olmamakla birlikte zamanla yetersiz gelir. Kalça kireçlenmesinde bir süre sonra cerrahi müdahale mecburi hal alır. Uyluk kemiği ile leğen kemiği arasına protez takılır.

  Kalça protezi uyluk kemiği başı suni malzemeyle değiştirilerek yapay bir eklem elde edilir. Ameliyat yaklaşık bir saat sürer ve bir kaç gün hastahanede kalmak gerekir. Ameliyat olmuş kişinin iyileşmesi bir ayla altı ay arası sürebilir.

  Kalça kireçlenmesi korunma yolları :

  Aniden ortaya çıkan kalça kireçlenmelerinde yapılacak bir şey yoktur. Fakat bazı durumlarda kalça kireçlenmesi önceden fark edilir. Bu durumda kalça kireçlenmesine yol açan etkenler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ayakta aynı pozisyonda durmak, beklemek eklemi yıpratır fazla kilolara dikkat edilmesinde fayda vardır zira fazla kilolar kalça kemiğinin yıpranmasına sebep olur.
  ]]>
  Dizde Kireçlenme Ameliyatı https://www.kireclenme.gen.tr/dizde-kireclenme-ameliyati.html Thu, 15 Nov 2018 09:29:17 +0000 Dizde kireçlenme ameliyatı, dizde kireçlenme sorunu olan, kıkırdak dokusu aşınmış hastalar için uygulanır. Bu operasyon için farklı yöntemler kullanılabilir. İlk aşamada hastalara diz protezi yapılması düşünülür. Diz ek Dizde kireçlenme ameliyatı, dizde kireçlenme sorunu olan, kıkırdak dokusu aşınmış hastalar için uygulanır. Bu operasyon için farklı yöntemler kullanılabilir. İlk aşamada hastalara diz protezi yapılması düşünülür. Diz ekleminin yeniden fonksiyonunu yerine getirmesi amaçlanır. Bu operasyon hastanın yaşam kalitesini arttırır.  Hastalar egzersiz yapmalarına, ilaç tedavisi uygulamalarına rağmen, günlük aktivitelerini kısıtlayacak derecede kireçlenme ağrısına maruz kalıyorsa, sosyal yaşamı etkileniyorsa öncelikle diz protezi yapılması gündeme gelir.

  Dizde kireçlenme sorunu olan herkes diz protezi adayı olur. Özellikle şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı olan kişiler uygulanan tedavilerden sonuç alınamadığında, diz protezi ameliyatı yapılır. Diz protezi total ve kısmi türde olur. Bunlar kireçlenmenin dizin neresini etkilediğine göre kullanılır. Diz protezi ameliyatı olan kişiler kullanılan cerrahi yönteme göre yaklaşık 3 gün kadar hastanede kalır. İlk günde yürüme, ikinci günde merdiven inme ve çıkma, üçüncü günde tek koltuk değneğiyle yürüyecek şekilde taburcu edilirler. Hastalar ameliyat edilen tarafa tam yükle genellikle basabilir. Yaklaşık 3 hafta kadar koltuk değneği kullanmaları da uygun olur. Ancak cerrahinin ve malzemelerin durumuna, kişinin genel sağlığına göre bu süre değişebilir. Dizde kireçlenme ameliyatı hastanın ağrısının geçmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için uygulanır.

  Dizde kireçlenme ameliyatı olunmazsa ne olur

  Dizde kireçlenme kendiliğinden azalacak ve geçecek bir rahatsızlık değildir. Bunu geçirecek bir ilaç ya da fizik tedavi yöntemi de bulunmamaktadır. Kireçlenme yüzünden ağrılar giderek artar ve bazı kişilerde kireçlenme olan tarafa doğru eğrilikte oluşabilir. Ağrı nedeniyle hastada farklı yürüyüş şekilleri ortaya çıkabilir. Vücutta bel, sırt ve kalça gibi bölgelerde de ağrı oluşabilir. Dizde kireçlenme bir ameliyatla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

  Dizde Kireçlenme AmeliyatıDizde kireçlenme ameliyatı için diz protezi dışındaki yöntemleri nelerdir

  Dizde kireçlenme ameliyatı diz protezi yerleştirme şeklinde yapılabileceği gibi farklı yöntemlerle başka ameliyatlarda yapılabilir. Bunlar;

  Artroskopik Debridman: Dizde kireçlenme ileri seviyede değilse, diz protezi yerleştirmek için erken olduğu düşünülürse ameliyat için bu yöntem tercih edilebilir. Bu diz protezi ameliyatına göre daha kolay yapılır. Sonrasında hastadaki iyileşme daha hızlı olur. Bu ameliyatta amaç hastanın ağrısının azaltılması ve diz protezi ameliyatının ötelenmesidir. Fakat bu dizde kireçlenme ameliyatı ileri derecedeki kireçlenmeler için yararlı olmaz.

  Osteotomi: Dizde kireçlenme sadece iç tarafta olursa ve hastanın yaşı genç olursa bu yöntem uygulanabilir. Dizde kemikte yapılacak kesi ve düzeltmeler ile dizde yük binen aks değiştirilir. Fakat dizin öteki kompartmanları kireçlenmeden etkilendiyse, bu yçntem tercih edilmez.

  Artrodez: Bu yöntemle kireçlenme etkisinin olduğu eklem yüzeyi kesilerek çıkarılır, iki uç birleştirilerek tespit edilir ve kaynaması sağlanır. Bu şekilde dizdeki ağrı geçer. Fakat dizde hareket olmaz. Bu ameliyat enfeksiyon ve tümör olduğunda uygulanmaktadır. Ayrıca genç hastalarda da tercih edilebilir.

  Kısmi diz protezi: Bu dizde kireçlenme ameliyatı sadece iç ompartımanda kireçlenme olduğunda, 40 yaş üzeri hastalar için tercih edilir. Total diz protezine kıyasla küçük bir kesi açılarak gerçekleştirilir. Hastaların iyileşmesi de daha hızlı olur. Ancak dizde birden çok kompartıman etkilendiğinde bu yöntem tercih edilmez.
  ]]>
  Kireçlenmeye Ne İyi Gelir https://www.kireclenme.gen.tr/kireclenmeye-ne-iyi-gelir.html Fri, 16 Nov 2018 04:39:41 +0000 Kireçlenmeye Ne İyi Gelir, Kireçlenme (Osteoartrit) kemik iskelet sistemi ve eklem sistemininde geri dönülmez sorunlar ortaya çıkaran bir hastalıktır. En önemli özelliği kronik oluşudur. Eklem ağrılarına ve tutuklukları Kireçlenmeye Ne İyi Gelir, Kireçlenme (Osteoartrit) kemik iskelet sistemi ve eklem sistemininde geri dönülmez sorunlar ortaya çıkaran bir hastalıktır. En önemli özelliği kronik oluşudur. Eklem ağrılarına ve tutuklukları na yol açan bu hastalık eklem kıkırdakların da harabiyet ve yıkıntıların ortaya çıkmasına neden olur. İnsan sağlığı ile ilgili bilinen en eski hastalıklar arasında yer alır. Bunların hepsinde de kıkırdak yıkımı mevcuttur. Obezite, genetik yatkınlık, eklem hasarına yol açan kazalar, kaslar da güçsüzlük, eklem bölgesi sinirsel hasarları ve eklem zarı hastalığı olarak bilinen iltihaplı romatizmal hastalıklar kireçlenmenin genel nedenleridir.
 
Kireçlenme bir eklemi etkileyeceği gibi bir çok eklemi de etkileyebilir. Genel olarak omurlar arasında, dizler de ve kalça da ortaya çıkar. El ve ayaklarda da kısmen görülen kireçlenme ellerde tırnağa yakın yerlerde, ayaklarda ise; ayak başparmağı kökünde ortaya çıkar. Kadın ve erkekler de yaş ile doğru orantılı olarak artmaya başlar.

Kireçlenmeye Ne İyi GelirKireçlenmeye ne iyi gelir

Öncelikle hastalığın tam olarak ne olduğuna dair inceleme ve kontrol yapılıp teşhis konulmalıdır. Kesin teşhisten sonra tedaviye başlanılır. İyi bir tedavi programı ile  kireçlenmeye bağlı eklem tutulması ve ağrısının azalması mümkün olacaktır.  Aşağıda kireçlenmeye iyi gelen bitkiler açıklanmıştır.
 
Yeşil Çay; Bir çok derdin devası olarak görülen yeşil çay kireçlenmenin önlenmesinde de önemli yer alır. Gün içinde her gün bir iki kupa bardak yeşil çay içmenin kireçlenmeye iyi geldiği tespit edilmiştir.
 
Aleo Vera; Bu bir bitkidir, yıl içinde bir defa üretimi yapılır. Özellikle sıcak iklim kuşağında ki Ekvator, Arabistan, Suriye gibi bölgeler de yetiştirilir. Ülkemiz de daha çok güney batı bölgelerinde yabani olarak ortaya çıkar. Bu bitki sarı sabı, öd ağacı gibi isimlerle de anılır. Kireçlenmeye iyi geldiği öteden beri bilinir. Bilinen 400 çeşiti vardır. En etkili olanı "Aloe Barbadensis Miller" cinsidir. Kireçlenme hastaları bunu direkt kullanımı ile alerji oluşabilir. Piyasa da aleo vera içerikli bir çok ürün bulunmaktadır. Bunlar daha çok içecek şeklinde olup pratik kullanıma uygundur.
 
Zerdeçal; Kireçlenme rahatsızlığı olanlar bu bitki yumlurarını yediklerinde eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Zerdeçal üzerinde yeterince araştırma yapılmamakla birlikte eklem şişliğine iyi geldiği bilinir.
  
Okaliptüs; Kauçuk ağacı olarak ta bilinen bu ağaç tropikal bölgeler de yetişen ve daha çok nem ve suyu seven bir ağaçtır. Kokusu insan kokusuna benzer. Ağacın geniş yapraklarından elde edilen yağın kireçlenme kaynaklı şişliklerin azaltılmasına yardımcı olduğu biliniyor.
 
Kedi Pençesi; Kireçlenme kaynaklı şişliklerin azaltılmasında önemli yer tutan bir bitkidir. Mor çiçekleri ile otsu görüntülü bir bitkidir. Eklem kireçlenmelerinden kaynaklanan yangı (antienflamatuar) sorununun giderilmesinde yardımcı olur, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.
 
Boswellia; En önemli özelliği anti enflamatuar yani yangı oluşumunu önlemesidir. Yapılan araştırmalar da bu bitkinin içeriğinde bulunan boswellic asit ilaç etkisi göstererek kireçlenmeden kaynaklanan ağrı ve yangıları azalttığı tespit edilmiş hastalar da belli bir rahatlama sağlanmıştır. Piyasada tabletler şeklinde satılmaktadır. Alerjik durumla karşılaşıldığında kullanım durdurulmalıdır.
]]> Boyun Kireçlenmesi Ameliyatı https://www.kireclenme.gen.tr/boyun-kireclenmesi-ameliyati.html Fri, 16 Nov 2018 07:08:02 +0000 Boyun kireçlenmesi ameliyatı; boyun bölgesinde bulunan eklemlerdeki kıkırdak dokunun düzgünlüğünü kaybetmesi sonucunda altında bulunan kas ve kemikli yapının çıkıntı yapması gibi nedenlerle oluşan hastalığın giderilmesi Boyun kireçlenmesi ameliyatı; boyun bölgesinde bulunan eklemlerdeki kıkırdak dokunun düzgünlüğünü kaybetmesi sonucunda altında bulunan kas ve kemikli yapının çıkıntı yapması gibi nedenlerle oluşan hastalığın giderilmesi için yapılan ameliyata denir. Bu hastalık her insanda görülebilmektedir. Boyun kireçlenmesi önlem alınmazsa ilerleyebilir ve kişide ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Boyun kireçlenmesi genelde ameliyat ile tam olarak iyileştirme yapabilmektedir, nadiren hastalığın ameliyattan sonra tekrar nüksettiği görülür. Boyun kireçlenmesi ameliyatından önce bu hastalığın nedenlerini bilmekte fayda vardır.

 Boyun kireçlenmesi nedenleri;
 • Bazı hormonların nedeni ile oluşabilmektedir. Osteoartrit hormonu boyun kireçlenmesine neden olmaktadır.
 • Kireçlenmenin yaş ile ilgisi vardır. Boyun kireçlenmesi genellikle 40 yaş üstü kişilerde görülmektedir.
 • Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme gibi nedenlerde boyun kireçlenmesine neden olmaktadır. Çevresel faktörler ve yaşam standartları boyun kireçlenmesi ile ilgilidir.
Kireçlenme vücudun eklem yerlerinde görülmektedir. En sık görüldüğü yer ise diz kapağıdır. Bunun haricinde el, ayak, bilek, kalça ve boyun bölgesinde sıklıkla görülmektedir. Boyunda kireçlenme ağrı ve sertlik yaparak kişiye ciddi rahatsızlıklar vermektedir. 

Boyun Kireçlenmesi AmeliyatıBoyun kireçlenmesi belirtileri;
 • Hareketlerde kısıtlanma; boyun bölgesi eskisi gibi hareket edemez ağrı ve sertlikten dolayı kıkırdak dokudan çıtırtı şeklinde sesler gelir.
 • Eklem yerlerinde ağrı; boyun bölgesinde eklem yerlerinde kireçlenmeye bağlı ağrı oluşur. Hastalığın ilerlemesiyle ağrılar artmaktadır.
 • Eklem yerlerinde şişme.
Boyun kireçlenmesini önlemek için hareket ve egzersizlere önem verilmelidir. Yastık seçimi boyun eklemlerini rahatsız etmeyecek şekilde seçilmelidir. Sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir. 

Boyun kireçlenmesi ameliyatı;
 • İlgili polikliniklerde muayene edildikten sonra doktorların gerekli görmesi halinde hastalığın doğal yollarla tedavi edilemeyeceği anlaşıldığında yapılacak tedavilerden birisi tendonları restore etmektir.
 • Boyun bölgesinde bulunan eklemleri değiştirmek cerrahi bir tedavidir ayrıca kemik çıkıntılarını almakta bir cerrahi yöntemdir.
 • Boyun bölgesinde kireçleme nedeniyle oluşan iltihabı almak cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntemler genelde hastalığın ilerlemiş safhalarında uygulanmaktadır. Kişilerin iş göremez hale gelmesiyle cerrahi yöntemlere başvurulur.
 • Boyun bölgesinde hareket kısıtlılığını önlemek için boyun yastıklarını kullanmak faydalı olacaktır ayrıca sertleşmenin giderilmesi için yapılacak egzersizler kireçlenmenin önüne geçecektir.
 • Doktorların reçete ettiği ve eczaneden alınabilecek ilaç, krem ve steroit enjeksiyonlar ile boyun kireçlenmesi tedavisi yapılabilmektedir.
 • Doğal tedavi yöntemleri genellikle hastalığın ilk evrelerinde kullanılmaktadır. Hastalığın ilerlememesi ve giderilmesinde büyük bir katkıya sahiptir. Sıcak duş almak, boyun egzersizleri, uyku sırasında boyunluk takarak destek verme ve doğru boyun masajı yapmak boyun kireçlenmesi ameliyatı geçirmeden hastalığın tedavi edilmesini sağlayabilmektedir.
]]>
Akciğerde Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/akcigerde-kireclenme.html Fri, 16 Nov 2018 09:32:06 +0000 Akciğerde kireçlenme, Akciğer vücudumuzun oksijen ihtiyacını karşılayan hava soluyan solunum organıdır. Soluk alındığında ağız ve burun yolu ile nefes borusundan geçerek broşlar aracılığı ile akciğere ulaşır. Toplardam Akciğerde kireçlenme, Akciğer vücudumuzun oksijen ihtiyacını karşılayan hava soluyan solunum organıdır. Soluk alındığında ağız ve burun yolu ile nefes borusundan geçerek broşlar aracılığı ile akciğere ulaşır. Toplardamar ile gelen fazla kirli kan burada temizlenerek yeniden vücuda gönderilir. Göğüs kafesi boşluğunda olan akciğer göğüs kafesleri sayesinde dış darbelerden korunur. Akciğerlerin esnek süngerimsi yapısı vardır. İki bölümden oluşan akciğer sağ lop ve sol loptan oluşur. Sağdaki akciğer üç loptan soldaki akciğer ise iki loptan oluşur.

Akciğer hastalıklarının başında sigaradan ve ağır çalışma ortamlarından kaynaklanan rahatsızlıklar gelir. Bunların dışında birde günümüzün veremi diye bilinen kanser hastalığı vardır. Akciğerde oluşan rahatsızlıkların ana temeli kullandığımız sigara ve tütün ürünleri, ayrıca maden ocakları gibi ağır çalışma yerleridir. İkisi de ileride bu tür alışkanlıkları ve çalışma koşulları olan kişilerde bir çok akciğer hastalığına neden olur.

Bazen akciğerde lekelenme diye tabir ettiğimiz bir kanser çeşidi vardır ki genelde dünyadaki insanların % 20 sinde görülen bir rahatsızlıktır. Ama iyi huylu yada kötü huylu olarak ikiye ayrılır. Sigara içenlerde daha çok görülen bu lekelenmeler bir çok kişide iyi huylu olurken bazende kötü huyluları da çıkabilir.

Gelelim akciğer kireçlenmesine, akciğerde kireçlemeyi kanser olarak niteleyenler de vardır ama belkide sadece ilk aşamalarından biri olarak düşünülebilir. Onun dışında özellikle uzun süre sigara içenlerde veya sigara içenlerin ortamında sürekli duranlarda veyahutta maden ocakları sanayi fabrikaları gibi nefes yolu ile ağır metallere maruz kalan kişilerde görülür. Bu yüzdende özellikle bu hastalarda kendisini gösteren akciğer kireçlenmesi aslında bu ağır metallerin yada sigaranın zararlı maddelerinin akciğer bronşlarına yerleşerek tabaka oluşturması ve nefes alıp verme sirkülasyonunu zayıflatması ile ortaya çıkar. Bir çok rahatsızlık gibi uzun bir zaman içerisinde kendisini gösteren rahatsızlık bir sonraki aşamada kişide kansere neden olmaktadır. 

Akciğerde KireçlenmeAkciğer kireçlenmesine nargilenin etkisi,

Maalesef ki sigara ve nargile içicilerinin ortam tanımadan her yerde içmesi bile pasif içicileri akciğer kireçlenmesine neden olabilir. Bir diğer husus ise ağır metal olan alanlarda çalışmak zorunda kalan işçilerin yeteri kadar korunma önlemleri alınmadan çalıştırılması maliyeti en aza indirme çabası içerisinde olan işverenlerin kendi bencilliklerinden kaynaklanmaktadır. En azından çalışma koşullarında korunma güvenliği olması gereken seviyede tutulsa belkide çalışan işçilerin hayatını yaşamasını dahada kolaylaştırır. Ama insan sağlığı her zaman en son plana atıldığı için ne yazık ki bir çok aile reisi bu gibi akciğer rahatsızlıkları ile uğraşarak dünyadan ayrılıyor. ailelerine doyamadan hayata karışamadan yanımızdan ayrılıyor.

Akciğer kireçlenmesi, Türkiye bu çalışma koşullarından ötürü çok yüksek seviyede olan ve ağır maden çalışma koşulları yada ağır kimyasallar üreten fabrikalardaki korunmasız çalışma koşullarının işçilerdeki etkisidir.
 
Akciğerde kireçlenme;
 • Akciğer zarında kalınlaşmalar,
 • Akciğer yetmezliği,
 • Akciğerde kireçlenme,
 • Koah hastalığı kendisini gösterir. Koah hastalığı kronik bronşit anfizeme bağlı hava akımı tıkanıklığı, yada yetmezliğidir. Akciğerlerdeki kireçlenmeden ötürü yeteri kadar nefes alıp verme yani hava akımını gerçekleştiremeyen akciğerin en bilinen ve yaygın olan hastalığıdır. 
Sağlıklı nefes alabilmek için insanın insana değer vereceği bilinçli bir dünya yaratmak gerekir. Maddiyatın değilde insanın canının önemli olduğu anlaşılır ise belki bu gibi hastalıkların önüne geçilebilir. Sağlıkla kalın.
]]>
Omuz Kireçlenmesi Egzersizleri https://www.kireclenme.gen.tr/omuz-kireclenmesi-egzersizleri.html Fri, 16 Nov 2018 23:20:22 +0000 Omuz kireçlenmesi egzersizleri, Kireçlenme kemik dokusunun içerisinde ki kalsiyum ve bazı elektrolitlerin fazla miktarda birikmesiyle birlikte oluşan yeni kemik oluşumlarıdır. Kireçlenme bulunduğu bölgeye göre değişik reaksiyonl Omuz kireçlenmesi egzersizleri, Kireçlenme kemik dokusunun içerisinde ki kalsiyum ve bazı elektrolitlerin fazla miktarda birikmesiyle birlikte oluşan yeni kemik oluşumlarıdır. Kireçlenme bulunduğu bölgeye göre değişik reaksiyonlar gösterebilir. İnsan vücudunun bir takım bölgelerinde kireçlenme daha sık görülmektedir. Kalçada, bileklerde, dirseklerde, dizlerde parmak eklemlerinde ve omuzda kireçlenme daha sık görülmektedir. Özellikle omuzda oluşan kireçlenme için çeşitli egzersizler yapabiliriz. Omuz kireçlenmesi için yapılan egzersizleri eşliğinde çeşitli bitkisel kürler kireçlenmeyi önleye bildiği gibi tedavi de etmekte yardımcı olacaktır. Ayrıca Omuz kireçlenmesi egzersizlerini fizik tedavi uzmanlarının eşliğinde yapabileceğimiz gibi evde kendimizde kolaylıkla yapabiliriz. Önemli olan doğru egzersizleri öğrenip ani ve yorucu hareketlerden kaçınarak düzenli olarak yapmaktır. Bu şekilde kireçlenmeye bağlı omuz ağrılarının zamanla azalıp yok olduğunu görürüz. 

Omuz Kireçlenmesi EgzersizleriOmuz kireçlenmesi için hangi egzersizler etkilidir; Omuz kireçlenmesinde egzersizler çok önemlidir. Tedavinin asıl temel noktası kuvvetlendirmeye dahalı iyi bir egzersizdir. Ancak çoğu zamanda yanlış egzersizlere omuzda problem yaratabilir. Bu nedenle uygun zamanda uygun egzersiz yapmak gerekir. Bu nedenle fizik tedavi uzmanlarının belirttiği miktarda ve zamanlarda yapmak gerekir evde yapıldığı taktirde de egzersizin zamanına ve miktarına sadık kalmak şarttır. 

Omuz kireçlenmesi egzersizleri
 • Birinci egzersiz; Bu egzersiz omuzu egzersize hazırlamak için yapılan bir harekettir aynı zamanda bu egzersiz omuzun donuk omuza gitmesini engeller. Bu egzersiz için masa veya benzeri başka bir nesneden yardım alıyoruz. Bir elimizi masaya dayayıp yere doğru eğiliyoruz kireçlenmenin bulunduğu kolumuzu aşağıya doru serbest bırakıp  kolumuzu hiç bükmeden sağa sola sallıyoruz. Kolumuzun omuz ekleminden hareket ettiğini hissediyoruz. Daha sonra öne arkaya sallıyoruz. Ardından kolumuzla daire çiziyoruz. Bu şekilde omuz ağrımızı toparlayıp kaslarımızı kuvvetlendirici egzersize geçiyoruz.
 • İkinci egzersiz; Bu egzersiz için öncelikle bir sandalyeye oturup Sırtımızı yaslıyoruz. Spor yaparken kullandığımız esnek lastiğin tam ortasından ayağımıza geçirip iki ucunu elimize alıyoruz. Omuzlar dik kol sabit ve lastiği çekip bırakıyoruz. Bu şekilde on defa yapıp diğer kola geçebiliriz tabi bir ağrı veya kireçlenme var ise. 
 • Üçüncü egzersiz; İkinci egzersizde olduğu gibi esnek bir lastik kullanarak yapıyoruz. Lastiği kapı kolu veya o mesafede başka sabit bir yere bağlayıp kireçleme olan omzumuzu kuvvetlendirmek için sorun olmayan tarafımızı kapıya dönüp diğer elimizle lastiğin bir ucunu tutuyoruz. Kolumuz yanda lastiği yana doğru açıp bırakıyoruz. Tekrarlıyoruz bu şekilde on defa yapabiliriz. 
 • Dördüncü egzersiz; Bu egzersizi ilk üç egzersizi yapıp omuzu ısıttıktan sonra yapılabilinecek bir egzersizdir. Düz bir zeminde ayakta duruyoruz vücudumuz olabildiğince düz ayaklarımız birleşik ve iki elimizi ön tarafta birleştirip avuç içimiz ayaklarımıza bakacak şekilde vücudumuzu sadece belimizden kırarak ellerimizi diz kapağımıza doğru indirip düz bir şekilde yukarı kaldırıyoruz. Kollarımız hiç kırmadan karşıya uzatarak ellerimizin tersi bize bakacak şekilde bu şekilde dörde kadar sayıp tekrar diz kapağımıza değdiriyoruz. Bu şekilde hem bel hem omu hemde kol kaslarımızı kuvvetlendirmiş oluyoruz. 
 • Beşinci egzersiz; Bir önceki egzersizde olduğu gibi düz bir zeminde ayakta dik duruyoruz. Ardından bacakları iki yana hafif açıp omuzda kireçlenme olan kolumuzu handa düz tutup belimizi kırarak elimizi diz kapağımızın yanına değdiriyoruz. Daha sonra diz kapaktan yukarı doğru kolu bükmeden kaldırım başımızın üzerinden parmak uçlarımız gergin bir şekilde diğer omzumuza d]]> Kireçlenme Bitkisel Çözüm https://www.kireclenme.gen.tr/kireclenme-bitkisel-cozum.html Fri, 16 Nov 2018 23:42:59 +0000 Kireçlenme Bitkisel Çözüm, Kireçlenme (osteoartrit), yaşlılık hastalığı olarak bilinir. İnsanlar arasında çok karşılaşılan bir hastalık bu rahatsızlığın en önemli özelliği kronikleşmeye müsait olmasıdır. Kir Kireçlenme Bitkisel Çözüm, Kireçlenme (osteoartrit), yaşlılık hastalığı olarak bilinir. İnsanlar arasında çok karşılaşılan bir hastalık bu rahatsızlığın en önemli özelliği kronikleşmeye müsait olmasıdır. Kireçlenmeye kemik iskelet sisteminin rahatsızlığıdır. Daha çok eklem yerlerinde meydana gelir. Eklem kemiklerinin birbirine temas eden kısımları kıkırdak yapı ile kaplanmıştır. Kıkırdaklar kemik başlarının bir birlerine sürtünerek aşınmasını, hasara maruz kalmasını ve dış darbelerden korunmasını sağlar.
 
Kireçlenmeye karşı hangi bitkiler etkilidir
 
Ülkemiz orta iklim kuşağında olması nedeni ile bitki örtüsü bakımından çok fazlaca çeşitlilik arz eder. Bu durumda hastalıkların şifası olan bitkilerde ülkemizde yeterli düzeydedir. Kireçlenmede kullanılacak bitkiler;
 
Okaliptüs; Ülkemizde kauçuk ağacı olarak bilinen bu ağaç daha çok nemli bölgelerde yetişir. Bu ağacın yapraklarından elde edilen yağın enerji verdiği, kireçlenme kaynaklı şişmeleri indirdiği bilinir.
 
Boswellia Serrata; Bu bir reçinedir. Akgünlük bitkisinden elde edilir. Başta eklem ağrıları olmak üzere kıkırdak deformasyonu, romatitartrit ağrılarının dindirilmesi, kireçlenmenin önlenmesi için kullanılır. Ülkemizde de yetişen bu bitkinin anavatanı Hindistan olup, bitki kurutulduktan sonra ezilerek toz şeklinde yenilebilir veya suya karıştırılıp içilebilir. Piyasa da pratik kullanıma uygun tabletler şeklinde satılan ürünler de bulunmaktadır,
 
Omega 3; yağ asitlerinin kireçlenmeye neden olan biyolojik sıvıların oluşumunu engellediği, kıkırdakları aşındırdığı bilinen proteinlerin üretimini durdurduğu tespit edilmiştir. Eklem iltihaplanmasının yok edilmesinde de oldukça fazla öneme sahip omega 3 kıkırdak dokusunun tekrar oluşumuna katkı sağladığı bilinmektedir.
 
Yeşil çayı; Bin derde deva olan yeşil çayın etkisi kireçlenmede de görülmektedir. Günlük bir iki bardak yeşil çayın düzenli olarak tüketilmesi ile bu hastalığın bir çok etkisini ortadan kaldırmak mümkündür. Eklem iltihapların oluşmasını engellediği, eklem yangılarını azalttığı ve ağrıları dindirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır,
 
Aloe vera; Ülkemiz de Güney Ege, Batı Akdeniz bölgelerinde yetişen bitkinin Aloe Barbendensis Miller türü kireçlenmeye iyi gelmektedir. Bitkinin tıp tarihinde ki yeri milattan öncesine dayanır. Bitkinin dikenli uzun yaprakları fleto şeklinde kabuğu soyulur ve kauçuksu etli kısmında bulunan jel sıkılarak çıkartılır. Ilık su ile karıştırılarak içildiğinde eklem korozyonlarından şişliklerin inmesine kadar bir çok faydası bilinmektedir, bitkinin yararı nedeni ile bitkisel takviye ürünlerinden birçoğunun ana hammaddesini oluşturmuştur.
 
Kedi pençesi; Bir çeşit büyük ot görünümünde olan bitki, iltihap oluşumunu engelleyerek eklem şişliklerini azaltmaktadır. Kireçlenme kaynaklı yangı oluşumunu engelleyen bu bitki kireçlenme kaynaklı hasarların en azından devam etmesini durdurduğu bilinmektedir.
 
Çınar yaprağı; çınar yaprakarı beş dakika kaynatılıp içildiğinde kireçlenmeye iyi gelmektedir. Bu fayda, şişliklerin inmesi ve ağrıların dinmesi şeklinde kendini gösterir.
  
Zencefil; Bu bitkinin kireçlenmeye karşı etkisinin olduğu bilinmektedir. Kireçlenmeden kaynaklı şişliklerin inmesi ve ağrıların dinmesi için kullanıldığında faydası görülebilir. Bunun için zencefili mutfağınızdan eksik etmemeniz gerekiyor.
 
Kuşburnu; Kireçlenme ve romatizmal hastalık tedavisinde kullanıldığında olumlu sonuçlar alınmıştır. Kireçlenmeye karşı kuşburnu uygulaması çay şeklinde değildir. Isıl işleme tabi tutmak kuşburnunun içeriğinde ki etkin maddeyi yok edebiliyor. Bu nedenle taze olarak yada tozun suya karıştırılması ile tüketilmesi gerekir. Ayrıca pratik kullanım için piyasada kuşburnu t]]> Ayakta Kireçlenmeye Ne İyi Gelir https://www.kireclenme.gen.tr/ayakta-kireclenmeye-ne-iyi-gelir.html Sat, 17 Nov 2018 15:56:41 +0000 Ayakta kireçlenmeye ne iyi gelir, kireçlenme eklem kıkırdaklarında meydana gelir. Ayakta oluşan kireçlenmede daha çok parmak eklemlerinde, ayak bileğinde yoğunlaşır. Vücutta eklem olan her alanda kireçlenme oluşması mümkündü Ayakta kireçlenmeye ne iyi gelir, kireçlenme eklem kıkırdaklarında meydana gelir. Ayakta oluşan kireçlenmede daha çok parmak eklemlerinde, ayak bileğinde yoğunlaşır. Vücutta eklem olan her alanda kireçlenme oluşması mümkündür. Kıkırdak hasar gördüğü için, sorunlarda başlar. Buna en başta fazla kilo, eklem yaralanması, romatizmal hastalıklar, kaslardaki zayıflık gibi etkenler neden olur. Bazen de sebebi olmadan yaşın ilerlemesi kireçlenme sebebidir. Kıkırdak dokudaki hasarla dokuda azalma, tamamen dokunun kaybedilmesi gibi sorunlar yaşanır. Eklemlerin tam olarak kullanılması açısından kıkırdak dokusunun mutlaka olması gerekir. Kıkırdak dokunun korunması içinde erken yaşlardan başlatarak önlemler alınmalıdır. Ayakta kireçlenme sorunu içinde bunlar geçerlidir. Bazı yöntemlerle kireçlenmenin etkisi azaltılabilir, ilerlemesi yavaşlatılabilir. Ayakta kireçlenme nedeniyle kaybedilen kıkırdak dokuya bu şekilde yapılabilecek bir şey yoktur. Bu aşamada sorun cerrahi olarak giderilebilir. Bu nedenle erken yaşlarda ayakta kireçlenme etkisinin yavaşlatılması gerekir.

Ayaktaki kireçlenmeye iyi gelen öneriler

İdeal kiloya inmek: Vücudun ağırlığının önemli bir bölümünü taşıyan ayakların rahatlatılması, kireçlenmeden korunması için ideal kiloda olunması gerekir. Bu yüzden fazla kilonun doğru diyetlerle verilmesi, egzersizle bunun desteklenmesi gerekir. Diz ve ayaklara kilo nedeniyle basınç arttıkça, kireçlenme oldukça hızlı ilerliyor ve kişinin ağrıları artış gösteriyor.

Egzersiz yapmak: Ayak kireçlenmesi yüzünden eklem ağrıları olanlar egzersiz yapmaya pek sıcak bakmayabilir. Ancak egzersiz kireçlenmenin ilerlemesini yavaşlatan önemli bir etkendir. Bu sayede kas ve kemikler güçlenir, eklemler esnekleşir. Başlangıçta fazla efor istemeyen yürüyüş, yüzme gibi egzersizlerle işe girişebilirsiniz. Eğer eklem ağrılarınız çok şiddetli olursa, egzersiz yapmamalısınız.

Sıcak ve soğuk kompres yapma: Ağrının arttığı durumlarda ayak eklemi üzerine sıcak ve soğuk kompres yapılabilir. Kan dolaşımının artması ve kasların rahatlaması için sıcak, sinirlerin uyuşması ve şişliğin azalması içinde soğuk kompres iyi gelecektir.

Ayakta Kireçlenmeye Ne İyi GelirOmega 3 almak: Besin takviyeleriyle kireçlenme etkileri kontrol altına alınabilir. Omega 3 iltihap azaltıcı etkisiyle, kireçlenmeden kaynaklanan ağrıların azalmasını sağlar. Bu yüzden ceviz, balık, zeytinyağı, keten tohumu gibi omega 3 içeren besinler tüketilmelidir.

İltihap önleyen besinleri tüketmek: Bazı araştırmalarda besinlerin iltihabı azaltığı ya da önlediği belirlenmiştir. Bu besinler arasında soğan, tere, hardal, turp, sarımsak, kuşburnu, limon, kereviz, maydanoz gibi faydalı yiyecekler var.

Okaliptüs yağı: Bu bitkisel yağ egzama tedavisine olduğu kadar, kireçlenme ağrısına da iyi gelir. Okaliptüs yağını ayak ve parmak eklemlerinize masajla sürebilirsiniz. Ardından bölgeye scak kompres uygulanırsa, etkisi daha hızlı olur.

Glukozamin: Bu madde kabuklu deniz canlılarından elde edilen bir amino şekerdir. Bunun kıkırdağı koruduğu, kireçlenmeye iyi geldiği hakkında araştırmalarda iyi sonuçlar elde edilmiştir. Bu konuda doktora danışarak uygun dozda glukozamin kullanılabilir.

Zerdeçal: Bu besin maddesi ayak kireçlenmesinde ağrı ve şişliğin azaltılmasında oldukça etkilidir. Kireçlenme sorun olan hastalarda kullanılan zerdeçal, hastaların hareket yeteneğine olumlu etkiler yapmıştır. Ağrısız şekilde eklemler hareket etmeye başlar.

Zencefil: Ağrıyı azaltan, iltihabı önleyen etkisiyle zencefil, ayak kireçlenmesinde oluşan ağrıları da azaltır. Günde 2-3 fincan içilecek zencefil çayı size de yararlı olacaktır. Ağrıtan ayaklarınızla daha kolay hareket]]> Bacak Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/bacak-kireclenmesi.html Sun, 18 Nov 2018 15:55:50 +0000 Bacak kireçlenmesi,  bacak ve diz çevresinde görülen özellikle erişkin yaşta olan hastalarda sıklıkla rastlanılan bu bacak kireçlenmesi rahatsızlığı ve ağrısının temel nedenleri için eklem kıkırdağını olumsuz et Bacak kireçlenmesi,  bacak ve diz çevresinde görülen özellikle erişkin yaşta olan hastalarda sıklıkla rastlanılan bu bacak kireçlenmesi rahatsızlığı ve ağrısının temel nedenleri için eklem kıkırdağını olumsuz etkileyen hastalıkların (tıp literatüründe osteroartrit adı verilen diz ağrısı ile kireçlenme gibi) oluşması, menisküs yaralanmalarının meydana gelmesi ile eklem içinde yer alan bağlarda yırtık ya da kopmaların oluşması ( yan bağlarda oluşan yırtıklar ya da ön çapraz bağın hasar  görmesi gibi), eklem içinde yer alan zarda meydana gelen iltihaplanmalar (tıp literatüründeki adı sinovit) ile diz kapağı kemiğinin sağa ya da sola doğru çıkması ile kaymasıyla birlikte bacakta görülen anormal hareketler  bacak kireçlenmesi hastalığını meydana getiren sorunların başında gelmektedir.

Bunların dışında bacak kireçlenmelerinde özellikle diz eklem hastalığı olan osteroartrite problemi başka herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmadan yaşın ilerlemesiyle beraber  kendini gösterebileceği gibi  bir takım romatizma hastalıkları (mesela romatoid artritler gibi) ile yaşanan olumsuz bir travma neticesinde ve sonrasında eklem kıkırdağında oluşacak bozulmalar bacak eklem kireçlenmesini tetiklemektedir. Bunun yanı sıra bu bacak kireçlenme rahatsızlığı hastalığını çok daha ileri düzeye götürebilecek olan ve kemik içerisinde yer alan bir takım hücrelerin de çeşitli sebeplerle (kişinin başından geçen bir kaza ya da bir futbol maçında almış olduğu bir darbe buna örnek verilebilir) ölmesi sonucunda osteonekroz meydana gelmektedir. Bu durum ilerleyen süreçlerde eğer önlem alınmaz ise bacağın vücuda zarar vermesi sebebiyle ve kan hareketliliğini engellediği için ilerleyen zamanlarda bacağın kesilmesine kadar gidebilmektedir.

Bacak Kireçlenmesi

Bacak eklemi kireçlenmeleri belirtileri,

Bacaklarda görülen kireçlenmeler belirtileri genellikle kendini oldukça yavaş bir şekilde gösterip zamanla giderek arttığı gözlemlenebilir. Bunun yanı sıra bazen de ani ağrı atakları oluşması da muhtemeldir. Bu sebepten ötürü bacak eklemlerinde bir takım sertlikler ile şişmeler meydana gelir. Dizin bükülmesi halinde ya da tam olarak açılması konusunda hastalar oldukça güçlük yaşayabilir. Eklemlerin hareket açıklığı için istenilen performansı gösterememesi de bacak kireçlenmesinin belirtileri arasındadır. Uzun bir süre boyunca hareket bir şekilde kalma durumu sonrasında görülen ağrılar ile şişlik oluşması şikayeti de genellikle bacak kireçlenmesi rahatsızlığında kendini belli ettirmektedir.

Hareket ederken koşma, yürüme, merdiven çıkma ve çömelme gibi davranışların yapılması da ağrıyı arttıracağı için bacak eklemi kireçlenmesinin görülmesinde kendini göstermektedir. Bacaklarda görülen bu ağrılar için genel itibariyle eklemlerde oluşan güçsüzlük hali ile eklem içinde oluşan bir sızı problem olabilmektedir. Bunun yanı sıra diz bölgesinde görülen kilitlenmeler ile beraber artan ağrının şiddetinden ötürü ses ya da çıtırtı hissi de sıklıkla yaşanmaktadır.

Bacak kireçlenmesinde erken müdahale

bacak eklemi muayenesinde meydana gelen ağrının lokalizasyonu ile birlikte bacak eklemi hareket açıklığı düzeyi de dikkate alınması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü ağrı yaşayan bireyin bir an önce bu durumu bildirmesi ve erken tanı ve teşhis sayesinde yapılacak olan müdahale sonucunda bacak kireçlenmesinin önüne geçmek mümkün olabilir. Bunun yanı sıra hastanın yapmış olduğu eklem hareketlerinin tam gerçekleştirip gerçekleştiremediğini tespit etmesi ve şikayet yaşaması durumunda bu durumu uzman bir doktora bildirmesi gerekmektedir.

Bacak kireçlenmesi tedavisi

Öncelikle bacak ekleminin radyolojik olarak incelenmesi ile birlikte eğer şartlar el verirse her iki bacağın yere basılı olduğu halde iken  karşılaştırmalı olarak doğrudan bir röntgeninin çekilmesi hem tanı konulmasında hem de hastalığın bulunduğu durumunun il]]> Bel Fıtığı Ve Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/bel-fitigi-ve-kireclenme.html Sun, 18 Nov 2018 18:29:01 +0000 Bel fıtığı ve kireçlenme, çok ciddi bel rahatsızlıkları olarak bilinir. Günlük yaşantımızda yaptığımız yanlış hareketler, yanlış oturma pozisyonu, ağır kaldırmak, düşmek veya bir kazaya maruz kalmak bel rahatsızlık Bel fıtığı ve kireçlenme, çok ciddi bel rahatsızlıkları olarak bilinir. Günlük yaşantımızda yaptığımız yanlış hareketler, yanlış oturma pozisyonu, ağır kaldırmak, düşmek veya bir kazaya maruz kalmak bel rahatsızlıklarının başlangıcı olabilmektedir. Bel fıtığı ve bel kireçlenmesi gibi hastalıklar, kişilerin hareketlerini önemli ölçüde kısıtladığı gibi, hastalığın ilerleme evresine göre hafif yada çok şiddetli ağrılara da sebep olabilmektedir. Bu hastalıkların ikisi de, omurga kemiklerinin çevresinde bulunan sinirlere aşırı baskı yapması, sinirin sıkışması ve bu sebeple ağrılar oluşması olarak bilinir. Her iki durumda da hareketlere ve ani eğilmelere özen göstermek gerekir. Belirtiler ve ağrılar hissedildikten sonra zaman kaybetmeden bir uzmana görünmek ve mutlaka tedavi olmak gerekir. 


Bel Kireçlenmesi: Bel bölgesindeki omurga kemiği ve omurların arka kısmında birbirine bağlama görevi üstlenen eklemler bulunmaktadır. Bu eklemler, aşırı zorlanma sonucunda yıpranır ve zamanla aşınır. Bunun sonucunda eklemler sinirlere baskı uygular ve böylece kişiler hareket etmekte zorlanmaya başlar. Bölgesel ağrılar oluşur. Diskler arasında da sertleşme, yıpranma ve su kaybı oluşur. Diskler arasında da sinir sıkışması oluşur ve böylece ağrılarla birlikte bel kireçlenmesi oluşur. 

Bel Fıtığı Ve KireçlenmeKireçlenme Sebepleri ve Belirtileri: Bel kireçlenmesi genel olarak genetik hastalıklar arasındadır. Bunun yanı sıra, aşırı kilolu olmak, yapılan iş nedeniyle ağır yük kaldırmak yada ağır hareketler yapmak, sürekli ağır sporlarla uğraşmak gibi faktörler de hastalığın oluşmasına ve hatta faktörlerin derecesine göre küçük yaşta bile bel kireçlenmesine neden olabilmektedir. Kireçlenme süreci oldukça uzun vadeli bir süreç olduğu için, yavaş yavaş eklemler deforme olur. Bu süreçte ağrı oluşmadığı için, kireçlenmeyi farketmek biraz zordur. Ancak yıpranan eklemlerin sıvısı biter, eklemler çok yıpranır ve sinir sıkışması oluşursa, kişi ağrı hissetmeye başlar. Ağrı, belin tam orta kısmında, sağ yada sol tarafta ve kalçaya doğru yayılma şeklinde hissedilir. Kireçlenmenin ileri safhalarında ağrı bacağa doğru iner ve uyuşma, karıncalanma şeklinde hissedilebilir. Bunların yanı sıra, çabuk yorulma, ağır kaldıramama, koluyla bir yere uzanmada güçlük çekme, sabahları aşırı bel ağrısı, belde tutulma, yürümede zorlanma ve şiddetli ağrılar da bel kireçlenmesi için belirtiler olabilir. 

Kireçlenme Tedavisi: Tedavi şekli, kireçlenme bölgesine, durumun ciddiyetine ve en önemlisi hastanın ağrı hissedişine göre değişiklik göstermektedir. En çok tercih edilen yöntem fizik tedavi ile hareketlerin yumuşatılarak aktif hale getirilmesidir. Bunun dışında elektrik tedavisi ve eklemlerde rahatlama sağlamak için lazer tedavisi de uygulanmaktadır. Bu tedaviler, sinir sıkışması olayını önler ve böylece hastada rahatlama sağlanır. Fakat kireçlenme tamamen tedavi edilememektedir. İlaçla tedavi de genellikle diğer tedavi şekilleri ile birlikte yapılmaktadır. Bu seçeneklerin hiçbirinde olumlu bir sonuç alınmazsa ve ağrılar artarsa, bununla birlikte omuriliğe baskı çoğalır, sinir çok fazla sıkışır ve nörolojik bir durum ortaya çıkarsa ameliyat da tercih edilebilir. Zor ve riskli bir ameliyat olduğu için, uzman doktorlar tarafından yapılmalı ve mümkünse birkaç farklı doktordan da onay alınmalıdır. 

Bel Fıtığı: Herhangi bir sebebe bağlı olarak, omurgada bulunan disklere iç bölgeden baskı uygulanarak fıtık meydana gelir. Bu disklerin çok fazla hasar görmüş olması, baskı uygulayan jel yapının dışarı çıkmasına olanak tanır. Bu evrede, kişide bel ağrısı değil bacak ağrısı görülür. Bu jel dış bölgede sinirlere baskı uygular ve bu da hastada bacak uyuşması ve güç kaybı gibi oluşumları ortaya koyar. Genel olarak bu disk deformasyonu ve sinir sıkışması sonucu oluşan bölgesel kitlelere fıtık adı verilir. 

Boyun Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/boyun-kireclenmesi.html Mon, 19 Nov 2018 07:17:47 +0000 Boyun kireçlenmesi, boyun bölgesinde şiddetli ağrı ve boyun eklemlerinde sertleşmeye yol açan bir rahatsızlıktır. Boyun kireçlenmesi, boyunda bulunan eklemler ve üst omurga kemiklerinin zamanla aşınması nedeniyle or Boyun kireçlenmesi, boyun bölgesinde şiddetli ağrı ve boyun eklemlerinde sertleşmeye yol açan bir rahatsızlıktır. Boyun kireçlenmesi, boyunda bulunan eklemler ve üst omurga kemiklerinin zamanla aşınması nedeniyle ortaya çıkar. Gençlerde çok sık görülmeyen boyun kireçlenmesi 60 yaş üzeri kişilerde çok sık görülür. Tıp dilinde servikal spondilit, boyun osteoartriti ve boyun romatoit artrit gibi türleri olan boyun kireçlenmesi, geliştiği bölgelerde sürekli şikayete yol açan ve ilaç tedavisi bulunmayan bir rahatsızlıktır. Boyun kireçlenmesi tespit edildiğinde mutlaka vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Çünkü hastalık için önlem alınmadığında, hastalık zamanla daha kötüye gidebilir.

Boyun kireçlenmesi nedenleri nelerdir

Yaş ilerledikçe boyun kireçlenmesi riski de artar. Omurgadaki disk, eklem ve kemiklerin zamanla yıpranması ve aşınması hastalığın en önemli nedenleri arasındadır. Bununla birlikte boyun kireçlenmesinin çok fazla nedeni bulunmaktadır. Boyun kireçlenmesinin en yaygın nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Duruş bozukluğu: Baş ve boynun sürekli aynı pozisyonda tutulması, boyunda zamanla sertleşmeye neden olarak boyun kireçlenmesine yol açabilir.

Aşırı kullanma: Boyun çevresinde bulunan bazı eklemlerin çok fazla kullanılması boyun kireçlenmesi olasılığını arttırır. Diş gıcırdatmak, devamlı sakız çiğnemek veya uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmek boyundaki bazı eklemlerin çok fazla kullanılmasına neden olarak kireçlenmeye yol açar.

Sakatlıklar: Düşme veya kaza gibi herhangi bir nedenden dolayı boyunda bulunan omurlar sakatlandığın boyun kireçlenmesi gelişme riskinde artış yaşanır.

Enfeksiyonlar: Beyin iltihabı, menenjit, Iyme hastalığı, omurga ya da kemik rahatsızlıkları boyun kireçlenmesine yol açabilir.

Boyun KireçlenmesiBoyun kireçlenmesi belirtileri nelerdir

Boyun kireçlenmesinde başlangıç aşamasında boyun ve çevresinde şiddetli ağrılar ve sertleşme meydana gelebilir. Hastalık ilerledikçe ortaya çıkabilecek belirtiler;

 • Yorgunluk hissi
 • Boyunda başlayan, omuz ve kollara kadar yayılan ağrı
 • Boyunda gıcırtı sesleri
 • Baş ağrısı ve sersemlik hissi
 • Uyku bozuklukları
 • Duyarlılık artışı
 • Eklemlerde şişme
 • Asabiyet
 • El ve kollarda uyuşma ve güçsüzlük
 • Boyun bölgesinde kas spazmı

Boyun kireçlenmesi tedavisi nasıl yapılır

Boyun kireçlenmesi tedavisinde amaç eklemlerde oluşan hasarı belirlemek ve yaşanan belirtileri engellemektir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak farklı tedaviler uygulanabilir. Bu tedaviler;

 • Boyun kireçlenmesi için boyun bölgesine steroit enjeksiyon uygulanabilir.
 • Steroit olmayan iltihap söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar bölgede oluşan ağrı ve şişliğe karşı iyi gelir.
 • Fiziksel terapi ve egzersizlerle hastalık tedavi edilebilir.
 • Bazı vakalarda medikal boyunlukların kullanılması faydalı olabilir. Boyunluklar boyun hareketlerini sınırlayarak hastalığın belirtilerini hafifletir.
 • Kiropaktik manipülasyon omur dizilimi ve esnekliğini korumak için etkili bir tedavi yöntemidir.

Uygulanan tedavilere rağmen hastalıktan olumlu sonuçlar alınamamışsa doktorun kararıyla aşağıdaki cerrahilere başvurulabilir;

 • Belirlenen eklemleri değiştirmek
 • İltihap gelişen dokuyu almak
 • Tendonları restore etmek
 • Kemik çıkıntısı ve bel fıtığıyla alakalı gelişen omurilikteki baskıyı cerrahiyle ortadan kaldırmak.

Boyun kireçlenmesi belirtileri doğal tedavi yöntemleriyle de kontrol altına alınabilir. Evde boyun kireçlenmesi için alınabilecek önlemler;

 • Sorunlu bölgeye buz kompresi uygulamak, bölgede yaşanan sertleşme ve ağrı için boyna buz koymak faydalı olur.
 • Düzenli egzersiz yapmak, boyun eklemlerini çalıştıran e]]> Ellerde Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/ellerde-kireclenme.html Mon, 19 Nov 2018 13:09:03 +0000 El kireçlenmesi, günümüzde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda çok görülmektedir. Gençlerde bu durum herhangi bir sağlık problemine bağlı olarak oluşmadığı zaman genell El kireçlenmesi, günümüzde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda çok görülmektedir. Gençlerde bu durum herhangi bir sağlık problemine bağlı olarak oluşmadığı zaman genellikle ortaya çıkmamaktadır. Bu nedenle yaşın ilerlemesine bağlı olarak oluştuğu söylenebilir. İnsanlarda eller, yaşamın kolaylaşması açısından çok büyük bir yer tutmaktadır. Bu nedenle ellerde ve parmaklarda meydana gelen tüm problemler kişinin ciddi olarak yaşamında sorunlar yaşamasına neden olur. Ellerde kireçlenme, direk olarak kişinin el parmaklarında bulunan eklemlerde meydana gelmektedir. Meydana gelen kireçlenme durumu, el parmaklarındaki eklemlerin içerisinde bulunan kıkırdak adındaki yumuşak doku üzerinde ortaya çıkmaktadır. Kireçlenme sorununun giderilmesi için kimi zaman ilaçlar yeterli olsa bile kimi zaman kullanılan ilaçlara rağmen sorun çözülememektedir. Bu nedenle sadece ellerde değil, insan vücudunda görülen tüm kireçlenme vakalarında sorunun tedavisinin çok zor olduğunu söyleyebiliriz. Genel bir tanım yapılacak olursa ellerde kireçlenme, direk olarak kişinin ellerine aldığı hasarlar, aşırı yük taşıma, mesleki işlerin zorluğu gibi durumlara bağlı olarak meydana gelen düzensiz kemik gelişimidir. Birçok zaman yaşlılığa bağlı olarak oluşan bu durum bazı insanlarda çeşitli sağlık problemlerine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ellerde kireçlenme en fazla kişinin parmak uçlarında bulunan eklemlerde meydana gelir. Üstelik parmakların ince olmasına bağlı olarak ortaya çıkan kireçlenme estetik problemlere bile neden olabilmektedir. 

  Ellerde KireçlenmeEl kireçlenmesi en çok kimlerde görülür

  Ellerde kireçlenme, geçmiş zamanlarda olduğu gibi günümüzde de 30 yaşından sonra otaya çıkmaktadır. Bu yaşlar sonrasında yavaş yavaş oluşum gösteren kireçlenme sorunu, en çok kadınlarda görülür. Yapılan araştırmalara göre ellerde kireçlenme, erkeklere göre kadınlarda on kat daha fazla meydana gelir. Bu durum yıllar geçtikçe çok daha fazla sorun olacağı için erkenden bazı önlemlerin alınması, olası sorunların önüne geçecektir. Bunun yanı sıra ayrıca ellerde kireçlenme kalıtsal olarak yatkınlığın olması durumunda insanlarda meydana gelebilmektedir. Eğer kişinin ailesinde herhangi bir kişide ellerde kireçlenme sorunu var ise bu durumun kalıtsal olduğu anlaşılabilir. Ayrıca azı insanlarda meslek gereği parmaklar aşırı zorlanır. Bu zorlamalar ise yıllar sonra ellerde kireçlenmeye neden olur. Bu durum sıklıkla aşırı kilolu olan insanlarda karşılaşılmaktadır. Bu nedenle kireçlenme olan insanların kilo vermesi sorun için faydalı olacaktır.

  Ellerde kireçlenme ne gibi belirtilere neden olur
  • Bu durumda ortaya çıkan en net ve en sık belirti kişilerin parmaklarında görülen şiddetli ağrılardır. Meydana gelen şiddetli ağrılar, özellikle kişinin istirahat etmesi sırasında çok aşırı bir şekilde arttığı için en çok geceleri problem olur.
  • Ellerde kireçlenme, direk olarak kişinin el becerilerinin düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle yıllar geçtikçe kişi birçok işi yapamayabilir. 
  • Ellerde meydana gelen kireçlenme probleminde eğer sorun müdahale edilmediği için çok artmışsa, bu durumda kişide hareket zorlukları başlayacaktır. Bu durumla birlikte ağrıların da şiddeti artacağı için ciddi olarak kişi zorluklar yaşayacaktır.
  • Son belirti ise kişinin parmaklarını kapatıp açması durumunda meydana gelen seslerdir. Bu sesler, bazen artıp azalabilir. Genellikle kişinin vücut ısısına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 
  Ellerde kireçlenme tedavisinde neler yapılır

  Ellerde kireçlenme için tedaviler yapılmadan önce bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemlerden biri de kişinin el eklemlerine çok fazla yüklenmekten kaçınmasıdır. Bu unsura dikkat edildiği zaman yapılan tedavilerden çok daha rahat bir şekilde sonuç alınabile]]> Bel Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/bel-kireclenmesi.html Tue, 20 Nov 2018 12:40:15 +0000 Bel Kireçlenmesi: Halk arasında kireçlenme adıyla bilinen bel kireçlenmesi, aslında omurga etrafındaki eklemlerin aşınması, yıpranması ve deforme olmasıdır. Bu durumun sonucunda şikayetler ortaya çıkar. Kireçlenmenin asıl ne Bel Kireçlenmesi: Halk arasında kireçlenme adıyla bilinen bel kireçlenmesi, aslında omurga etrafındaki eklemlerin aşınması, yıpranması ve deforme olmasıdır. Bu durumun sonucunda şikayetler ortaya çıkar. Kireçlenmenin asıl nedeni genetik olup kişinin yaşamındaki olumsuz faktörler hastalığın genç yaşlarda başlamasına sebep olabilir. Bu olumsuz faktörler örnek olarak, aşırı kilolu olmak, deforme olmuş yıpranmış eklemlere fazla ağırlık verilmesi, yük kaldırma ve eklemleri zorlayıcı hareketler bel kireçlenmesinin oluşmasını sağlar.
  Belde bulunan omurga arası diskler diskler arsında bulunan sinir uçları ve omurgaları birbirine bağlayan eklemlerden oluşur. Zorlanmalar sonucu bu eklemler ve sinirler aşınır, sertleşir ve etrafını saran bağların gerilmesine sebep olur.

  Belde Kireçlenme Belirtileri
  Normalde bel kireçlenmesi ağrıya neden olmaz. Omurga etrafındaki eklemlerin deforme olması yıpranması yavaş yavaş meydana gelir. Fakat bu aşınmalar sonucu dokularda zedelenme ve aşırı baskı sonucu kaslarda ağrı meydana gelmeye başlar. Hastada bu ağrılar şiddetli bir şekilde artar kimi zaman bel ve bölgesine, kalçaya ve ayaklara kadar iner kişinin ayaklarında uyuşma, karıncalanmaya sebep olur. Kireçlenmenin sebep olduğu eklem bozuklukları ve dokuların yıpranması sonucu hastanın günlük aktiviteleri kısıtlanır. Gün içerisinde yeterince eğilip kalkamama, herhangi bir ağırlık kaldırmada yeterince kuvvet alamama, fazla ve sürekli yürüyememe, sabahları şiddetli bir ağrıyla uyanma gibi belirtiler ortaya çıkar.

  Bel KireçlenmesiBel Kireçlenmesi Tedavisi
  Bu hastalığın tedavi sürecinde hastanın şikayetlerine göre tedavi seçeneği uygulanır. Ağrılar hastanın neresinde ise tedavi de o bölgeye odaklı yapılır. Kişinin tedavi süreci içerisinde günlük hareketleri kısıtlı olduğundan fizik tedavi uygulanır. Özellikle hastanın deforme olmuş ve sertleşmiş eklem yerlerine lazer tedavisi uygulanır. Elektrik ve egzersiz tedavisi de bu hastalık da etkilidir. Tedavi de kireçlenme ortadan kaldırılamadığı gibi sadece kişinin ağrıları ve hastalığın dahada ileri bir seviyeye ulaşmaması sağlanır. Bu şekilde hastanın günlük yaşantısı daha da aktif bir hal alır ve şikayetlerinden kurtulur. 

  Bel Kireçlenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli
  Fizik tedavi ve egzersiz yapılması hasta için çok faydalıdır. Doktorun önerdiği egzersiz hareketleri 3-4 hafta boyunca günde 2 defa tekrarlanmalı ardından daha sık bir şekilde devam edilmelidir. Günlük hafif tempolu bir yürüyüş de çok iyi gelecektir ve kaplıca tedavileri de bel kireçlenmesi için etkili bir yöntemdir. Ayrıca sırt kaslarını güçlendirmek için sert bir zeminde vücudu fazla zorlamayacak bir şekilde mekik çekilebilir. Bunların yanı sıra karın kasları da güçlendirilmelidir. Bunu için en iyi egzersiz sırt üzeri düz bir zemine yatılır, kişi kafasının altına bir minder koyar, dizler ayak tabanları düz olarak zemine basacak şekilde yarım bükülür, eller bel altının çukurunda avuç içleri zemine gelecek şekilde birleştirilir ve kişi belini kuvvetli bir şekilde ellerin üzerine bastırır. Bu egzersiz düzenli bir şekilde yapılırsa karın kasları için etkili olacaktır.
  ]]>
  Dizde Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/dizde-kireclenme.html Wed, 21 Nov 2018 05:21:13 +0000 Dizde kireçlenme, aslında günümüzde insanlarda görülen diz ağrılarının en büyük nedenidir. Birçok kişi ilk zamanlarda bu sorunun varlığını kabullenemese bile diz ağrısı yaşayan insanların çoğunda dizde kireçlenme pro Dizde kireçlenme, aslında günümüzde insanlarda görülen diz ağrılarının en büyük nedenidir. Birçok kişi ilk zamanlarda bu sorunun varlığını kabullenemese bile diz ağrısı yaşayan insanların çoğunda dizde kireçlenme problemi bulunmaktadır. Çok yaygın bir şekilde karşılaşılan bu duruma tıbbi olarak "osteoartrit" adı verilmektedir. Dizde kireçlenme, insanlarda diğer eklemlerde görülen kireçlenmeye göre daha sık karşılaşılan bir durumdur. Diz bölgesinin vücudun tüm ağırlığını taşıması ve yıpranmaya en uygun eklem olması nedeniyle en çok kireçlenme olan eklem olması normaldir. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durum meydana geldiği zaman insanlarda çok şiddetli sancılara neden olmaktadır. bu sancılar özellikle günün belli saatlerinde arttığı için kişilerde yürüme zorlukları ve diğer hareketlerin kısıtlanması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi sorunlar özellikle çalışan insanlar için ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Çalışan insanlarda bu sorun ortaya çıktığında tedavisi son derece uzun zaman aldığı için kişi işinden geri kalmamaktadır. Bu durumda yapılan çalışmalar süresinde kişi diz ağrılarını çekmeye devam eder. Dizde kireçlenme sorunu yıllar geçtikçe ve tedaviler yapılmadıkça sürekli olarak artan bir sorundur. Bu nedenle ne kadar erken müdahale edilir ve ne kadar erken tedavi edilirse bu durum sizler için o kadar iyi olacaktır. Aksi durumlarda dizde kireçlenme sorunu, diğer kemik dokularına zarar vererek kişilerde kalıcı hasarların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmak yerine erken müdahale sizleri için çok daha iyi olacaktır. 

  Dizde KireçlenmeDizde kireçlenme nedenleri:

  Bu sorunun aslında birçok farklı nedeni vardır. Fakat bu nedenler arasında bazı nedenler çok yaygın bir şekilde dizde kireçlenme problemine neden olur. İnsanlarda eklemlerin zarar görmesine neden olan birçok hareket yıllar sonra diz bölgesinde kireçlenmelerin başlamasına neden olur. Bu nedenle özellikle meslek nedeniyle yapılan bazı işlerde dizde kireçlenme çok karşılaşılır. Bunun yanında yine sık karşılaşılan menisküs yırtıkları insanlarda dizde kireçlenmeye neden olmaktadır. Menisküs yırtıkları, bilindiği  gibi aşırı zorlamalara bağlı olarak oluşur. Bu nedenle sizlerde dizlerinizi aşırı zorlamadan kaçınmalısınız. 

  Bu durumun nedenlerinden biri de diz bölgesinde bulunan eklemlerde ortaya çıkan iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanmalar, kimi zaman bacağa alınan darbeler, kimi zaman zorlanmalar, kimi zaman romatizmal hastalıklara bağlı olarak oluşur. Bu nedenle iltihaplanmaların önemli bir kireçlenme nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak belirtmek isterim ki dizde kireçlenme rahatsızlığına neden olan durumlardan biri de yaşın ilerlemesidir. İnsanlarda yaş ilerledikçe eklemler zarar görür ve aşırı kullanmaya bağlı olarak bu gibi kireçlenme sorunları ortaya çıkar. 

  Dizde kireçlenme belirtileri:
  • Dizde kireçlenme sorunun diğer bölgelerde görülen kireçlenme problemlerinde olduğu gibi en büyük belirtisi meydana gelen ağrılardır. Eklemlerde bu duruma bağlı olarak oluşan ağrılar, genellikle kişinin yatağına girmesi sonrasında oluşturmaktadır. Bu nedenle birçok kişi uyku problemi yaşar.
  • Dizde kireçlenme sorunu olan insanlarda görülen bir diğer belirti ise kişinin diz eklemini tam olarak kullanamamasına bağlı olarak oluşan çömelememe, eğilememe ve yürüyememe durumlarıdır. Hatta dizde kireçlenme eğer çok ileri seviyelere ulaşmışsa bu durumda kişi merdivenleri çıkamayacak hale gelebilir. 
  • Kişinin diz bölgesinde yürüme ve eğilme sırasında oluşan çıtırtı sesleridir. Bu sesler son derece rahatsız edici bir durumdur. Bunun yanında kişilerde eklem kilitlenmesi durumları görülebilir. Bu gibi belirtiler genellikle ilerlemiş kireçlenmelerde ortaya çıkar. 
  ]]>
  Kalp Kapağı Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/kalp-kapagi-kireclenmesi.html Wed, 21 Nov 2018 10:47:54 +0000 Kalp kapağı kireçlenmesi aslında normal bir eklem kireçlenmesi gibi bir durum değildir. Bu durum insanlarda çok daha ciddi sorunlara ve tehlikelere neden olduğu için genellikle önemsenmesi gerekmektedir. Kalp kapağı kireçlenmesi, Kalp kapağı kireçlenmesi aslında normal bir eklem kireçlenmesi gibi bir durum değildir. Bu durum insanlarda çok daha ciddi sorunlara ve tehlikelere neden olduğu için genellikle önemsenmesi gerekmektedir. Kalp kapağı kireçlenmesi, aslında ergenlik dönemini bitirmiş olan herkeste görülme ihtimali yüksek olan bir durumdur. Genellikle çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen bu durum bazen nedeni bilinmeyen durumlardan bile kaynaklanabilmektedir. Günümüze kadar yapılan istatistik çalışmalarına göre kalp kapağı kireçlenmesi rahatsızlığı, daha çok ileri yaşlardaki insanlarda meydana gelmektedir. Bu nedenle yapılan ameliyatlar yaşın ileri olmasına bağlı olarak biraz daha riskli olur. Kalp kapağı kireçlenmesi aslında kalbin içerisinde bulunan aort damarı kapakçığıdır. Bu kapakçık sık sık kapanıp açılan bir kastan oluşmaktadır. Bu kasın kireçlenerek görevini tam olarak yapamaması durumunda birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Normal bir insanda bu kapakçık yaklaşık olarak 4 cm2 boylarındadır. Fakat insanlarda kalbin ara ara değişimler göstermesine bağlı olarak bu kapakçığın boyutunda da değişiklikler göstermektedir. Bu durumlarda kireçlenmiş olan kapakçık iyice görevini yapamaz hale gelebilir. Bu kapak üzerinde görülen kireçlenme hafif ve yüksek dereceli olabilir. Bu durumlarda sorun hafif dereceli olarak devam ediyorsa bu durumda yapılabilecek en önemli şey acilen önlem alarak sorunun ilerlemesini önlemektir. Eğer kişilerdeki bu sorun yüksek dereceliyse, gerekirse cerrahi operasyonlar yapılarak kalp kapağı kireçlenmesi ortadan kaldırılmalıdır. 

  Kalp kapağı kireçlenmesi olan insanlarda en büyük risk tabi ki ani kalp sıkışması ve bunlara bağlı olarak meydana gelen ani ölümlerdir. Bu şekilde hayati tehlikelere neden olan bu hastalık, ilk zamanlarda önemsenmese bile zamanla insanlarda mecburi olarak önemsenecek bir hal almaktadır. Bu nedenle sizlerde kalp kapağı kireçlenmesi sorununun ilerlemesini beklemeden gerekli olan tedavilerinizi yaptırmalısınız. Unutmayın ki ani ölüm meydana gelmese bile kireçlenmiş olan kalp kapağı, tedavi edilmediği sürece kalıcı hasarlara neden olarak geri kalan yaşantınızı kötü bir hale getirebilir. Kalp kapağı kireçlenmesi, insanlarda ciddi bir şekilde nefes darlığına neden olur. Meydana gelen nefes darlığı problemleri, aslında astıma benzer bir şekilde seyretmez. Bu nedenle kalp kapağı kireçlenmesi durumunda görülen nefes darlığının hemen hemen bir kalp krizi gibi nefes darlıklarına neden olur. Bunun yanı sıra kişilerde çok şiddetli bir göğüs ağrısı oluşur. Özellikle kalp kapağının zamanında görevini yapamaması nedeniyle bu ağrılar çok şiddetli bir hal alabilir. Kalp kapağı kireçlenmesi olan insanlarda görülen bir diğer sorun ise kalbin sol karıncığında daralmış olan aort kapağına kan göndermek için kapağın üzerine düşen basıncın artmasıdır. Bu gibi durumlarda kalp kası içerisinde çok daha fazla oksijen harcandığı için kişinin normal kalp atışları biraz daha hızlanarak kişinin hızlı hızlı nefes alması durumları görülür. Bu durumlar sonrasında bazen kalp kapağı kireçlenmesi olan bölgenin üzerinde sıvı birikmesi görülebilmektedir. Bu sıvı birikmesi ise direk olarak akciğere zarar vererek ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. 

  Kalp Kapağı KireçlenmesiKalp kapağı kireçlenmesinin nedenleri:
  • Bu durumun en büyük nedeni, tabi ki insanlarda doğumsal olarak bu duruma yatkınlığın olmasıdır. Gençlerde görülen kalp kapağı kireçlenmesi sorunlarında genellikle problem erken yaşlarda ortaya çıkar. Eğer sorun ileri yaşlarda görülmüş ise genellikle farklı problemler, neden olarak ele alınır.
  • İnsanlarda bulunan romatizmal hastalıklar kalp kapağı kireçlenmesinin en büyük nedenlerinden biridir. 
  • Yaş ilerlemesi yine bu soruna neden olan önemli bir durumdur. Bu etkene bağlı olarak kalp kapağı kireçlenmesi sorunu yaşayan insanların yarısı etkilenmektedir. 
  • Bunların yanı]]> Beyinde Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/beyinde-kireclenme.html Thu, 22 Nov 2018 08:39:42 +0000 Beyinde kireçlenme, genellikle beynin içerisinde bulunan damarlarda meydana gelmektedir. Meydana gelen kireçlenme sorunlarında direk olarak beyinde gerekleşen kan akışı etkilenerek birçok problem ortaya çıkar. Beyin kireçlenmesi, h Beyinde kireçlenme, genellikle beynin içerisinde bulunan damarlarda meydana gelmektedir. Meydana gelen kireçlenme sorunlarında direk olarak beyinde gerekleşen kan akışı etkilenerek birçok problem ortaya çıkar. Beyin kireçlenmesi, hem gençlerde hem de yaşlılarda karşılaşılabilcek bir durumdur. Ortaya çıkan bu rahatsızlığın teşhisi, diğer kireçlenme rahatsızlıklarına göre son derece zordur. Günümüzde tıbbın son derece gelişmiş olmasına rağmen, henüz bu gibi rahatsızlıkların teşhisi rahat bir şekilde yapılamamaktadır. Beyinde meydana gelen kireçlenme, çoğu zaman insanlarda baş ağrısı olarak kendisini ortaya çıkarmaktadır. Meydana gelen baş ağrılarının aşırı şiddetli olması nedeniyle kişilerde bu sorun kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle ilerlemiş kireçlenme rahatsızlıklarında kişide hafıza kayıpları, unutkanlık ve bunlara benzer sorunlar ortaya çıktığı için kesinlikle tedaviler gerekmektedir. Beyin kireçlenmesi görülen insanlarda baş ağrısıyla birlikte baş dönmesi sorunları da ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda kişi gündelik işlerinden geri kalacağı gibi bazen ayakta duramayacak derecede bu sorundan etkilenebilir. Bunun için kişinin yalnız kalmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü ilerlemiş beyin kireçlenmesi sorunlarında hastalar, tek başına kaldıklarında her an bayılma riskiyle karşı karşıya kalırlar. Bu gibi durumlarda kesinlikle hastanın yalnız kalmaması gerekir. Beyinde kireçlenme sorunu olan insanlarda tanının konulabilmesi için öncelikle bazı tıbbi görüntüleme cihazlarının kullanılması gerekmektedir. Günümüzde bu durum için MR cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde kireçlenme ortaya çıkarılabilir. 

   Beyinde KireçlenmeBeyinde kireçlenme ne gibi belirtilere neden olur
   • Beyinde kireçlenme sorununda belirtilerin ortaya çıkabilmesi için öncelikle sorunun oldukça ilerlemesi gerekmektedir. Bu sorun tam olarak ilerlemediği zaman kesinlikle belirti ortaya çıkarmaz. Bu durumun ilk aşamalarından bir tanesi kişiye olur olmaz yerlerde inme inmesidir. Bu durum meydana geldiğinde kişi kendisini kaybedeceğinden yalnız kalması sakıncalıdır. 
   • Beyinde kireçlenme, direk olarak damar tıkanıklıklarına neden olacaktır. Bu durum ise direk olarak kişilerde unutkanlık rahatsızlıklarının başlamasına neden olacaktır. Meydana gelen unutkanlık, kişi tarafından tarafından net bir şekilde ortaya çıkarılacağı için bu durum rahatsızlık verecektir. 
   • Sorunun beyin üzerinde olmasına bağlı olarak aslında bu durumdan tüm vücut etkilenecektir. Bu nedenle aslında insanlarda vücutta belli bölgelerde uyuşmalar görülebilir. Özellikle ayak bölgelerindeki uyuşmalar beyin kireçlenmesinin belirtilerindendir. 
   Beyinde kireçlenme probleminin aslında net olarak bir nedeni bulunmamaktadır. Fakat tek bir nedenin varlığı kesindir ki kişinin ailesinde ve kişide bu duruma neden olan bir kalıtsal rahatsızlığın olmasıdır. Bu durum bazı insanlarda anne ya da babadan kendisine kalıtsal olarak geçmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi bir durum varsa ailenizin geçmişini sorgulayarak bu gibi bir durum yaşayıp yaşamadıklarını sormalısınız. Bunun yanında net olarak ortaya çıkarılmış olmasa bile tahmin edilen nedenlerden biri de damar sertleşmesidir. Sertleşen damarlarda meydana gelen hasarlar nedeniyle kişilerde beyinde kireçlenme sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar için yapılabilecek en önemli müdahale tabi ki tıbbi tedavilerdir. 
   ]]>
   Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/kireclenme.html Fri, 23 Nov 2018 08:19:40 +0000 Kireçlenme, insan vücudunda bulunan tüm eklemlerde görülebilecek bir rahatsızlıktır. Tıbbi olarak "Osteoartrit" olarak bilinen bu rahatsızlık, insan vücudundaki eklemler içerisinde bulunan kıkırdaklarda oluşmaktadır. Bu kıkı Kireçlenme, insan vücudunda bulunan tüm eklemlerde görülebilecek bir rahatsızlıktır. Tıbbi olarak "Osteoartrit" olarak bilinen bu rahatsızlık, insan vücudundaki eklemler içerisinde bulunan kıkırdaklarda oluşmaktadır. Bu kıkırdakların, çeşitli nedenlere bağlı olarak yapılarının bozulmasıyla oluşan kireçlenme, bir nevi eklem harabiyeti olarak düşünülebilir. Osteoartrit, yani kireçlenme tıp biliminde bilinen en eski hastalıklardan biridir. Bu hastalık, müdahale edilmediği zaman insanlarda kalıcı hasarlara neden olan bir durumdur. Eklemlerde bulunan kıkırdakların zarar görmesine neden olacak çok fazla neden vardır. Bu nedenlerin birçoğu, insanların gün içerisinde sık sık maruz kaldığı durumlardır. Özellikle çalışan insanların işyerlerinde yaptıkları işler sırasında karşılaştıkları zorluklardan kaynaklanan durumlar eklemlerde kireçlenmelere neden olur. Kireçlenme problemi, insan vücudunda büyük ya da küçük herhangi bir eklemde meydana geldiği gibi bazı eklemlerin hepsinde aynı anda da görülebilmektedir. Bu eklemlerden ilki kalça eklemidir. Kalça eklemi, en büyük eklemlerden biridir. Bu nedenle meydana gelen kireçlenme durumlarında da tedavisi en zor olan eklemdir. Bunun yanında kireçlenmenin çok karşılaşıldığı bir diğer eklem ise diz eklemidir. Diz ekleminde kireçlenme çok sık bir şekilde karşılaşılır. Bunun nedeni ise diz bölgesinin sürekli olarak yük altında kalmasıdır. 

   KireçlenmeKireçlenme (Osteoartrit) nedenleri nelerdir
   • İnsan vücudunda bulunan eklemlerin tümünün oluşumu yapı itibariyla aynıdır. Normal bir eklemde eklem oluşu için iki kemik ve bu kemiklerin arasındaki kıkırdak yapısı bulunmaktadır. Kıkırdak yapısı bu şekilde arada iki kemiğin birbirine sürtülerek zarar görmesini engellemektedir. Kireçlenme durumunda da bu kıkırdak yapısı zarar görür ve ileri ki zamanlarda kemikler zarar görür. 
   • İnsanlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak eklemlerde bulunan kıkırdaklar erimeye başlar. Eriyen kıkırdaklar ise direk olarak kireçlenme problemlerinin oluşmasına neden olur. 
   • Kireçlenme sorununun bir diğer nedeni ise eklemin herhangi bir travmaya maruz kalmasıdır. Travmaya maruz kalan eklemler, genel olarak zarar görür ve olayın üzerinden yıllar geçse bile daha sonraki zamanlarda kireçlenme olarak kişinin karşısına çıkar. Özellikle çeşitli sporlarla uğraşan insanlarda bu nedene bağlı olarak kireçlenme sık görülür. 
   • Eklemler arasında bulunan kıkırdağın farklı hastalıklara bağlı olarak iltihaplanması durumunda kireçlenme meydana gelebilmektedir. Bu nedenle sorunun nedenleri arasında iltihaplanmada vardır. 
   • Kişinin daha önceki zamanlarda geçirmiş olduğu bir eklem ameliyatı ciddi bir şekilde eklemin zarar görmesine ve kireçlenme yapmasına neden olabilir. 
   Bulguları ve belirtileri nelerdir
   Genellikle kireçlenme sorunu olan hasarlarda eklemler uzun süreli hareketsizlikten sonra ağrır. Bu nedenle kireçlenme olan insanlarda sabah vakitleri aşırı sancılı geçmektedir. Bunun yanında ayrıca hasta, eklem bölgesini kolayca hareket ettiremediği için sorunun varlığından şüphe duyulabilir. Fakat belirtmek isterim ki her ne kadar bulgu olsa bile kireçlenme tahmini yapılan bölgeye tıbbi görüntüleme cihazları kullanılarak incelemeler yapılmalıdır. Aksi durumlarda teşhis konulamaz. 

   Kireçlenme nerelerde görülür

   Kireçlenme omurgada görülebilmektedir. Genellikle bel bölgesinde rahatsızlıklara neden olarak karşımıza çıkmaktadır. 
   Diz bölgelerinde kireçlenme, insanlarda en çok görülen durumlardan biridir. Bu nedenle doktora bu şikayetle giden hastaların yüzde atmışı diz bölgesinden rahatsızdır. 
   Kalçada kireçlenme sorunu yine insanlarda sık görülen kireçlenme problemleridir.
   Kireçlenme problemi bazı insanlarda da sürekli ayakta olmaya bağlı olarak ayaklarda görülmektedir. 
   Kireçlenme, insanlarda el parmaklarında görülmektedir. Bura]]> Eklem Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/eklem-kireclenmesi.html Fri, 23 Nov 2018 22:28:04 +0000 Eklem Kireçlenmesi, Yaşlanma ile meydana gelen bir hastalıktır, özellikle 40'lı yaşlardan sonra insan eklemleri yavaş yavaş bozulmaktadır. Eklem düzeyindeki kıkırdaklar parçalanmaya, tahrip olmaya ve incelmeye başlayarak ekl Eklem Kireçlenmesi, Yaşlanma ile meydana gelen bir hastalıktır, özellikle 40'lı yaşlardan sonra insan eklemleri yavaş yavaş bozulmaktadır. Eklem düzeyindeki kıkırdaklar parçalanmaya, tahrip olmaya ve incelmeye başlayarak eklem kireçlenmesine yol açmaktadır. Yaşlılığın vermiş olduğu sebeplerden dolayı yeni kıkırdak dokusunun yapımı yavaşlamaktadır. Bu sorunlar ile birlikte eklem sıvıları azalıyor boşluklar daralıyor ve eklem yüzeyi düzensiz bir hal alıyor.

   Eklem Kireçlenmesi Belirtileri

   Özellikle kalça ve diz eklemi gibi eklem yerlerinde ağrı ve sızılar ortaya çıkıyor. Bu sızlar bir süre sonra tutukluk ve kişinin istirahat halinde bile ortaya çıkan ağrılara yol açıyor. Bütün bu sorunlar hareket etmekten ziyade kişinin uyku problemine bile yol açıyor. Bu sorunlar küçük eklemlerde de görülebiliyor örneğin, bayanların el-parmak eklemlerinde zaman zaman ağrılar ve elektriklenmelere rastlanıyor. Bu sorunların sonucunda eklem hareketlerinin kısıtlanması yaşlıları günlük yaşantılarında bir hayli zorluyor. Oturup ve kalkmakta güçlük çekiyor ve sabah tutuklukları baş gösteriyor böylece günlük işlerini yapmayı ve kişisel ihtiyaçlarını karşılamada zorluk çekiyorlar. Bu durum ilerledikçe eklem ağrıları ve şişlikleri daha da belirgin bir hal alıyor. Eğer sizde de eklem kireçlenmesi belirtileri var ise hemen bir fizik tedavi uzmanına görünmenizde fayda var.

   Eklem ağrılarınızı azaltma ve daha rahat hareket edebilmek için kilolu iseniz kilo verip eklemlerine binen fazla yükten kurtulmalısınız. Egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz yalnız egzersizlerin eklem harabiyetini artırmamasına dikkat etmelisiniz. Yürüme koşma gibi aktiviteler yerine yüzme ve benzeri sporlara yönelmelisiniz.

   Eklem KireçlenmesiEklem Kireçlenmesi Tedavisi

   Osteoartitin (Eklem Kireçlenmesi) tedavisinde kullanılan anti romatizmal ilaç, fiziki ve cerrahi yöntemleri de bulunmakta. Tabi bu tedavi yöntemleri hastanın ne kadar ilerlediğine veya şiddetine göre uygulanmaktadır. Romatizma hapı olarak bilinen ilaçları doktor onayı olmadan kullanmamak gerekiyor. Fizik tedavi uzmanlarına danışmadan masaj, kaplıca gibi değişik tedavi yöntemlerine başvurmak uzun dönemde kontrolü güç ciddi problemlere yol açıyor. Eklemlerinizi korumak istiyorsanız spor, egzersiz ve yürüyüş yapın. Eklem yerlerinizi burkma, sakatlamadan kaçının. Doğal yardımcılardan faydalanmaktan korkmayın yalnız bunları da doktorunuzun denetimi ve onayı ile gerçekleştirin.
   ]]>
   Karaciğer Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/karaciger-kireclenmesi.html Sat, 24 Nov 2018 18:15:29 +0000 Karaciğer kireçlenmesi, tıptaki adı kalsifikasyon olan bir sağlık sorunudur. Buna benzer türlü iltihaplı karaciğer hastalıklarının iyileşmesi sonrasında meydana çıkabilmektedir. Bir rehabilitasyona gerek duymadan çözüm Karaciğer kireçlenmesi, tıptaki adı kalsifikasyon olan bir sağlık sorunudur. Buna benzer türlü iltihaplı karaciğer hastalıklarının iyileşmesi sonrasında meydana çıkabilmektedir. Bir rehabilitasyona gerek duymadan çözümlenebilecek bu sağlık sorunu için kesinlikle kararı profesyonel hekim verebilir. Karaciğerin kapsülünde, parenkiminde ve damar yapısında meydana gelebilen karaciğer kireçlenmesi durumu %21 olasılıkla diğer anomalilerle birlikte de görülebilmektedir. Bu anomalilerin uzuv malformasyonları ve kromozom anomalileri olduğunu görebilmek olasıdır. Bunun yanında enfeksiyon hastalıkları da bu sorunla birlikte rastlanan vaziyetler içinde yer almaktadır. 
    
   Karaciğer kireçlenmesi başka bir deyişle karaciğerdeki kalsifikasyonun tanısı ultrasonografik olarak konulabilir. Kireçlenmenin nerede meydana geldiği ne sebeple meydana geldiği ile ilgili bilgiler tedavide uygun yolu izleme sahibi olunmasına imkan sağlayabilir. Evrensel olarak baktığımızda ise kalsifikasyon oluşumunun altında yatan gerekçe patalojiye yönelik değişim gösterebilmektedir. Bu nedenler mekonyum peritonitisti, infeksiyonlar, neoplazik oluşumlar ve damar lezyonları buna benzer sorunlardır. Gebelik sırasında geçirilmiş bir takım enfeksiyonlara bağımlı olarak fetal karaciğerde kalsifikasyonların görülebilir. Bu enfeksiyonlara örneğin toksoplazma, varisella zoster, parvovirüs, CMV, kızamıkçık ve herpes simplek buna benzer rahatsızlıklar gösterilebilir. Ek Olarak nadir görülse de karaciğerde yer alan neoplazmlar da kalsifikasyona yol açabilir. Bunlara örneğin ise hamartom, hemangiom, teratom buna benzer noeplastik oluşumlar gösterilebilir. Fetusta ender olarak karşılaşılan meselelerden biri kalan safa taşlarının da gebelik sırasında kalsifikasyon oluşumuna ne sebeple olduğunu söyleyebiliriz. 

   Karaciğer KireçlenmesiKaraciğerdeki Kireçlenme Nedir 
   Karaciğer kireçlenmesi, karaciğerin kapsülü içinde, damarın yapısında veya parenkiminde olmak şeklinde faklı lokalizasyonlarda bulunabilir. Yapılmış olan bir faaliyet sonucu diğer anomalilerle beraberde görülebildiği belirlenmiştir. Bu anomaliler uzuv malformasyonları ve kromozom anomalileridir. Ek olarak enfeksiyon hastalıkları da karaciğer kalsifikasyonuyla birlikte rastlanan diğer bir vaziyettir. 

   Karaciğerdeki Kireçlenmenin Tanısı: Ultrasonografik olarak karaciğerdeki kalsifikasyonun tanısı konulabilir. Karaciğerdeki kalsifikasyon parenkim içerisinde, damarın yapısında veya karaciğer kapsülünde görülebilmektedir.  Kalsifikasyonun görüldüğü yer, huzursuzluk ile ilgili düşünce verebilir. Örneğin bağırsak delinmesi sonucu olarak meydana gelen mekonyum kireçlenmesi karaciğer kapsülü içinde görülürken, parenkimdeki kalsifikasyonlar ek olarak birçok patolojik olaylara bağımlı olarak gelişmektedir.  

   Karaciğerdeki Kireçlenmesinin Nedenleri: Altında yatan gerekçe patolojiye bağımlı olarak gelişmektedir. Bu patalojik durumlar mekonyum peritonitisti, damar lezyonları, infeksiyonlar ve neoplazik oluşumlar buna benzer sıkıntılardır. Mekonyum peritonitiste karaciğerde kapsül süresince kalsifikasyon görülmesinin haricinde karındaki içi zarında ve bağırsakların aralarında yaygın olarak kalsifiye odaklara rastlanır. Ek olarak bağırsak delinmesine bağımlı olarak bağırsakta genişlemiş sahalar ve karındaki içerisinde sıvı/akışkan birikmesi kalan asit bulgusu da görülebilir. Burada ekojenik bağırsak imajı bulunur ve bu vaziyette kistik fibroziste akla gelmeli ve gerek kalan testler yapılmalıdır. Mekonyum peritonitistinde ayrıca gastroşizis, barsak atrezisi ve Hirschsprung rahatsızlığı buna benzer patolojik vaziyetlerle da karşılaşmak olasıdır. Gebelik Sırasında geçirilen bir takım enfeksiyonlar, karaciğerde kalsifikasyonların görülmesine gerekçe bulunabilir. Örneğin toksoplazma, varisella zoster, kızamıkçık ve sifiliz buna benzer enfeksiyonlar karaciğer parenk]]> Kulak Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/kulak-kireclenmesi.html Sun, 25 Nov 2018 14:10:24 +0000 Kulak kireçlenmesi, neden olduğu tam olarak bilinmeyen, ancak kalıtsal olduğu düşünülen iç kulak ve orta kulaktaki kireçlenmelerdir. Bu rahatsızlık kadınlarda daha fazla görülür. Toplumda 20-40 yaş arasındaki kişileri etkile Kulak kireçlenmesi, neden olduğu tam olarak bilinmeyen, ancak kalıtsal olduğu düşünülen iç kulak ve orta kulaktaki kireçlenmelerdir. Bu rahatsızlık kadınlarda daha fazla görülür. Toplumda 20-40 yaş arasındaki kişileri etkiler. Tedavisi zamanında yapılmazsa, hastada işitme kaybı gibi ciddi sonuçlara neden olabilir. Kadınlarda kulak kireçlenmesi sorunu yaşanır ve ihmal edilirse, hamilelik sürecinde işitme kaybı olabilir. Kulak kireçlenmesi farklı iki rahatsızlığı ifade eder. Bu rahatsızlıkların yerleşim yeri, meydana gelme sebebi, patolojileri farklıdır. Bunlardan ilki otoskleroz yapısal kireçlenme sorunudur. İç kulakta kemik yapısındaki bozulma, iç kulak girişindeki süngerimsi yapıdaki kemiğin ortaya çıkması, üzengi kemiğinin hareketsizleşmesiyle bu rahatsızlık ortaya çıkar. Bu şekilde olan kulak kireçlenmesi noktasal bir alanda meydana gelir. Rahatsızlığın patolojisi kemik yıkımı ve yeniden yapımıyla olur. İkinci rahatsızlık timpanoskleroz rasyonel kireçlenmeyi ifade eder. Orta kulaktaki deri altı yerler kireçlenmeden yaygın şekilde etkilenir.

   Kulak KireçlenmesiKulak kireçlenmesi nasıl belirti verir

   Kulak kireçlenmesi hastalarda kulağın işleviyle alakalı belirtilerle kendini gösterir. Bunlar kulak çınlaması ve işitme kaybı şeklinde ortaya çıkar.

   Kulak çınlaması (Tinnitus): Normalde ileri yaşlardaki kişilerde kulak çınlaması olması doğal bir gelişmedir. Ancak yşı genç olan kişilere ortaya çıkan kulak çınlaması, ses travmasından, çevredekileri duymaması, kullanılan bazı ilaçlar olabilir. Çevresindeki sesleri duymayanlar, kulak sesinin yani kulağının içindeki gürültüleri duyar. Kulağın yanı sıra şiddetli gürültü ses travmasına yol açar. Bu işitme kaybının olmasına neden olabilir. İşitme kaybı kulak çınlamasının önemli sebeplerinden biridir. Aspirin, yüksek tansiyon ilaçlarını kullanan kişilerde de kulak çınlaması görülebilir. Stres, kaygı bozukluğu gibi psikolojik etkenlerde kişilerde kulak çınlamasına neden olabilir.

   İşitme kaybı: Dış ortamdan gelen seslerin toplandığı yer kulak kepçesidir. Buradan sesler dış kulak kanalından kulak zarına gönderilir. Sesler kulak zarında titreşime neden olup, buradan sırasıyla çekiç, örs ve üzengi kemikçiklerine etki ederek hareket oluşturur. Bu kemikçikler kulak zarıyla iç kulak arasından iletişimi sağlar. Kemikçikler titreşimlerin iç kulağa gitmesini sağlar. İç kulağa ulaşan titreşimleri labirent karşılar. Burada işitme siniri aracılığıyla titreşimler beyne iletilir. Beyinde kendisine ulaşan sesleri analiz eder ve işitme gerçekleşir. Kulakta bu eylemlerin aksaması halinde, kişide işitme kaybı meydana gelir. Kulak kireçlenmesi hastası olanlarda meydana gelen işitme kaybı iletim tipidir. Hastalar kulaklarında doluluk, tıkanıklık gibi hisler içinde olur. Kendi sesleri bile kendilerine kuvvetli bir şekilde gelir. Bu nedenle kulak kireçlenmesi hastaları yavaş tonda konuşmaya başlar. Kalabalık yerlerdeki işitme duyuları daha iyidir. Eğer ağzında hışırtıya neden olan yiyecekler yerlerse, sesler kulağını rahatsız eder. Dış ortamdaki seslerin duyulması için, çiğneme eylemine ara verirler.

   Kulak kireçlenmesi nasıl teşhis edilir

   Doktora kulak çınlaması ve işitme kaybı gibi sorunlarla başvuran kişiler ayrıntılı şekilde muayene edilir. Rahatsızlığın kalıtsal özelliği bulunduğundan, ailede kulak kireçlenmesi hastalığı araştırılır. Yapılan tetkiklerle otoskleroz tanısı yapılırsa, gecikmeden tedaviye başlanır.

   Kulak kireçlenmesi tedavi yöntemleri nelerdir

   Hastalarda tedavideki ilk basamak ilaç tedavisidir. İlerlemiş hastalıklarda cerrahi yöntemde kullanılır. Ancak ilaç tedavisi başarılı olmadığında, cerrahi girişimde yapılamadığında, kulak kireçlenmesi hastaları için işitme cihazı kullanımı söz konusu olur. Erken aşamada tedaviye alınan hastalarda ilaç tedavis]]> Kireçlenme Nasıl Geçer https://www.kireclenme.gen.tr/kireclenme-nasil-gecer.html Sun, 25 Nov 2018 20:52:39 +0000 Kireçlenme nasıl geçer, Osteoartroz veya kısacası artroz en yaygın rastlanan romatizma çeşididir. Artroz türkçeye hata olarak "kireçlenme" ismiyle geçmiştir. Artroz bir eklem hastalığıdır ve ilk farklılıklar eklem kık Kireçlenme nasıl geçer, Osteoartroz veya kısacası artroz en yaygın rastlanan romatizma çeşididir. Artroz türkçeye hata olarak "kireçlenme" ismiyle geçmiştir. Artroz bir eklem hastalığıdır ve ilk farklılıklar eklem kıkırdağında başlar.  
    
   Kireçlenme Nasıl GeçerKireçlenme Ne Türlü Tedavi Edilir 
   • Eklem kireçlenmesi nedeniyle oluşmuş yapısal değişiklikleri geriye döndüren veya düzelten bir tedavi uygulaması yoktur. Ama devamlı tedavilerle hastanın yakıntıları azaltılabilir ve sağlık sorununun ilerlemesi önlenebilir. Osteoartritin rehabilitasyonunda ilaçlar, egzersiz, fizik tedavi, ameliyat benzeri uygulamalar kullanılır. 
   • Tedavi sağlık sorununun aşaması ve şiddetine yönelik belirlenir. Sağlık sorununun erken dönemlerinde eklemlerin içini silme amaçlı artroskopik operasyonlar yapılabilir. Eklemlerdeki çarpılma, şekil bozukluğu benzeri vaziyetler kolay kemik ameliyatlarıyla düzeltilebilir. 
   • Ağrı amaçlı ağrı kesici ve kortizon dışı irin giderici romatizma ilaçları kullanılabilir, kilo fazlalığı eklemlere fazla yük bindireceği amaçlı doktor hasta kişiye zayıflama perhizi önerebilir  
   • Hastanın eklemlerini zorlayacak hareketlerden kaçınması gereklidir. Hekimin önerdiği egzersizlerin dışarısına çıkmamalıdır. Eklem kireçlenmesi olan kişilere beden ağırlıklarını taşıyan eklemleri yormayacak sportif faaliyetler tavsiye edilir 
   • Eklem içerisine enjekte edilen hyaluronik asit birtakım hastalarda rahatlama sağlayabilir. Hyaluronik asit, natürel biçimde eklem sıvısında yer alan ve eklemi yaratan kemiklerin narin bir biçimde diğerinin üstünden kayması imkanı sunan bir maddedir. Hyaluronik asit preparatları eklem içerisine enjekte edilir  
   • Kıkırdak koruma amaçlı maddeler olan glukozamin, kondroidin sülfat, MSM ağrıları azaltıcı ve eklem hareketlerini destekleyen etki gösterirler. Yaşlanma olan diz, kalça, el ve ayak bilek eklemlerinde kıkırdağı koruma amaçlı ve onarıcı tesiri çok fazla araştırmada gösterilmiştir 
   • Ağır bir cerrahi teşebbüse gerek kalmadan endoskopik uygulamalarla yapılan  cerrahi girişimlerle kıkırdaklarda olan harabiyet onarılabilir, eklemlerdeki harabiyetler önemli ölçüde düzeltilebilir. Bu meydanda ileri düzeyde uzmanlaşmış ortopedistler yer almaktadır 
   • Tedavi edilemeyecek duruma gelmiş eklemler suni eklemlerle değiştirilebilir. Bilhassa diz ve kalça eklemlerinde eklem protezi ameliyatları oldukça başarılı bir biçimde yapılmaktadır. 
   • Eklem kireçlemesi ilerlemişse bozulan eklem protezle değiştirilebilir. Takma yardımıyla ağrı, hareketlerde güçlük ve eklemlerde şekil bozuklukları düzeltilerek, hastanın baston benzeri araçlara ihtiyacı kalmadan yürümesi sağlanır.
   • Protez operasyonu en fazla kalça ve diz eklemleri amaçlı uygulanmaktadır. Bunun dışında omuz, el ve ayak eklemleri ve omurgaların arasındaki bozulmuş diskler yerine disk protezleri de yerleştirilebilmektedir  
   • Ameliyattan 2 gün daha sonra hastanın ekleme yük vererek yürümesi olası olabilir. Ama diz ve omuz protezi ameliyatından daha sonra eklem hareketlerinin normale dönmesi amaçlı tedavi gereklidir 
   • Protez operasyonu 10-20 yıl rahatlama olanağı sağlar. Bu müddetin sonunda protezin yenisiyle değiştirilmesi gereklidir 
   • Radyo frekans dalgaları ile ağrıya sokak açan sinirlerin yakılması hastanın ağrılardan kurtulmasını sağlamaktadır. Lokal anesteziyle 30 dk süren bu formülle bel ve boyun kireçlenmelerinde hasta ağrılarından kurtularak rahatlamaktadır. Belli bölgeler uyuşturulduktan daha sonra özel iğnelerle sinirlerin meydana geldiği bölgeye girilip ağrıya sokak açan sinirlerin ucu ısıtarak zedelenir.  
   • Kök Hücre; 1994 senesinde İsveçli bir doktor aracılığıyla kişilere özel kültürler oluşturulmuştur. Sağlam kıkırdaktan 1/2 cmlik bir parça alınmış, laboratuvarda izole edilen kıkırdak hücreleri, çoğaltılmaya başlanmış ve bu hücreler cerrahi girişimle kıkırdağın sıkıntılı olan bölgesine konulmuşt]]> Belde Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/belde-kireclenme.html Mon, 26 Nov 2018 03:12:31 +0000 Belde kireçlenme, halk arasında çok yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda bu durum bel bölgesinin yıpranması ve burada bulunan eklemlerin aşınmasına bağlı olarak ortaya çıkmakta Belde kireçlenme, halk arasında çok yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda bu durum bel bölgesinin yıpranması ve burada bulunan eklemlerin aşınmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Belde kireçlenme probleminde de yine diğer eklemlerde görülen kireçlenme rahatsızlığında olduğu gibi yapılarda deforme meydana gelir. Bu deformeler direk olarak halk arasında kireçlenme olarak adlandırılır.Yapıların deforme olması durumunda direk olarak kişilerde şikayetler meydana gelir. Çünkü deforme olan yapılar, kişinin yürümesini, eğilmesini ve diğer işlerini yapmasını ciddi bir şekilde engeller. Belde kireçlenme rahatsızlığının temel nedeni, insanlarda genetik olarak ortaya çıkan etkenlerdir. Özellikle kişinin annesinde babasında dedesinde ya da anneannesinde böyle bir durum varsa genetik bir sorununun aile içerisinde varlığı anlaşılabilir. Belde kireçlenme problemi, yaşlı olan insanlardan daha çok gençlerde sorunlara neden olmaktadır. Çünkü yaşlı olan insanlar genellikle evde oturarak hayatını geçirirken, genç olan insanlar sürekli olarak hareket haline ve diğer işlerini yapmaktadır. Bu durumda kireçlenmenin görüldüğü kişiler tüm işlerinden geri kalmaktadır. Bu olumsuz faktörler, kişinin ağır yük kaldırması, çok fazla yük taşıması,zorlayıcı egzersizler yapması gibi durumlarda daha da artacağı için kişi, yaşamı süresince çok daha dikkatli olmalıdır. Bu gibi hareketler, insanlarda kireçlenmenin hızlanmasına ve daha da şiddetlenmesine neden olmaktadır. 

    Belde kireçlenme, çoğu zaman bel bölgesinde bulunan omurgalar arasında meydana gelmektedir. Omurgaların yarı yumuşak dokudan oluşması, meydana gelebilecek kireçlenmelere yol açan bir durumdur. Bu nedenle belin en küçük incinmesi durumunda bile yıllar sonra ciddi problemler ortaya çıkar. Omurlar arasında bulunan disklerin çok kaygan yapıları vardır. Bu diskler herhangi bir nedene bağlı olarak hasar gördüğünde çok kısa bir süre sonra kireçlenme etkilerini göstererek kişilerde belirtilere neden olur. Bunun yanında belde kireçlenme omurların haricinde bel bölgesinde bulunan damarlar içerisinde de meydana gelebilmektedir. Omurga kireçlenmesine göre çok daha az karşılaşılan bu problem aslında çok daha farklı nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Çünkü belde bulunan damarların kireçlenmesi daha çok aşırı sigara tüketimi, aşırı kolesterol, insanlarda sürekli olarak görülen yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Fakat her hangi kireçlenme olursa olsun bu durum, insanlarda ciddi bir şekilde hareket kayıplarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle en küçük kireçlenme belirtilerinde bile doktorunuza başvurarak sorunların çözümünü sağlayın.

    Belde KireçlenmeBelde kireçlenme nasıl belirtilere neden olur
    • Belde kireçlenme probleminin en büyük belirtisi be bölgesinin sağında ya da solunda meydana gelen şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar, kişinin yaptığı hareketlere ya da işlere bağlı olarak değişebilir. 
    • Hasta günlük olarak yaptığı işlerden yeterince verim alamama ve belinden rahat bir şekilde destek alamama gibi durumlarla karşılaşır. 
    • Belde kireçlenme sorunu yaşayan kişinin günlük aktivitelerini gerek ağrılar, gerekse hareket kısıtlamaları nedeniyle yapamaması gibi durumlar belde kireçlenme belirtilerindendir.
    • Son olarak belde kireçlenme sorununda kişinin kaslarında aşırı bir gerilme meydana gelir. Meydana gelen gerilme, arttıkça kişi daha zor hareket eder.
    Belde kireçlenme rahatsızlığı için ne yapılmalıdır

    Bel kireçlenmesi olan insanlar yapılan tıbbi tedavilerin yanı sıra kaplıca tedavilerinden yararlanabilirler. Çünkü bu tedaviler, günümüzde birçok insanın sorunlarının hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Özellikle kireçlenme nedeniyle zarar görmüş olan kaslar, yapılan kaplıca tedavileriyle hızlı bir şekilde onarılır. Bunun yanı sıra belde kireçlenme pro]]> Sırtta Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/sirtta-kireclenme.html Mon, 26 Nov 2018 18:45:23 +0000 Sırtta kireçlenme, sırtımız hareket etmemizde bizim en büyük yardımcılarımızdan biridir. Sırtımızda bulunan omurgamız sır boyunca uzanır ve bu uzantıda ki eklem çıkıntıları uzantılar sayesinde daha da rahat hareket etme Sırtta kireçlenme, sırtımız hareket etmemizde bizim en büyük yardımcılarımızdan biridir. Sırtımızda bulunan omurgamız sır boyunca uzanır ve bu uzantıda ki eklem çıkıntıları uzantılar sayesinde daha da rahat hareket etmemizi sağlar. Arıca sırtta bulunan bu omurga daha da dik durmamızı sağlar. Omurganın en önemli özelliği ise içinden geçen omuriliği korumasıdır.

    Sırtta kireçlenme, sırtta kireçlenme yine omurgalarımızın arasında bulunan eklem çıkıntılarının kireçlenmesiyle ilgilidir. Sırttaki kireçlenme işte omurgalarımızda bulunan bu eklem çıkıntılarının kireçlenmesi sonucunda oluşmaktadır. Şimdi bu kireçlenmenin ayrıntılarına geçelim. Sırt bölgesinde kireçlenen omurga eklemleri omurların arkasında bulunan küçük eklemlerdir. Bu eklemler omurları omurganın hareket edebilmesi için arkadan birbirlerine bağlar. Bunlar faset eklemler olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca bunlar oldukça karmaşık sinirlerle çevrelenmiştir. Bunlar ağrıya çok duyarlı eklemlerdir. Omurgamızın hareketliliğini sağlayan bu önemli omur eklemlerinin yapısı travmalar sonucu bozulabilir. Ve bu bozulmalar ciddi bel ve boyun ağrılarına sebep olabilirler. Sırt kireçlenmesinde ağrının artışı ise yana dönmekle olmaktadır. Yaşlanma ile birlikte kireçlenme ihtimali daha da artış göstermektedir. Sırt bölgesinde bulunan bu faset eklemlerinin omurganın hareketini sağlamaktan başka farklı görevleri de bulunmaktadır. Bu görevlerden birisi ise omurilikten çıkan sinir köklerinin omurga kanalını terk ederek dışarıya çıktığı nöral foramen diye adlandırılan deliklerin bir bölümünü oluşturmalarıdır. Faset eklemlerinde oluşan travmaların birden çok nedenleri vardır. Bu nedenlerden birisi bu bölüme aşırı yük binmesidir. Bu yüzden kireçlenmeyi önlemek için fazla ağır taşımayıp omurgaya fazla yük bindirmemeliyiz. Buna sebep olan diğer bir sebep ise diğer kemik hastalıkları olabilir. Buna önlem olarak da yapabileceğiniz tek şey erken teşhis olacaktır. İşte bu tip sebeplerden ötürü sinirlerin geçtiği delikler daralıp hastada sırta yayılan ağrılara sebebiyet verecektir. 

    Sırtta KireçlenmeSırtta kireçlenme tedavisi, kireçlenme tedavisinde osteoartritin adı verilen bir tedavi yöntemi kullanılır ve bu tedavi yönteminde hastanın ağrısın ve tutukluğunun giderilmesi amaçlanır. Bu yöntemle hastanın yaşam kalitesi arttırılır ve hastanın eklem fonksiyonları da aynı oranda korunmaya çalışılır. Bundan ötürü tedavide kişiye göre korse, dizlik ve atel kullanılabilmektedir. Günümüzde bunu tedavisi adına bazı ilaçlarda kullanılabilmektedir. Bu tip ilaçlar kıkırdak yapımını uyaran ilaçlardır. 
    ]]>
    Orta Kulak Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/orta-kulak-kireclenmesi.html Tue, 27 Nov 2018 09:42:04 +0000 Orta kulak kireçlenmesi, çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bir durumdur. İlk aşamalarında çok önemsenmeyen ve kişilerde büyük rahatsızlıklara neden olmayan bu durum ilerlediği zaman oldukça rahatsızlık verici sorunlara ned Orta kulak kireçlenmesi, çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bir durumdur. İlk aşamalarında çok önemsenmeyen ve kişilerde büyük rahatsızlıklara neden olmayan bu durum ilerlediği zaman oldukça rahatsızlık verici sorunlara neden olur. Orta kulak kireçlenmesi en çok daha önceden orta kulakla ilgili bir ameliyat geçirmiş insanlarda meydana gelmektedir. Bu durum aslında normal bir eklem kireçlenmesi gibi değildir. Bu nedenle kireçlenme denildiğinde kesinlikle diğer kireçlenmelerle karıştırılmamalıdır. Tıbbi olarak orta kulak kireçlenmesi hastalığına "otoskleroz"denilmektedir. Günümüzde çocuklarda dahil birçok kişi rastlanan bu problem genellikle zor ilerlediği için insanlarda büyük belirtilere neden olmaz. Fakat orta kulak kireçlenmesi yaşın ilerlemesine bağlı olarak ya da bazı hastalıkların kişilerde yaptığı bir etki olarak hızlanır ve yavaş yavaş kişide işitme sağlığının bozulmasına neden olur. Günümüzde işitme kaybı nedeniyle doktora giden her on hastadan altısında orta kulak kireçlenmesi meydana gelmektedir. Bu kadar yaygın bir şekilde görülen sorun için tıbbi olarak tabi ki birçok ilaç vardır. Fakat bu ilaçlar net olarak orta kulak kireçlenmesinin önüne geçememektedir. Bu nedenle beli bir zaman sonra normal olarak cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulur. Eğer sorun cerrahi operasyona ihtiyaç duyacak kadar büyümüşse bu durumda kişinin işitme sağlığı yarı yarıya azalmış demektir. Eğer sizlerde de en küçük işitme kayıpları var ise bu durumda sorun her neyse daha da ilerlemeden hızlı bir şekilde doktora giderek gerekli olan muayeneleri yaptırın. Aksi durumlarda çok büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. 

    Yapısal olarak bu rahatsızlık, insanlarda orta kulakta bulunan kemikçiğin iş kulak ile komu olan duvarında meydana gelen kireçlenme sorunu nedeniyle katılaşması durumunda oluşmaktadır. Bu kireçlenme direk olarak orta kulakta bulunan üzengi kemiğinin hareketlerinin kısıtlanmasına neden olur. Bu durum ise kulağa gelen ses dalgalarının iç kulak sıvısına yeterli olarak iletilememesine neden olarak iletim tipi işitme kayıplarının ortaya çıkmasına neden olur. Orta kulak kireçlenmesi sorunu olan insanlarda bu durum tedavi edilmediği zaman ileri zamanlarda direk  olarak iç kulağa da kireçlenme geçecektir. Bu durum ise işitme kaybının hemen hemen yüzde sekseninin gitmesine neden olacak ve kişi aynı zamanda hastalığın ortaya çıkarmış olduğu birçok rahatsızlıkla kişiye zarar verecektir. Bu nedenle orta kulak kireçlenmesi bekletilmeden tedavi edilmesi gereken bir durumdur. 

    Orta Kulak KireçlenmesiOrta kulak kireçlenmesi belirtileri:
    • Orta kulak kireçlenmesinin çok fazla bir belirtisi bulunmamaktadır. Sadece birkaç belirtisi olan bu durumun en büyük belirtisi, insanlarda tek kulağı ya da her iki kulağı birden etkisi altına alan ve son derece yavaş ilerleyen işitme kayıplarıdır. bu işitme kaybı belli bir seviyeye ulaştığı zaman kişide rahatsızlıklar başlar ve kişi doktora gittiğinde sorunun nedeni anlaşılır.
    • Bunun yanında bir diğer belirti ise sorunla birlikte kişilerde çok ciddi bir kulak çınlaması meydana gelmesidir. Kulak çınlaması bazen o kadar fazla olur ki kişi oturduğu yerde duramaz ve uzun süreler sonra psikolojik olarak bile etkilenir. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için erken tedavi gerekir.
    • Son olarak bir diğer belirti ise kişide kulak akıntılarının oluşmasıdır. Bu kulak akıntıları, birçok zaman görülmese bile bazı orta kulak kireçlenmesi yaşayan insanlarda karşılaşılmaktadır. 
    Orta kulak kireçlenmesi için tanı nasıl konur

    Orta kulak kireçlenmesi tanısının konulabilmesi için fiziki muayene yetersiz kalmaktadır. Çünkü yapılan fiziki muayeneler sonrasında durum normal görülse bile kişide orta kulak kireçlenmesi bulunur. Bunun için kişide işitme testlerinin yapılması gerekir. Bu testler sonrasında işitme derecesi saptanır ve tıbbi görüntüleme cihazları kulla]]> Omuz Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/omuz-kireclenmesi.html Tue, 27 Nov 2018 16:51:25 +0000 Omuz kireçlenmesi,  bir çok sebebi var ancak en sık görülen sebeplerinden birisi, omuzlarda bulunan eklemlerin aşırı yük altında kalmasıdır. Eklemler ağırlık etkisi ile zamanla yaralanmaktadır. Omuz kireçlenmesinin sebepleri Omuz kireçlenmesi,  bir çok sebebi var ancak en sık görülen sebeplerinden birisi, omuzlarda bulunan eklemlerin aşırı yük altında kalmasıdır. Eklemler ağırlık etkisi ile zamanla yaralanmaktadır. Omuz kireçlenmesinin sebepleri olduğunu söyledik ancak bazen hiç sebep yokken bile omuzda kireçlenmeler meydana gelebilmektedir. Duruş bozuklukları, seçilen mesleğin zorluğu, daha önce geçirilmiş eklem operasyonları, yaş gibi durumlar omuz kireçlenmesinde etkin olan bazı durumlardır. 

    Omuz kireçlenmeleri genellikle 45 yaşından sonra görülmeye başlar. 40 yaşından önce görüşmesi çok nadirdir. Çevremizde genellikle erkek bireylerde, kadınlara göre daha çok görülmektedir omuzlarda kireçlenmeler. Ancak kadınlarda ise diz ve el eklemlerinde görülen kireçlenmeler de erkeklere daha daha fazla görülmektedir. Kilolu bireylerin dizlerinde görülen, aşırı yük ile oluşmuş kireçlenmelerin tedavisi ise bir hayli zordur. 

    Omuz KireçlenmesiOmuz kireçlenmesi belirtileri,

    Omuz kireçlenmesinde en sık görülen belirti eklemde ağrıların ve sertliğin olmasıdır. Ağrılar hareket sonraları veya akşama doğru daha da artar. Eklemlerde meydana gelen sertlik birkaç dakika dinlenme ile geçer. Rahatsızlığı ilerlemiş hastalarda ise bu durum çok şiddetli ve sürekli olarak devam eder. Bu durumda ağrılar  dinlenmeler ile geçmemektedir. Bunun için doktor kontrolünde verilen bazı ilaçlar kullanılmalıdır. 

    Omuz kireçlenmesi tanısı nasıl konulur, 

    Vücuttaki belirtilerden, bulgulardan, kan testlerinden, röntgen filmlerinden konulmaktadır. Bu süreç için doktor kontrolü şarttır. Tedavi ise hastalığın dönemine ve şiddetine göre uygun bir şekilde yapılmaktadır. Eklemlerinde şekil bozukluğu ve çarpılmalar olan hastalar, basit ameliyatlar ile sağlıklarına kavuşabilmektedirler.
    ]]>
    Kalp Kapakçığı Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/kalp-kapakcigi-kireclenmesi.html Wed, 28 Nov 2018 04:06:21 +0000 Kalp kapakçığı kireçlenmesi, özellikle aort kapağını etkileyen bir rahatsızlıktır. Yaşın ilerlemesiyle kalp kapakçığı kireçlenmesi daha fazla görülür. Kalpte sol karıncıkla aort damarının arasındaki aort kapağı, ya Kalp kapakçığı kireçlenmesi, özellikle aort kapağını etkileyen bir rahatsızlıktır. Yaşın ilerlemesiyle kalp kapakçığı kireçlenmesi daha fazla görülür. Kalpte sol karıncıkla aort damarının arasındaki aort kapağı, yarım ay gibi 3 adet yaprakçıktan oluşur. Görevi kanın geriye kaçmasına engel olmaktır. Yetişkinlerde normal kapak alanı 3-4 cm2 kadardır. Kalpteki değişimlere göre, kapağın normal normal ebatlarına göre üçte biri kadar olmalıdır. Aort kapağı darlığı üç farklı derecede yani hafif, orta ve şiddetli derecede olabilir. Kapak darlığının derecesine göre sol karıncık kası kanı pompalarken daha fazla efor sarf eder. Zamanla sol karıncık büyümesi ve karıncığın kasılma yeteneğinin azalması gibi sorunlar gözlenir. Bu durum hastada kalp yetmezliğine neden olur. Aort darlığı ciddi derecede olursa, kap kasının harcadığı oksijende artar. Bunun sonucunda kalbi besleyen atardamar yeteri kadar kan alamaz. Kişide göğüs ağrısı meydana gelir. Sol karıncık daralmış aort kapakçığına kan gönderebilmek için, basıncı arttırır. Bununla akciğerler etkilenir, sıvı göllenmesi ve nefes darlığı orunları ortaya çıkar. Kalp kapakçığı kireçlenmesi ani ölümlere de neden olabilir.

    Kalp Kapakçığı KireçlenmesiKalp kapakçığı kireçlenmesi nedenleri

    Kalp kapakçığı kireçlenmesine yol açan aort darlığının çeşitli nedenleri vardır. Darlık doğumsal etkenler, ateşli romatizmal rahatsızlıklar gibi önemli sebeplerden kaynaklanabilir. Yaşın ilerlemesi de aort kapağı kireçlenmesine yol açabilir. Yaşı 65 ve üzerinde olan kişilerde kalp kapakçığında kalınlaşma olabilir ve kapak esnekliğini yitirebilir. Bu durumda aort kapağında darlık, nadiren kapak yetmezliği gibi sorunlar yaşanabilir. Bu hastalarda sigara içme, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği gibi etkenlerde kalp kapakçığı kireçlenmesi yönünden risk oluşturur. Yaşlılardaki kapak darlığı nedeni genellikle kalp kapakçığı kireçlenmesiyle beraber oluşan hareket kısıtlılığıdır

    Kalp kapakçığı kireçlenmesi yakınmaları

    Göğüs ağrısı olması: Aort darlığı ciddi dereceye ulaşan hastalarda genellikle göğüs ağrısı olur. Eğer hastalar ameliyat edilmezse yaklaşık 5 yıl kadar hastaların yarısı yaşamını sürdürebilir. Yaşlılarda bu soruna genellikle kalp ve damar hastalıkları da eşlik eder. Hastalardaki göğüs ağrısının oluşmasına kalbin büyümesi nedeniyle oksijen ihtiyacının artması, kalp içindeki basıncın artması sonucunda kalbin beslediği atardamara giden kan basıncının düşmesi ve hastalardaki kalp ve damar hastalıkları neden olur.

    Bayılma etkisi: Efor sırasında hastada sol karıncıkta basınç yükselmesi meydana geldiğinden kalp refleksinde bozukluk, egzersiz sırasında kalbe giden kanda azalma oluşması yüzünden bayılma etkisi ortaya çıkabilir.

    Kalp yetmezliği: Kal kapakçığı kireçlenmesi ilerleyen aşamalarda kalp yetmezliğine kadar gidebilir. Hastalar ameliyat edilmediği takdirde yaşam süreleri 2-3 yıla inebilir. Aynı zamanda nefes darlığı çekme, oksijen sıkıntısının geceleri sıklaşması gibi yakınmalarda olur.

    Kalp kapakçığı kireçlenmesi teşhisi, tedavi yöntemleri

    Yapılan muayene sırasında hastanın kalp atım sesi dinlenir ve üfürüm kontrolü yapılır. Eko kardiyografi tetkiki yapılarak kalp kapakçığı darlığının derecesi belirlenir. Hastaya uygulanacak tedavi kapakçıktaki darlığa göre tespit edilir. Hastada herhangi bir şikayet olmuyorsa, ilaç tedavisi uygulanmaz. Eğer yüksek tansiyon sorunu bulunuyorsa, tansiyon ilaçlarıyla tedavi yapılır. Gerektiği takdirde kalp kapakçığı ameliyat yapılarak değiştirilir. Bu işlemde çift yapraklı metal kapaklar daha çok kullanılır. Hastaların yaşı arttıkça kalp kapakçığı kireçlenmesinden ölüm riski de artar. Bu nedenle tedavideki yöntem buna göre belirlenir. Devamlı şekilde hastaların tak]]> Memede Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/memede-kireclenme.html Wed, 28 Nov 2018 18:19:29 +0000 Meme kireçlenmesi, günümüzde sadece kadınlarda ortaya çıkan bir durumdur. İnsanlarda meydana gelen bu durum, müdahale edilmediği zamanlarda çok ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Çünkü meydana gelen kireçlenme, hızlı b Meme kireçlenmesi, günümüzde sadece kadınlarda ortaya çıkan bir durumdur. İnsanlarda meydana gelen bu durum, müdahale edilmediği zamanlarda çok ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Çünkü meydana gelen kireçlenme, hızlı bir şekilde artarak diğer dokulara da zarar verebilir. Meme kireçlenmesi, ülkemizde ve dünyada çok sık karşılaşılmayan bir durumdur. Genellikle insanlardaki bir sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıkan meme kireçlenmesi, direk olarak meme dokusu içerisinde miktarı artan kalsiyum nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Birçok kadın meme kireçlenmesi sorunundan çok korkmaktadır. Çünkü bu kişiler meme kireçlenmesinin kanserli olmasından tereddüt ederler. Aslında meme kireçlenmesi vakalarının hiçbirinde kanser riski bulunmaz. Bu durum kontrol edildiği zaman ve tedaviler aksatılmadığı zaman ilerleyemez ve zamanla azalmaya başlar. Tedaviler her ne kadar ani bir şekilde etki yapmasa bile bu hastalığın zamanla iyileştiği bilinir. Meme kireçlenmesi kadınlarda iki farklı şekilde görülmektedir. Bunlardan biri mikro kireçlenme, diğeri ise makro kireçlenmedir. Bu iki kireçlenme türünün de birbirinden küçük farkları bulunmaktadır. Bu farklar her ne kadar küçük olsa bile meme kireçlenmesini ikiye ayırır. 

    Memede KireçlenmeMakro kireçlenme: Meme içerisinde meydana gelen makro kireçlenme sorununda genellikle meydana gelen kireçlenme sorunu, tıbbi görüntüleme cihazları ile incelendiğinde büyük noktalar şeklinde görülmektedir. Makro kireçlenme sorununda bu kireçlenmeler meme içerisinde gelişi güzel bir şekilde sıralanmış ve kireçlenmelerin büyüklükleri farklı bir yapıdadır. İnsanlarda görülen meme kireçlenmesi sorunlarında mikro kireçlenmeye göre makro kireçlenme, çok daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Genellikle kadınlarda 50 yaşını geçtikten sonra ortaya çıkar. Bu durumun elli yaş altındaki kadınlarda görülme ihtimali yüzde ondur. 

    Mikro kireçlenme: Mikro kireçlenme problemi insanlarda meme içerisinde meydana gelen küçük kireçlenmelerdir. Adından da anlaşılabildiği gibi bu sorunun meydana gelmesi durumunda genellikle görüntüleme cihazlarındaki görüntülerde meme içerisinde kireçler son derece küçük yapılardır. İnsanlarda makro kireçlenmeye göre çok daha az belirtilere neden olarak daha az rahatsızlık ortaya çıkarır. Bu durum genel olarak kanserle sonuçlanmadığı için aslında çok daha avantajlıdır. Fakat mikro kireçlenme belli bir bölgelerde toplanarak çoğalmışsa bu durumda risk oluşacağı için tedavi şarttır.

    Meme kireçlenmesi nasıl anlaşılır

    Meme kireçlenmesinin anlaşılabilmesi için kişinin tesadüfen kontroller yaptırması gerekmektedir. Genellikle farklı sorunların araştırılması sırasında kişilerdeki meme kireçlenmesi problemi ortaya çıkarılmaktadır. Bu gibi durumlarda eğer kireçlenme fazlaysa sorun  erkenden tedavi edilmeye başlanır. Bunun yanında bazı insanlarda meme kireçlenmesi, başta ağrı ve şişlik gibi belirtiler olmak üzere farklı belirtilere neden olarak kireçlenme sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi durumlarda da yine gerekli olan tedaviler biran önce yapılmalıdır. 

    Meme kireçlenmesinin nedenleri nelerdir
    • Meme kireçlenmesinin en büyük nedeni, geçmiş yıllarda bile olsa kişilerde meme bölgesine alınan darbeler ve diğer travmatik olayladır. Bu olaylar, çok kısa zamanlar sonra meme içerisinde kireçlenme problemlerine neden olmaktadır.
    • Meme kireçlenmesinin bir diğer nedeni ise meme içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanma problemlerinin görülmesidir. Bu durum bazen de diğer organlarda bulunan iltihapların kan yoluyla memeye bulaşması durumunda da ortaya çıkabilmektedir. 
    • Son olarak meme kireçlenmesi nedenlerinden biri de yaşın ilerlemesidir. Birçok hastalığın nedeni olan yaşlanma sorunu, meme kireçlenmesi probleminde de ciddi bir nedendir. İleri yaştaki insanlarda meme kireçlenmesi yaygın bir şek]]> Kireçlenme Çınar Yaprağı https://www.kireclenme.gen.tr/kireclenme-cinar-yapragi.html Wed, 28 Nov 2018 19:36:32 +0000 Kireçlenme Çınar Yaprağı, Bitkisel ürünlerin birçok hastalığa iyi geldiğini ve şifa verdiğini söyleyen uzmanlar çınar yaprağının da kireçlenmelere iyi geldiğini ve tedavi sürecinde iyileştirici bir rol aldığını beli Kireçlenme Çınar Yaprağı, Bitkisel ürünlerin birçok hastalığa iyi geldiğini ve şifa verdiğini söyleyen uzmanlar çınar yaprağının da kireçlenmelere iyi geldiğini ve tedavi sürecinde iyileştirici bir rol aldığını belirtmişlerdir. Çınar yaprağının eklem bölgesinde oluşan kireçlenmelerin azalmasında büyük fayda sağlamıştır ve bu sorun günümüzün en büyük problemlerinden biridir oldukça yaygın bir hastalıktır.

     Çınar Yaprağı  Eklem Ağrılarına İyi Geliyor,

     Günümüzde her insan vücudunda kireçlenme, romatizma gibi eklem hastalıklarının mevcut olduğunu dile getiren uzmanlar, kireçlenme ve romatizma hastalığından dolayı yürümekte güçlük çeken, merdiven çıkamayan ve ağrı çeken kişiler için normal tedavi yollarının yanı sıra bitkisel çözümleri de kullanabileceklerini belirtmektedir. Bu bitkisel yolların en faydalısı kireçlenmede çınar yaprağı kürü olarak bilinir.

     Çınar Yaprağı Kürü Ne İşe Yarıyor

     Çınar yaprağı kürü insan vücudunda oluşan her bölgedeki kireçlenmeyi azaltmada büyük fayda sağlamaktadır.  Hareketsiz bir yaşam süren veya günlük yaşantısında az hareket eden ve masa başı işlerde çalışan insanlarda eklem kireçlenmeleri diğer insanlara göre daha çok belirgin hale gelmiş ve daha hızlı ilerlemiştir. Böylece bu rahatsızlık yüzünden birçok insan şikayet durumunda olduğu ve bitkisel yöntemlerle bu sorunun önüne geçilebileceğini kireçlenme ile başa çıkılabileceği düşünülüyor.


     Kireçlenme Çınar YaprağıKireçlenmede Çınar Yaprağı Kürü,

     Düzenli bir şekilde kullanılması sonucu bir çok kişide olumlu yanıt verdiği görülmüştür. Çınar yaprağı bitkisi kullanımı şu şekilde olmalıdır: "2 adet büyük taze yada kuru çınar yaprağını suda yıkayın ve parçalara ayırın. Klorsuz bir su bardağı suyu kaynattıktan sonra yaprakları ekleyin ve kısık ateşle birlikte 1 dakika boyunca kaynatın. Kaynama süreci bittikten sonra suyu sıcakken süzün ılıyınca akşam yemeklerden önce ve gece yatarken için fakat iki içim arasına en az 3 saat ara girmesi gerekmektedir. Bu kürü 15 gün boyunca kullanıp 3 gün ara verin ve tekrardan bir 15 gün daha kullanarak bir aya tamamlanabilir. Çınar yaprağı kürü her defasında taze olarak hazırlanmalıdır ve tüketilmelidir. Kişiler bu gibi bitkisel tedavilere başlamadan önce kesinlikle bir hekim onayı veya görüşü almalıdır. 

     Çınar Yaprağının Sağlığa Olan Diğer Faydaları

     Çınar yaprağının eklem ağrılarına iyi gelmesinin yanı sıra birçok faydası vardır. Çınar yaprağı eklem ağrıları, eklem sağlığını koruma, diş ve diş eti sağlını korumada ve aynı zaman da yanık ve yanıkların iyileştirilmesi tedavisinde de kullanılmaktadır. Vücuttaki ödem ve şişkinliklerin giderilmesinde de büyük rol oynuyor. Kireçlenmelerde çınar yaprağı kürü de en etkili tedavi yöntemlerindendir. 
     ]]>
     Kalp Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/kalp-kireclenmesi.html Thu, 29 Nov 2018 14:01:11 +0000 Kalp Kireçlenmesi, Kalpte kireçlenme genelde ileri yaşlarda aort kapağını etkileyebilen bir sorundur. Aort kapağı kalpte sol karıncığın hemen altında ve aort damarının arasında bulunmaktadır. Yarım ay şeklinde üç adet Kalp Kireçlenmesi, Kalpte kireçlenme genelde ileri yaşlarda aort kapağını etkileyebilen bir sorundur. Aort kapağı kalpte sol karıncığın hemen altında ve aort damarının arasında bulunmaktadır. Yarım ay şeklinde üç adet yaprak cıktan oluşmaktadır. Bu kapak kanın geriye doğru kaçışına engel olmaktadır. Normalde yetişkinlerde kapak alanı üç dört santimetre karedir. Kalpte olan değişimler bakımından kapağın normal boyutlarından üçte biri kadar olması lazımdır. Aort kapağı darlığı orta ve hafif ciddi derecelerde olmaktadır. Bu darlığın oranı kadar sol karıncık kası kanı pompalamak için oldukça fazla efor sarf eder. Bu durum zaman içerisinde sol karıncıkta büyümeye ile kasılma yeteneğinin azalmasına sebep olmaktadır. Böylece bireyde kalp yetmezliği başlar. Ciddi bir oranda artış gösteren aort kapağı darlığında daha fazla oksijen harcanır. Bu kalbi beslemekte olan atardamarların yeteri miktarda kan alamamasına sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıklar kendisini göğüste ağrı ile göstermektedir. Sol karıncıkta daralmaya başlayan aort kapağına kan gönderebilmek için üstüne düşen basıncı artırmaktadır. Bu durum akciğerleri etkileyerek nefes darlığı ve organda sıvı göllenmesine neden olmaktadır. Kalp kireçlenmesinin en önemli etkisi ani olan ölümlerdir.


     Kalp KireçlenmesiKalp Kireçlenmesine Sebep Olan Aort Darlığı Nedenleri

     Aort kapağında oluşan darlığın sebebi doğumsal etkilerden, ateşli hastalılardan kaynaklanmaktadır. Bunun dışında ise ilerleyen yaş yüzünden aort kapağında kireçlenme görülmektedir. Özellikle de altmış beş yaş üstünde olan kişilerde kalp kapağı zamanla kalınlaşarak sahip olduğu esnekliği yitirmektedir. Bu genelde kapakta darlığın oluşmasına, ender olarak da kapak yetmezliğine neden olmaktadır. Bu hasta grubunda yüksek kolesterol, sigara kullanımı, böbrek yetmezliği, diyabet (şeker) ve yüksek tansiyon gibi sorunlarda kalp kireçlenmesi bakımından bir risk faktörüdür. Özellikle de yaşlı insanlarda kapak darlığının en önemli sebebi ise kapağın kireçlenmesi ile birlikte hareket kısıtlılığı olmasından dolayıdır. 


     Kalp Kireçlenmesinde ki Şikayetler

     Bayılma: Efor harcar iken kişilerin sol karıncık basıncındaki oluşan yükselme ile kalp reflekslerinde bozulma, egzersiz yapar iken kalbe yeteri kadar kan gitmemesinden dolayı bayılma şikayetleri görülmektedir.

     Göğüs Ağrısı: Oldukça ciddi derecede aort kapağı darlığı olan kişilerin üçte ikisinde bu şikayet görülmektedir. Hastalar ameliyat olmadıkları takdirde en beş yıl içinde hastaların bir çoğu yaşamına devam edebilir. Ancak yaşlı kişilerin çoğunluğunda bu duruma kalp damar hastalıkları da eşlik etmektedir. Göğüs ağrısı genelde kalp boyutlarının büyümesi ile artan oksijen ihtiyacı ve kalp içi basıncının artması ile birlikte kalbin beslendiği atardamarlara kan akımının düşmesi veya bunlara eşlik etmekte olan kalp damar hastalığından kaynaklanmaktadır. 

     Kalp Yetmezliği: Bu şikayeti olan kişiler ameliyat olmazlar ise iki yada üç yıl yaşama süreleri olabilir. Bunun yanı sıra geceleri oksijen sıkıntısı çekme ve nefes darlığı gibi belirtiler olmaktadır.

     Kalp Kireçlenmesi Tanısı Ve Tedavisi

     Kişinin yapılan muayenesi sırasında kalp sesi dinlenerek üfürüm testi yapılmaktadır. Eko kardiyografisi çekilerek kalp kapaklarında oluşan darlığın seviyesi tespit edilmektedir. Tedavi darlığın seviyesine göre belirlenmelidir. Yakınması olmayan hastalar için ilaç bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak yüksek tansiyonu olan kişiler için tansiyon ilaçları kullanılmaktadır. Gerekiyor ise kalp kapağı cerrahi yöntem ile değiştirilmelidir. Genelde çift yapraklı olan metal kapaklar kullanılmaktadır. Ameliyattaki ölüm oranı kişinin yaşı ilerledikçe risklidir. Bu sebepten dolayı tedavi buna göre planlanmalıdır. Hastalar daima gözetim altında olmalıdır.

     ]]>
     Diz Ağrısı Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/diz-agrisi-kireclenme.html Fri, 30 Nov 2018 02:36:59 +0000 Diz ağrısı kireçlenme, Diz kireçlenmesi, diz eklem kıkırdağının parlak ve pürüzsüz olan yapısının bozulması ve eklem fonksiyonlarının asıl işlevini kaybetmesi olayına verilen addır. Dizler vücudun ağırlığın Diz ağrısı kireçlenme, Diz kireçlenmesi, diz eklem kıkırdağının parlak ve pürüzsüz olan yapısının bozulması ve eklem fonksiyonlarının asıl işlevini kaybetmesi olayına verilen addır. Dizler vücudun ağırlığını ve yükünü taşıyan en önemli eklem yapısının başında olan bir organdır. Bu kadar önemli olan dizler zamanla işlevini kaybeder ve dizlerde ki hareketler işlevini kaybeder. Bu durum kireçlenme olayının ortaya çıkmasına neden olur. Diz menüsküs, kıkırdak, sinirler, damarlar ve bazı kemiklerden meydana gelmiştir ve bunların hepsi birbirleri ile etkileşim içinde olmaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı dizin çalışan işlevlerinden biri zarar görür ve çalışmaz bir hale gelir ise dizde kireçlenme meydana gelir. Dizde kireçlenme olayı meydana gelmeye başladığı zaman bu sorunu yaşayan kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında tedavi olmaya başlamalıdır. Eğer bu durum önemsenmez ve herhangi bir önlem alınmaz ise dizde ki diğer organlar da zarar görmeye başlar ve kopmalar meydana gelir. Bu durumlar ortaya çıkmaya başladığı zaman yani tedavi edilmesinde gecikmeler olduğu zaman kişide zamanla hareket etmede zorluk hatta yürüme de zorlanmalar bile ortaya çıkabilir. 

     Bu tür durumların yaşanmaması için diz ağrısı kireçlenmesi belirtileri kendini göstermeye başladığı zaman vakit kaybetmeden doktor gözetimi altından gerekli olan tedavi yapılmaya başlanmalıdır. Diz ağrısı kireçlenmesi ortaya çıkmaya başladığı zaman kendini göstermeye başlayan belirtilerin başında dizde meydana gelen başlarda hafif bir ağrı, daha sonraları ise ileri derece de şiddetli bir ağrı kendini göstermeye başlar. Bu durumun yanı sıra eklemler de hareket eder iken zorlanmalar meydana gelmesi, yürümek, koşmak, merdivende çıkmak gibi günlük yapılan işlemlerde zorlanmalar meydana gelmesi, eklem bölgelerinde meydana gelen şişkinlik yada iltihaplanma durumlarının ortaya çıkması gibi bazı önemli belirtiler kendini göstermeye başlar. Bu tür belirtiler kendini yavaş bir şekilde göstermeye başlar ve eğer önlem alınmaz ise daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Bu tür durumların yanı sıra dizlerin hareket etmesini zor bir hale getiren aşırı kilo durumları da diz ağrısı kireçlenmesine neden olabilir. Diz ağrısı kendini göstermeye başladığı zaman kişi önemsemez ve basit bir durummuş gibi düşünür ise menüsküs adı verdiğimiz dizi bağlayan damarlarda bazı kopmalar meydana gelir ve bu kopmalar sonucunda ise yürümek gibi basit işlemler bile yapılmada zorluklar ortaya çıkabilir. Bu tür kötü durumların ortaya çıkmaması için alınması gereken bazı önlemler vardır. Alınması gereken bu önlemleri beraber inceleyelim;

     Diz Ağrısı KireçlenmeDiz ağrısı kireçlenme için alınması gereken önlemler
     • Diz kireçlenmesi belirtileri kendini göstermeye başladığı zaman vakit kaybetmeden doktora gidip gerekli olan testleri yapmak,
     • Doktorun duruma göre vermiş olduğu ilaçları düzenli ve düzgün bir şekilde kullanmaya özen göstermek,
     • Diz eklemlerini zorlayacak iş ve hareketlerden uzak durup daha dikkat ederek iş yapmak,
     • Doktor gözetimi altından yapılması gereken egzersizleri düzenli ve düzgün bir şekilde yapmaya dikkat etmek,
     • Eğer kişi çok kilolu bir yapıya sahip ise uygun ve düzenli diyetler yaparak vücut kilosunu ideal bir hale getirmeye dikkat etmelidir,
     • Alaturka tuvalet yerine sağlıklı ve dizleri bükmeyen klozetli tuvaletler kullanmaya dikkat edilmelidir,
     • Diz kaslarını yormayan doktor tavsiyesi olan günlük spor hareketlerini ve yürüyüşü yapmaya dikkat etmek
     Yukarıda saymış olduğumuz maddeleri düzenli ve düzgün bir şekilde uygulayan bir kişi bu rahatsızlığın ortadan kalkmasını sağlayabilir. Ayrıca bu durumun yanı sıra diz kireçlenmesinin ortada yok iken bile oluşmasına engel olarak bu tür rahatsızlıkların oluşmasına engel olur. Doktorun verdiği ilaçlar dışından bilinmedik ilaçlar kullanılmamasına dikkat edilmelidir]]> Kalça Kemiği Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/kalca-kemigi-kireclenmesi.html Fri, 30 Nov 2018 11:21:11 +0000 Kalça kemiği kireçlenmesi: Kalça kemiği kireçlenmesi kalça kemiğinizin vücudunuzun ağırlığını taşıdığı için zamanla aşınmaya uğramasından kaynaklanır. Kalça kemiği kireçlenmesine tıp dilinde osteoartrit denir. B Kalça kemiği kireçlenmesi: Kalça kemiği kireçlenmesi kalça kemiğinizin vücudunuzun ağırlığını taşıdığı için zamanla aşınmaya uğramasından kaynaklanır. Kalça kemiği kireçlenmesine tıp dilinde osteoartrit denir. Bütün eklemlerde olduğu gibi kalça ekleminde hem topu hemde yuvası kıkırdakla kaplıdır. Topta ve yuvada bulunan kıkırdak iki kemiğin birbiri üzerinde baskı uygulamasına ağrısız ve minimal sürtünme ile kaymasına yardımcı olur. Kalça kemiği kireçlenmesi eklemi bozan primer veya diğer nedenlere bağlı olarak gelişen yıpranma ve aşınma hastalığıdır. Kireçlenme yaşamamış normal bir kalça kemiği vücudumuzun 4 katı kadar ağırlık taşıyabilir. Kireçlenmeye maruz kalan kalça kemiklerinde ağırlık taşıma kapasitesi normal vücuda göre daha azalır. Bu hastalık genellikle 40 yaş üstü insanlarda rastlanır.

     Kalça kemiği kireçlenmesinin belirtileri:
     • İklimsel hava değişimlerinde eklemde rahatsızlık
     • Eklemde şişme
     • Esneklik kaybı
     • Parmak uçlarında kemiksel şişkinlikler
     • Hareket halindeyken eklemde ağrı.
     En belirgin şikayetlerden biri ağrıdır. Ağrı sızı halinde sorunlu bölgede hissedilir. Kireçlenme olan bölgede tutulmalar olur ve ve sorunlu bölge esnekliğini kaybeder. Hastalık ilerledikçe ağrı günlük aktiviteler sırasında sorun olmaya başlar. Daha ilerideki dönemlerde vücutta oluşan ağrı gece yatarken uyku düzenini bozabilir. Eklemin hareket etme kabiliyeti kısıtlanabilir. Ağrının şiddeti vücuttaki kireçlenmenin durumuna göre hafif veya şiddetli olabilir. Hastaların bir kısmı sorunlu bölgedeki ağrıları hava durumuna bir kısmı ise hayat içindeki yorgunluğa bağlar.
     Eklemde sertlik şişkinlik tutukluk ve krepitasyonda ağrıdan sonraki kireçlenme belirtisidir. Krepitasyon eklemden gelen çıtırtı seslerine denir. Eklem hareketlerinde özgürce ve ağrısız hareket edemezsiniz. Eklem bölgelerinde şekil bozukluğuna da rastlanabilir ve üzülerek söylemeliyiz ki sakatlıklara sebebiyet verebilir.

     Kalça kemiği kireçlenmesi nasıl teşhis edilir: 

     Sorunlu eklemlerdeki bir yada birkaç yerdeki ağrı osteoartrit tanısı için önemlidir. Fizik muayene Kalça kemiği direkt radyografisi ve diğer eklem hastalıkları ayırt edilerek teşhis konulur. Direkt grafi teşhiste çok önemlidir. Direkt grafide eklemin yüzeyindeki hasara ve soruna bağlı olarak kemikler arasındaki daralma gözlemlenir ve aynı zamanda eklem kenarlarında osteoartritin varlığını belirten mahmuz tarzında yeni kemik oluşumları görülür.

     Kalça Kemiği KireçlenmesiKalça kemiği kireçlenmesinde tedavi yolları:
     • Düzenli fiziksel sporlar yapın
     • Geceleri uykusuna önem verin 
     • Su sporu olan yüzme ile kalça kemiği kireçlenmesi tedavinizi destekleyin
     • Salon bisikleti kas kuvvetini arttırır ve korur eklem açıklığının korunmasına yardımcı olur 
     • Yatağınızın konforuna önem verin
     • Fazla kilolarınızdan kurtulun
     • Kalca kemiğindeki kireçlenen bölgeye baskı yapmamak için baston kullanın.
     Kalça kemiği kireçlenmesi egzersizleri:
     • Sırt üstü yere uzanın ayaklarınızın tabanı tam olarak yere bassın ve dizlerinizi kırarak rahat bir duruş sağlayın
     • iki elinizle dizlerinizin arkasından tutarak bacağınızı kaldırın. Bu sırada ayağınızdan dizinize kadar olan kısım paralel olmalı vücudunuz rahat bir pozisyonda olmalıdır
     • Bacağınızı dizinizi yukarı doğru açarak düz bir pozisyona getirin.
     • Vücudunuzda başka hiçbir yer hareket etmeyecek şekilde ayak parmak ucunu aşağı doğru bastırın. Bu sırada baldırınızın gerildiğini hissedeceksiniz 2-3 saniye bekleyin
     • Ayağınızı gevşetin ve hareketi tekrarlayın
     ]]>
     Beyin Damarlarında Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/beyin-damarlarinda-kireclenme.html Sat, 01 Dec 2018 10:08:32 +0000 Beyin Damarlarında Kireçlenme, beyin kireçlenmesi, beyin içerisinde kireçlenme gibi durumlar genel olarak kendilerini baş ağrısı ile gösteren durumlardır. Baş ağrılarında artma gibi bir durum ortaya çıkar ise bu şikayetler d Beyin Damarlarında Kireçlenme, beyin kireçlenmesi, beyin içerisinde kireçlenme gibi durumlar genel olarak kendilerini baş ağrısı ile gösteren durumlardır. Baş ağrılarında artma gibi bir durum ortaya çıkar ise bu şikayetler doktorların aklına genel olarak beyin damarlarında kireçlenme hastalığını getirir. Bu şikayetler sonucu bir nöroloji doktoruna başvurulduğu zaman; doktor, tanı koymak için birbirinden farklı görüntüleme yolları kullanır.

     Beyinde oluşan damar tıkanıklıkları veya beyin damarlarında oluşan kireçlenme sorunu kısmi olarak inme, el veya ayaklarda uyuşma hissi, karıncalanma hissi ve baş dönmesi gibi durumların hepsini farklı zamanlarda ortaya koyabilir. Beyni ve beyinciği besleyen, boyun kısmında ve kafa yapısının iç kısmında dolanan damarlarda oluşan bu kireçlenme ve tıkanıklık sorunu, bazı insanlarda vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi hiçbir rahatsızlığa neden olmadan sadece dolanır. Ancak bazı özel durumlarda büyük şikayetlere sebep olabilir. Bu sebepten dolayı bu rahatsızlığın kesin tespiti için beyin MR çekilmesi gerekir. Gerekli görüldüğü zamanlarda beyin anjiyosu çekilerek de görüntüleme yapılıp damarlarda oluşan sorunlar tespit edilebilir. Beyin üzerinde çekilen MR sonucunda beyindeki hasarlı alanlar tespit edilir. Bunların yanı sıra beyin damarlarında kireçlenmesinin sebeplerinden biride damar sertliği rahatsızlığıdır. Damar sertliği de beyin içerisinde en sık rastlanan beyin sorunları içerisindedir.Beyin Damarlarında Kireçlenme 

     Halk arasında damar sertliği olarak adlandırılmış olan atheroskleroz, atar damarların işlevini yerine getiremeyip kalınlaşması ile oluşur ve bu durum da kireçlenmeye sebebiyet vermektedir. Atar damarlar, vücudun her bölümünün kendi görevini yerine getirebilmesi için gerekli olan temiz kanı organlara taşır. Atardamarların içerisinde 3 tabakası bulunur. Bazı zararlı faktörlerin etki etmesi sonucunda en iç kısımda bulunan tabaka tahrip olur. Tahrip olan bu bölgede kandaki kolesterol, pıhtılaşma ve kireçlenme gibi oluşan maddeler birikmeye başlar. Kolesterolün damarların iç duvarında birikmesi ile damar kalınlaşır ve bununla birlikte damarın iç kanal hacmi daralır ve kan geçişi zorlaşıp, azalır. Pıhtı parçalarının kopması sonucunda vücudun başka bölgelerine bu pıhtı parçaları atılarak daha küçük olan damarların tıkanmasına yol açabilir. Damar sertliği, sadece beyin damarlarını değil bunların dışında kalp, böbrek ve çevre damarlarını da etkileyen bir rahatsızlıktır.

     Düzenli olan zaman aralıkları ile beynimizi biriken bu tortu ve kireç parçalarından arındırmamız gerekir. Aksi takdirde diğer insanlarda olduğu gibi bizim vücudumuzda da beyin damarları kireçlenmesi rahatsızlığı kendisini gösterebilir. Bu temizleme işlemini; yoga, avuryeda, blp, meditasyon gibi yollara başvurarak halledebilirsiniz.
     ]]>
     Damar Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/damar-kireclenmesi.html Sat, 01 Dec 2018 11:29:31 +0000 Damar kireçlenmesi, halk arasında damar sertliği diye bilinen, tıpta ateroskleroz diye tanımlanan bir rahatsızlıktır. Damarlar aynı su boruları gibi kireç bağlamakta, bu nedenle elastikiyetlerini kaybetmekte, sonuçta daralarak tı Damar kireçlenmesi, halk arasında damar sertliği diye bilinen, tıpta ateroskleroz diye tanımlanan bir rahatsızlıktır. Damarlar aynı su boruları gibi kireç bağlamakta, bu nedenle elastikiyetlerini kaybetmekte, sonuçta daralarak tıkanmaktadır. Kan damarlarının içindeki hücreler esnekliğini kaybettiğinde, daralmakta ya da kanda bulunan yağlı maddeler damar içinde birikim yaparak daralma oluşmaktadır. Damar kireçlenmesi en fazla kalbe ve bacağa giden damarları etkisi altına alır. Toplumda görülen ölüm nedenlerinin yaklaşık % 45 kadarı bu yüzdendir. Kalp damarları tıkandığında kalp krizi riski, beyin damarlarında tıkanma olunca da felç meydana gelmektedir. Bacaklarda oluşan karıncalanma, uyuşma gibi etkiler damar kireçlenmesinin yüzündendir. Bu sorun küçük yaşlarda gelişmeye başlar, yaşın ilerlemesiyle daha etkili olmaya ve zararları artmaya başlar. Oldukça sinsi şekilde ilerleme gösterir.

     Damar KireçlenmesiDamar kireçlenmesi belirtileri nelerdir 

     Hastalarda görülen belirtiler kireçlenmenin olduğu damara bağlı olarak değişim gösterir. Pek çok hastada herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Eğer kalbi besleyen koroner damarlarda tıkanıklık oluşmaya başlarsa göğüs ağrısı, böbrek damarlarında tıkanma olursa kan basıncı yükselmesi, şaha damarında tıkanıklık olursa kalıcı ya da geçici felç durumu, bacağa uzanan damarlarda tıkanıklık olursa yürümeyle bacak ağrısı, ileri aşamada dinlenmede bile bacak ağrısı ortaya çıkabilir. En fazla görüldüğü bölge bacakta baldır kaslarının altındaki diz altında bacak arkasındaki kaslardır. Baldır kaslarında olan ağrı sadece yürümeyle ya da koşmayla ortaya çıkar. Buna devam edildiği sürece ağrı artarak sürer. En sonunda hasta buna dayanamaz hale gelir ve durur. Dinlenmede ağrı hızla kaybolur. Dinlenme sırasında ağrının devam etmesi damar kireçlenmesinin ileri aşamasında söz konusu olur. Bu durumda hastanın bacaklarına yeteri kadar kan ve oksijen gitmez. Ağrı karakteristik olarak ayakları etkisi altına alır ve oldukça ciddidir. Özellikle gece sırt üstü yatıldığı zaman ağrının artması hastaları rahatsız eder.

     Damar kireçlenmesindeki diğer belirtiler
     • Baldır kaslarında güçsüzlük oluşması
     • Bacaklarda uyuşukluk olması
     • Ayaklarda renk değişimi olması, özellikle havaya kaldırıldığında soluk, indirildiğinde ise koyu kırmızı renkte olması
     • Bacaklarda ve ayaklarda üşüme, soğukluk hissi
     • Ayak sırtı tüylerinde dökülme olması
     • Damar kireçlenmesinin ciddi derecede olması halinde ağrılı açık yaralar, ayak parmaklarından itibaren ayak ve bacaklarda kangren oluşma durumunun olması
     Damar kireçlenmesi neden olur

     Damar kireçlenmesi oluşumunda çok sayıda risk faktörleri bulunur.  Bunların kontrol altına alınması damar kireçlenmesinin geciktirilmesinde faydalı olabilir. Bazı risk faktörleri de değiştirilemez. Özellikle ailede birinci derece akrabalarda bu rahatsızlığın olması halinde, kişilerin daha dikkatli olmaları gerekir. Risk faktörleri arasında obezite, kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyon, stres, diyabet ve sigara içmek oldukça önemli olanlardır. Ailede genç yaşta kalp krizi geçiren olması halinde, bu damar kireçlenmesinde uyarıcı bir etkendir. Bu kişide risk faktörleri bulunuyorsa, hemen önlem alınmalıdır.

     Damar kireçlenmesi tedavisi nasıl olur

     Damar kireçlenmesi tedavisinde hedef, rahatsızlığın ilerlemesini önlemektir. Bu yüzden risk faktörleri tedavi edilir ya da engellenir. Kan basıncının düşürülmesi, sigaranın bırakılması, kolesterolün azaltılması, şeker hastalığının kontrol altına alınması gibi çalışmalar yapılır, hasta daha aktif olabileceği bir yaşama teşvik edilir. Erken aşamada tedaviye alınan hastalardaki damar tıkanıklığı kontrol altına alınır, damarlardaki kan dolaşımını düzenleyen ilaç tedavileri uygulanır. İleri aşamada hastalara cerrahi teda]]> Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı https://www.kireclenme.gen.tr/kulak-kireclenmesi-ameliyati.html Sun, 02 Dec 2018 08:24:24 +0000 Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı, Kulak kireçlenmesi her bin kişiden 4 veya 5 inde görülür. Bu rahatsızlığı olan kişiler ameliyat olmazlarsa işitme kaybına uğrarlar. Kulak kireçlenmesi, iç kulak ve orta kulağın birleştiği yer Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı, Kulak kireçlenmesi her bin kişiden 4 veya 5 inde görülür. Bu rahatsızlığı olan kişiler ameliyat olmazlarsa işitme kaybına uğrarlar. Kulak kireçlenmesi, iç kulak ve orta kulağın birleştiği yerde, üzengi kemiğinin oturduğu bölgedeki kemiğin erimesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Ayrıca kulak kireçlenmesi de bazı hastalıklar gibi genetiktir. Bu rahatsızlık erken yaşlarda başlayan kulak kireçlenmesi erken teşhis ve tedavi edildiğin de hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır. 

     Kulak kireçlenmesinin belirtileri; 

     Kulak çınlaması, kulaklardan birinde veya her ikisinde ağır ilerleyen işitme kaybı. Kulak kireçlenmesi aileden geçer ve erkeklerden çok kadınlarda görülen bir hastalıktır.Belirtiler 15 ile 40 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Yavaş ilerlediği gibi her iki kulağı da birden etkileyerek işitme kaybına sebep olabilmektedir. Kadınlarda ki kulak kireçlenmesi hamilelik döneminde artar ve acil müdahale gerektirebilir.Eğer işitme de giderek zayıflayan bir his var ise hemen doktora baş vurulmalıdır. Doktorunuzun yaptığı muayeneden sonra bazı işitme testleri de yapar, ailedeki genetik yatkınlığı araştırıp ona uygun bir yol izleyecektir. Kulak kireçlenmesi iyileşebilen bir hastalıktır. Önemli olan erken teşhis ve tedavidir. 

     Kulak Kireçlenmesi AmeliyatıKulak kireçlenme tedavisi ve ameliyatı: 

     Kulak kireçlenme ameliyatında kulak kanalında ki deri kesilir, ve kulak zarı kaldırılır. Bu işlemin sebebi ise üzengi kemiğini çıkarmaktır. Çıkarılan üzengi kemiği yerine ince paslanmaz çelikten yapılan bir tel kulağa takılarak kulak zarı eski haline getirilir. Bu hastalar birkaç hafta içinde eski sağlığına kavuşmaya başlar. Kulak kireçlenme ameliyatından sonra ancak yüz kişiden birinde işitme kaybı görülür, bu da her ameliyatta olduğu gibi bir risktir. Hastanın iki kulağında da kireçlenme varsa ikisi de aynı anda ameliyat olmaktansa bir kulak yapılır, iyileştikten sonra ikinci kulak ameliyatı düşünülür. Eğer problem iç kulaktan kaynaklanıyor ise farklı bir yöntem denenmelidir. Kulak kireçlenmesinin başka bir tedavi yöntemi de ilaç tedavisidir. Bu tedavi ilerleyen kemik bozulmalarını ve kemiklerin sertleşmesiyle oluşan işitme kaybını önlemek için sodyum fluorid, D vitamini tabletleri ve kalsiyum tedavisi kullanılabilir. Ayrıca kulak kireçlenmesinde işitme cihazları da kullanılabilir. Kulak kireçlenme ameliyatından sonra hastada baş dönmesi görülebilir bu çok kısa süren bir dönemdir. Kulak içine konulan tamponlar da  1 veya 2 hafta sonra çıkarılır. Bu ameliyatı olan kişiler bir süre uçak veya benzeri yolculuklardan kaçınmalı, ağır yük kaldırmamalıdır. Ara sıra kulakta çıtırtı ve benzeri sesler duyulabilir bunlar da normal sayılır.
     Kulak kireçlenme ameliyatının  da bazı riskleri vardır. Örneğin, işitmenin düzelmemesi, kulak zarının delinmesi, yüz felci geçirme olasılığı, orta kulakta iltihap oluşması gibi risklerde azda olsa bu riskler bulunmaktadır.
     ]]>
     Kireçlenme Egzersizleri https://www.kireclenme.gen.tr/kireclenme-egzersizleri.html Mon, 03 Dec 2018 07:29:37 +0000 Kireçlenme Egzersizleri, günlük yaşamda bizi sürekli olarak ayakta tutan ve yürümemizi sağlayan aynı zamanda da bir şeyleri de taşımamıza yarayan eklemler ile eklemlerin etrafında yer alan kaslarımızdır. Bireyde yaşın Kireçlenme Egzersizleri, günlük yaşamda bizi sürekli olarak ayakta tutan ve yürümemizi sağlayan aynı zamanda da bir şeyleri de taşımamıza yarayan eklemler ile eklemlerin etrafında yer alan kaslarımızdır. Bireyde yaşın ilerlemesiyle birlikte bu eklem kaslarımızda giderek yağlanmalar meydana gelmektedir. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde sık sık rastlanılan bu durum eklem kaslarının yağlanması ve akabinde de kireçlenmenin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Yani menopoz bu dönemde yağlanma ile kireçlenmeyi hızlandırmaktadır. Böylelikle zaten yıpranmaya yüz tutan eklemlerimiz günlük yaşantımızda bize destek olması gerekirken işlevlerini yerine getiremeyip zayıflamaya başlar. Bu sebepten ötürü bazı egzersizler yaparak kasların güçlenmesine yardımcı olmak gerekir. Kireçlenmeyi önlemek adına yapılan egzersizleri tabiri caiz ise devamlı olan bir korse gibi düşünebiliriz. Bu yüzden egzersizleri kireçlenmenin olduğu dönemde kesinlikle ihmal etmememiz gerekmektedir. Fakat şu da unutulmamalıdır ki yapılan egzersizler sadece kireçlenmenin olduğu zamanlar yapılıp ağrılar azaldıktan hemen sonra bırakılan bir biçimde kesinlikle olmaması gerekir. Yapılan egzersizleri ile sporlar kesinlikle aksatılmadan yapılması şarttır. Hatta bu egzersiz ve sporları hayatın bir parçası haline getirmek gerekmektedir.

     Kireçlenme EgzersizleriEklem Kireçlenmesi için Tedavi Yöntemi ve Egzersizler

     Eklem kireçlenmesi tedavi için önemli bir yapı taşı olan egzersizler hastalıklı birey için önemli bir tutmakla birlikte özellikle hasta eğer kilo bakımından sıkıntı yaşıyorsa bir an önce mutlaka uygulanması gerekmektedir. Eğer kilo vermez isek eklemlerimize ağır yükler bineceğinden spor ve egzersizleri ihmal etmemek gerekir.

     Yapılacak olan yürüyüşler ile egzersizler kireçlenme aşamasında olan hastaların uygulamasının yanı sıra bu rahatsızlığın görülmesinden hemen önce kendini belli etmeden yani erken tanı sayesinde bir an önce egzersizlere başlayıp ilerleyen zamanlarda da daha rahat edeceğinizi söyleyebiliriz. Bu sayede kireçlenmeye karşı önlem almış oluruz ve ilerleyen süreçlerde daha kaliteli bir yaşantımızın olduğunu görebiliriz.

     Egzersizde meydana gelen ağrılar

     Egzersizler konusunda bazı doktorlar egzersizlerin uygulanmaması taraftarı iken bazı doktorlara göre ise bu egzersizler kesinlikle yapılması gerekmektedir. Tabi bu durum da doğal olarak hastanın kafasının karışmasına neden olacaktır. Bu konuda yapılması gereken şey ise hastanın ağrılarının derecesinin doğru bir biçimde tespit edilmesidir. Yani egzersizlerin uygulanıp uygulanmamasında seçeceğimiz kriterimiz ağrıların oluşum sıklığı ve ağrının şiddetidir. Yapılacak yürüyüş sırasında ya da yürüyüşün sonrasında eklemlerde ağrıya neden olmayan bir takım mesafeleri çok rahat bir şekilde yürüyebiliriz. Bu durumu her gün aksatmadan yapmak gerekmektedir. Ancak ağrı meydana geliyor ise kesinlikle kendimizi zorlamamamız gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlar doğurabilir ve eklemlerimiz geri dönüşü olmayan rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü yapılan yürüyüş ve egzersizlerde meydana gelen ağrılar için oldukça hassas davranmak gerekmektedir.

     Bahsetmiş olduğumuz ağrı kriteri aynı zamanda birçok sportif faaliyet için de geçerlidir. Mesela bacak ve diz bölgesinde kireçlenme meydana gelen bir hastanın golf ya da tenis gibi sporları yapmasında bir sakınca yoktur. Ancak bu sporları yaparken de ağrılar meydana geldiği zaman yapılan faaliyetlerin saatleri konusunda kısıtlamalara gidilmesi gerekebilir. Belli zaman dilimleri arasında yapılması bir sakınca yoktur. Bunun yanı sıra sportif faaliyetlerden uzak kalmamak adına eklem kireçlenmesi ağrısı oluşmasından korkan hastalar için ise salon bisikleti adı verile egzersiz aletini tavsiye edebiliriz. Kullanacağımız salon bisikleti de bilinen klasik bisikletlerden çeşitlerden farklı olarak pedal kısmını oturma yeri olan s]]> Boyun Kireçlenmesi İlaçları https://www.kireclenme.gen.tr/boyun-kireclenmesi-ilaclari.html Mon, 03 Dec 2018 16:27:30 +0000 Boyun kireçlenmesi ilaçları, Boyun  gövdemizin başla omuz arasında kalan bölgesidir. boynumuz vücudumuzun en önemli kaynağıdır. Kafamızı tutmak için boynumuza ihtiyacımız vardır. Boynumuz başımızı sağa, so Boyun kireçlenmesi ilaçları, Boyun  gövdemizin başla omuz arasında kalan bölgesidir. boynumuz vücudumuzun en önemli kaynağıdır. Kafamızı tutmak için boynumuza ihtiyacımız vardır. Boynumuz başımızı sağa, sola, yukarı, asağı oynatmamızı sağlayan bir vücut sistemimizde. Boyun ön ve arka olmak üzere iki kısma ayrılır. boyun arka kısmı ense denir. Boynumuzun dik durmasını sağlayan yedi tane olan boyun omurları vardır. Üst iki boyun omurları atlas, eksen kemikleridir. Boyunun eklem yüzeylerinin çeşitliliği sayesinde başımızın çeşitli hareket yapabilmesini sağlamaktadır. boyun biçimimiz yaşa, cinse, şahsa göre değişmektedir. Boynumuz kadın, erkek ve çocuk olarak şekli değişir. Kadın boynuyla çocuk boynu yuvarlak olarak bilinir. Boynumuz hayati önem taşıyan damar, sinir, soluk borusu ve yemek borusu geçmektedir. Boynumuzda ayrıca lenf düğümleri, gırtlak, tiroit bezi, kaslar ve paratiroit bezleri de bulunmaktadır. Boynumuzdan aldığımız yaralar yada darbeler çok tehlikelidir.

     Boyun Kireçlenmesi İlaçlarıBoyun kireçlenmesi
     Boyun kireçlenmesi yaş ilerledikçe görülen ve sıklığı artan bir hastalıktır. Boyun kireçlenmesi genellikle 40-55 yaşları arasında görülen bir hastalıktır. Boyun kireçlenmesi kilo alımına, şişmanlığa, aynı pozisyonda oturmak, omurga eğrilikleri, boyun düzleşmesi, iş hayatı boyun kireçlenmesine neden olmaktadır. Boyun kireçlenmesi boyunda aşırı ağrı, boyun eklemlerinde sertleşme ve kalınlaşma gibi sorulardan. Boyundaki omurga kemiklerinin zamanla aşınması ve yıpranması sonucu boyunda kireçleme oluşur. Boyun kireçlenmesi tıp dilinde boyun osteoartrit adı olarak bilinmektedir 

     Boyun kireçlenmesinin nedenleri

     • Duruş bozukları
     • Sakatlıklar
     • Aşırı kullanma ve yorma
     • Enfeksiyonlar
     • Eklemlerde şişme
     • Baş ağrısı ve sersemlikler
     • El ve kollarda uyuşma ve zayıflama hissi
     • Boyunda çatlama, gıcırtı ve tıkırtılar
     • Boyunda şiddetli ağrı
     • Boyun bölgesinde kas spazmları 

     Boyun kireçlenmesi ilaçları 

     • İnfliximab
     • Majazik
     • Adalimumab 
     • Dolgit 
     ]]>
     Kafada Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/kafada-kireclenme.html Tue, 04 Dec 2018 11:25:48 +0000 Kafada Kireçlenme; Kafa ya da beyin kireçlenmesi, çoğunlukla baş ağrısı ile ortaya çıkan bir durumdur. Baş ağrılarının giderek artması gibi şikayetler akıllara, beyin damarlarının kireçlenmesini getirebilir. Bu d Kafada Kireçlenme; Kafa ya da beyin kireçlenmesi, çoğunlukla baş ağrısı ile ortaya çıkan bir durumdur. Baş ağrılarının giderek artması gibi şikayetler akıllara, beyin damarlarının kireçlenmesini getirebilir. Bu durumda bir nöroloji uzmanına başvurulduğu zaman, tanı konulması için farklı görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır.

     Kafada KireçlenmeKafada kireçlenme belirtileri ve tedavisi;
     Beyin damar tıkanıkları ya da beyin damarında kireçlenme oluşması ile beraber, kısmi inme, el ya da ayaklarda sıklıkla uyuşma, karıncalanma oluşması ve baş dönmesi gibi şikayetler görülmektedir. Beyin ve beyinciği beslemekte olan, boyunda ve kafa içindeki damarlarda meydana gelen kireçlenme ve tıkanıklıklar vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi, bazılarında hiçbir şikayete sebep olmadan ilerler. Ancak bazı durumlarda da farklı şikayetlere sebep olabilir. Bundan ötürü, bu sorunun tespiti için beyin emarı çekilir. Gerek duyulursa, beyin anjiyosu ile görüntülemede yapılarak damarlardaki problemler tespit edilir. Beyin emarında, beyindeki hasarlı olan bölüm görüntülenir. Bunun yanı sıra beyin kireçlenmesinin nedenlerinde biride damar sertliğidir. Damar sertliği de en ço karşılaşılan beyin sorunları arasında yer almaktadır.

     Halk arasında damar sertliği olarak bilinmekte olan atheroskleroz, atar damarların gittikçe kalınlaşmasıyla oluşmaktadır ve kireçlenmeye neden olmaktadır. Atardamarlar, vücudun fonksiyonlarını devam ettirmesi için gerekli olan kanı, organlara taşımaktadır. Atardamarların 3 tabakası bulunur. Bazı faktörlerin etkisiyle en içte yer alan tabaka, tahrip olur. Tahrip olan alanda kanda bulunan kolesterol, pıhtılaşma ve kireçlenme gibi maddeler yığılmaya başlar. Kolesterolün damar duvarında birikmesi sonucu, damar kalınlaşır ve damar iç hacmi daralarak, kan geçişi azalır. Pıhtı parçalarının kopması ile, vücudun başka bölgelerine atarak küçük damarların tıkanmasına sebep olabilir. Damar sertliği, yalnızca kalp damarlarının dışında, böbrek, beyin ve çevre damarlarını da etkileyen bir problemdir.
     ]]>
     Kas Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/kas-kireclenmesi.html Wed, 05 Dec 2018 08:07:58 +0000 Kas kireçlenmesi, aslında tam olarak eklemlerde görülen kireçlenmeye benzememektedir. İnsanlarda eklem kireçlenmesine göre çok daha az görülen bu durum, genellikle insanlarda meydana gelen farklı sağlık sorunlarının etkisi olar Kas kireçlenmesi, aslında tam olarak eklemlerde görülen kireçlenmeye benzememektedir. İnsanlarda eklem kireçlenmesine göre çok daha az görülen bu durum, genellikle insanlarda meydana gelen farklı sağlık sorunlarının etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kaslarda oluşan kireçlenmeye bir başka ismi ile kaslarda artrit adı verilebilmektedir. Meydana gelen kas kireçlenmesinde birçok belirti açığa çıkar. Bu belirtiler her ne kadar belirgin olarak ortaya çıksa bile hiçbir zaman belirtilere bakılarak teşhis konulamaz. Bu durumun net olarak ortaya çıkabilmesi için tıbbi olarak gerekli muayenelerin yapılması şarttır. Kas kireçlenmesi, bazen eklemlerde oluşmuş olan kireçlenme sorunlarının ilerlemesi ve herhangi bir şekilde tedavi edilmemesi gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Diz kapağı başta olmak üzere diğer eklemlerde kireçlenme ilerleyerek bazen kaslara ya da diğer dokulara da geçebilir. Bu durumlarda tedaviler yapılmaz ise birçok zaman hastalarda kalıcı hasarlar ortaya çıkar. Kas kireçlenmesi, hem erkeklerde hemde kadınlarda görülebilen bir durumdur. Bu nedenle tüm dünya üzerinde özellikle de gelişmiş olan ülkelerde insanların önemli sorunlarından biri kas kireçlenmesi sorunudur. Üstelik kas kireçlenmesi durumunda kaslar tam olarak görevlerini yapamadıkları için kişiler gündelik işlerinden de son derece geri kalırlar. Bu gibi durumlar bir ailenin büyüğünde görüldüğünde doğrudan ailenin diğer bireylerinde de maddi sıkıntıların başlaması gibi beklenmeyen problemler meydana gelebilir. 

     kas kireçlenmesi, kadın ve erkek arasında fark etmeden görülebilse bile yaşlılar ve gençler arasında çok açık arayla farklılık görülmektedir. Çünkü kas kireçlenmesi sorunu da eklem kireçlenmesi sorununda olduğu gibi yaşlılarda çok fazla görülmektedir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan bu durumun yüzde yetmişi yaşlılarda görülmektedir. Bu durum kişilerde yaşlılıkla birlikte fiziksel olarak engellere neden olabilir. Bu nedenle insanlarda çok önemli rahatsızlıkları beraberinde getirir. Günümüzde gençlerde ve çocuklarda kas kireçlenmesi yok denecek kadar az karşılaşılmaktadır. Bu durumun görüldüğü nadir gençlerde ise genellikle meydana gelen bir kaza sonrasında ya da bir travma olayı sonrasında kişiler zarar görmektedir. Yani genç ve sağlıklı olan insanlarda bu sorunun ortaya çıkabilmesi için öncelikle ciddi olayların gerçekleşmesi gerekmektedir. Kas kireçlenmesi, insanlarda sık olarak kalça bölgesinde ve bacak bölgesinde meydana gelmektedir. Bu bölgelerde kasların yoğun olması, direk olarak kas kireçlenmesi riskinin artmasına neden olmaktadır. Bu durum sürekli olarak hareket eden insanlarda da çok az görülür. Çünkü sürekli olarak çalışan kaslar, birçok hastalıktan korunduğu gibi kas kireçlenmesi sorunundan da korunmaktadır. 

     Kas KireçlenmesiKas kireçlenmesinin ana nedenleri:
     Bu duruma neden olan birçok etken bulunmaktadır. Fakat günümüzde kas kireçlenmesi yaşayan insanlarda bu problemin görülmesinde ana neden olarak şunları sayabiliriz.
     Şişmanlık: Sürekli olarak kasların ağır yükler altında kalmasına neden olan aşırı kilo problemi, insanlarda yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle aşırı kilonun insanlarda kas kireçlenmesi sorunlarına neden olabileceğini söyleyebiliriz.
     Genetik yatkınlık: Bazı insanlarda aile içerisinde genetik olarak bu soruna yatkınlık bulunur. Bu nedenle kişilerde kas kireçlenmesi kaçınılmaz olur.
     Kadınlarda menopoz: Menopoz dönemindeki kadınlar, ciddi bir şekilde hormonal değişimler yaşadıkları için bu gibi durumlardan çok ciddi olarak etkilenirler. Bu nedenle kas kireçlenmesi riski, menopoz döneminde çok ciddi bir derecede artar.
     Beslenme şekli: Sürekli olarak düzensiz beslenen ya da gereğinden çok daha fazla kalsiyum alan insanlarda kas kireçlenmesi meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlardan etkilenmemek için yeme düzenine de çok dikkat edilmelidir. 
     ]]>
     Boyun Kireçlenmesi Baş Ağrısı Yaparmı https://www.kireclenme.gen.tr/boyun-kireclenmesi-bas-agrisi-yaparmi.html Wed, 05 Dec 2018 18:04:10 +0000 Boyun kireçlenmesi baş ağrısı yaparmı, Boyun, hassas yapısı ile omurilik başlangıcını oluşturur. Boyun da meydana gelen sorunlar, omuriliğin diğer bölgelerine göre daha can sıkıcıdır. Çünkü omurilik hasarları nih Boyun kireçlenmesi baş ağrısı yaparmı, Boyun, hassas yapısı ile omurilik başlangıcını oluşturur. Boyun da meydana gelen sorunlar, omuriliğin diğer bölgelerine göre daha can sıkıcıdır. Çünkü omurilik hasarları nihai olarak ameliyat ile sağlığına kavuşturulurken boyun ağrılarına neden olan sorunlar, hassasiyet neden ile ameliyat edilmekten uzak durulmaktadır. Bu durum insanların hayat boyu katlanmak zorunda kaldıkları bir sorun olmaktadır. Boyun kireçlenmesi kaynaklı baş ağrısının ortadan kaldırılması için yapılan uygulamalarda da ameliyat çok nadiren başvurulan tedavi yöntemidir. Boyun kireçlenmesi sonucu disk aralıklarının kireçlenmesiyle disk kayması ve sinirlere baskı söz konusu olduğundan ağrı şiddeti oldukça fazladır. 

     Boyun kireçlenmesinin genel nedenleri,

     Boyun kireçlenmesi sonucu baş ağrısı hemen her yaşta ortaya çıkabilir. İnsanların yaşam konforunu düşürerek sosyal yaşantı ve iş hayatını etkilemektedir. Özellikle stresli bir yaşam, başta olmak üzere, sürekli soğuğa maruz kalmak, yorgunluk gerilen sinirlerden dolayı baş ağrısı yapar. Gerilen boyun sinirleri kireç oluşumuna açıktır. Çünkü omurların arasında bulunan kıkırdak disklerin yapısı incelendiğinde disklerin kayganlık oluşturmak için şeffaf bir sıvı salgıladığı bilinmektedir. Gerilen sinirlerle diskler sıkılaşır. Sıkılaşan diskler ile omur arasında gün aşırı boşluk oluştuğunda bu boşluk kireçlenmeye müsait bir hale gelir. Boyun kireçlenmesinin tek nedeni gerilen sinirler değildir. Kullanılan içme sularıda kireçlenmeler için önemli bir yer tutar.  

     Boyun Kireçlenmesi Baş Ağrısı YaparmıBoyun kireçlenmesinin dış etkenlere bağlı oluşması,

     Boyun (servikal uzantı) omurgasını meydana getiren kas, kemik ve bağ dokularının hassasiyetini kaybetmesi sonucu meydana gelen, bu tabloya bağlı damar ve sinirsel bozuklukların görüldüğü klinik bir durumdur. Dış etkenlerden kaynaklanan boyun kireçlenmeleri genel olarak küçük büyük trafik kazaları, başın öne ve arkaya hızla gidip gelmesini sağlayan kamçı hareketi tarzında diğer kazalar, genetik yatkınlık, duruş bozuklukları gibi sorunlar boyun kireçlenmesine neden olur.

     Kireçlenme nasıl baş ağrısı yapar

     Boyun kireçlenmesi sonucu sinir ve kaslar gerilir. Baş ağırlığını üzerinde tutan boyun ağrımaya başlar. Boyun sinir ve kasları kafa tasına bağlı olduğu için ağrı baş bölgesinde hissedilmeye başlar, devamında kireçlenmeden dolayı hareket yeteneği zayıflayan disk ve omurlar, boyun sinirlerine baskı yapar. Bu ağrının şiddeti bazen öyle seviyelere çıkar ki soluğu hastane acilde alırsınız. Birkaç ağrı kesici ilaç karıştırılıp enjekte edilince ağrıyı hissetmemeye ve uyuşmaya başlarız. Baş ağrısı yanında baş dönmesi, uyuşma, kulakta çınlama ve görme bozuklukları görülebilir. 

     Uyarı ve Önlemler,

     Trafik kazalarının boyun kireçlenmesinde özel bir yeri vardır. Özellikle küçük atlatılan trafik kazaları, kazazedenin hiç bir şeyim yok ifadesiyle tek veya çift taraflı maddi hasarlı trafik kazası olarak tutanaklara geçer. Fakat yıllar sonra ortaya çıkan boyun kireçlenmesine bağlı baş ağrıları, doktor tarafından incelenip, daha önce geçirilen bir trafik kazasına bağlı olduğu tespit edildiğinde aslında kazanın yaralamalı trafik kazası olduğu ortaya çıkar. Fakat bu durumda kasko şirketinizin normal yaralamalı kazalarda ödemesi gereken tazminatı alamazsınız. Ufak atlatılan kazalarda bile beyin ve sinir uzmanına görünmekte fayda vardır.

     Boyun kireçlenmesinde tedavi,

     En etkili tedavi eğitimdir, bu eğitim istirahat, egzersiz eğitimleri ve doktorunuzun size söylediği diğer bilgilerden oluşur. Bunun yanı sıra boyun korsesi kullanmak, boynu üşütmemek, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve en]]> Parmak Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/parmak-kireclenmesi.html Wed, 05 Dec 2018 19:09:29 +0000 Parmak Kireçlenmesi: Eller vücudun en çok işlev gören organıdır. Eller de bulunan eklemler çok hassas yapıda olduğu için herhangi bir darbe de hemen zarar görebilir. Parmak kemikleri arasında kalan kıkırdağın hasarlaşması ve Parmak Kireçlenmesi: Eller vücudun en çok işlev gören organıdır. Eller de bulunan eklemler çok hassas yapıda olduğu için herhangi bir darbe de hemen zarar görebilir. Parmak kemikleri arasında kalan kıkırdağın hasarlaşması ve bu hasar sonucunda ekleme binen yükü karşılamak için meydana gelen düzensiz kemik gelişimine parmak kireçlenmesi denir. Parmak kireçlenmesi olduğu zaman el sağlıklı bir şekilde iş göremez. Parmakların görüntüsünü bile değiştirir. Genellikle yaşlılarda görülen bir rahatsızlıktır. 

     Parmak kireçlenmesi kimlerde görülür;
     • Kimi insanlar da kalıtsal olarak meydana gelir.
     • Kronik böbrek yetmezliği olan kişilerde görülür. 
     • 30 yaş ve üzeri kişilerde görülür. 
     • Eklemleri aşırı hareket eden kişilerde görülür.
     • Şişman kişilerde kilosundan kaynaklı görülür.
     • Kalça veya dizlerde kireçlenme olan kişilerde görülür.
     • Elleri uzun süre hareketsiz kalan kişilerde görülür.
     Parmak kireçlenmesinin belirtileri;
     • El hareketlerinde yavaşlama,
     • Eller de sık bir şekilde oluşan uyuşmalar,
     • Eklemlerde kızarıklık veya ağrı oluşması,
     • Hareket zorluğu,
     • Ekleme güvensizlik hissi,
     • Parmakların uçlarında oluşan kistler,
     • Eklemlerin yanlarında oluşan şişkinlikler, yana doğru eğilmeler ve şekil bozuklukları gibi durumlar parmak kireçlenmesinin belirtileri arasındadır.
     Parmak KireçlenmesiParmak kireçlenmesinin tedavisi;
     Parmak kireçlenmesi oluşmadan önce dikkat edilmelidir. Erken fark edilen parmak kireçlenmesi doktor kontrolü ile ağrı kesici ve kireçlenmeyi önlemek için kullanılan ilaçlar ile tedavi edilebilir. Eğer kireçlenme ileri derecede ise fizik tedavi bölümün de tedavi edilir. Kireçlenme ileri derecede olduğu zaman kas hareketleri yavaşlamış ve parmaklar işlevlerini yerine getiremez. Kas hareketlerini yerine getirmek için doktor kontrolü ile fizik tedavi hareketlerine başlanılmalıdır. Tedavi süresi kireçlenmenin derecesine bağlıdır. Şişman hastalar fizik tedavi gördüğü için zayıflar. Eklemlerin son derece bozulmuş olması ve işlevini tamamen kaybetme derecesine geldiği zaman ortopedik ameliyat gerektirebilir.
     ]]>
     Ayak Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/ayak-kireclenmesi.html Thu, 06 Dec 2018 12:10:30 +0000 Ayak kireçlenmesi, eklem kireçlenmesi vücuttaki eklemlerin hepsini etkileyebilir. Ayakta oluşan kireçlenme ayak bileği eklemini, parmak eklemlerini etkileyebilir. Ayaklar vücudun yükünü taşıyan önemli organlarımızdır. Ayak kire Ayak kireçlenmesi, eklem kireçlenmesi vücuttaki eklemlerin hepsini etkileyebilir. Ayakta oluşan kireçlenme ayak bileği eklemini, parmak eklemlerini etkileyebilir. Ayaklar vücudun yükünü taşıyan önemli organlarımızdır. Ayak kireçlenmesi ayakların hareketlerini kısıtlayıcı, dolayısıyla yaşam kalitemizi etkileyici önemli bir sağlık sorunudur. Kireçlenmenin etkisiyle oluşan ağrılarda dayanılmaz şekilde hissedilir. Özellikle geceleri şiddetini artıran ağrıların nedeni, kireçlenme yüzünden ayak eklemindeki kıkırdak dokudaki hasardır. Ayak parmak kemiklerinin arasındaki kıkırdakta hasar görmüş olabilir. Bu durumda ayaklar binen yük karşısında düzensiz kemik gelişimine maruz kalırlar.

     Ayak kireçlenmesi nasıl meydana gelir

     Ayak ekleminde, parmak eklemlerinde bulunan kıkırdak doku aşırı yüke maruz kalma, ilerleyen yaş ya da travma ve darbe sonucunda aşınır ve kendine has parlaklığını kaybeder. Bu aşamada kıkırdağın dokusu tırtıklı bir hale gelir. Tırtıklı yüzey zamanla aynı bir zımpara gibi kendilerini aşındırmaya başlar. Bu kıkırdağın yok olmasına, ayaktaki kemiklerin birbirine sürtmesine neden olur. Bu eklemde ve kemiklerde gelişim bozukluğuna neden olur. Hastalarda bu durumda şiddetli ağrı, hareket kısıtlılığı gibi belirtiler ortaya çıkar. Ayağın hareket ettirilmesi bile güçleşir.

     Ayak kireçlenmesi kimleri etkiler

     Ayak kireçlenmesi genellikle 30 yaşından sonra ortaya çıkabilir. Kireçlenme etkisi küçük yaşlardan itibaren etkili olmaya başlar. Erkekler bu konuda kadınlardan daha fazla risk taşır. Ayrıca genetik yatkınlığın olması, hareket yaşam tarzının olması, sigara içme, fazla kilolu olma, eklemlerin fazla hareket ettirilememesi gibi etkenlerde kişileri riskli hale getirir. Bunun yanında kalça çıkığı olması gibi bir durumda kalçaya binen aşırı yük, ayak kireçlenmesinin erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olur. Kadınlarda da menopoz döneminde östrojen hormonu azlığı ayak kireçlenmesinin hızla oluşmasına yol açabilir.

     Ayak kireçlenmesi belirtileri nelerdir
     • Hastalarda ayak ekleminden ses gelmesi
     • Ayak eklemi çevresinde oluşan şişlikler, eklemde yana eğrilme, anormal şekil bozukluklarının olması
     • Ayakların hareket ettirilme zorluğunun olması
     • Ayak ekleminde güvensizlik hissi
     • Eklemde kızarıklık ve ağrı olması ayak kireçlenmesi belirtileri arasındadır.
     Ayak KireçlenmesiAyak kireçlenmesi tedavisi nasıl yapılır

     Öncelikle ayak kireçlenmesinin olmaması için herkes bazı önlemler almalıdır. Bunların arasında ayağa binen yükün azaltılması, dolayısıyla fazla kiloların verilmesi gerekir. Her zaman sıkça yürüyüş yapılması, düzenli egzersizlerin ihmal edilmemesi gerekir. Beslenmede tuzlu, aşırı yağlı ve unlu besinlerden kaçınmak, daha çok sebze ağırlıklı yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.

     Ayak kireçlenmesi ilerlediğinde hasar gören kıkırdağın geri dönüşü olmaz. Bu nedenle zamanında kasların güçlendirilmesi ve egzersizlerin ihmal edilmemesi gerekir. Ancak egzersizler yorucu olmamalı, kas ve eklemlerin çalıştırılması amaçlı yapılmalıdır. Ayak kireçlenmesi oluştuğu zamanda eklem kıkırdağının daha fazla aşınmasını önlemek, ağrıların azaltılması gibi sorunlar için ilaç tedavisine başlanmalıdır. Eklemde şişlik oluyorsa, buz uygulaması yapılması tavsiye edilir. Bu ağrılar içinde faydalı olur. Bu tedaviler olumlu sonuçlar vermediği zaman, eklemin içine kayganlık sağlaması ve kıkırdağı beslemesi için enjeksiyon yapılabilir. Bu tedavide ayaklara binen yükün azalmasını sağlayacak baston kullanımı da uzmanlar tarafından önerilir. Eğer ayak ekleminde ciddi derecede şekil bozukluğu oluştuysa, bu hastalarda eklemleri düzeltilebilecek ortopedik operasyonlar yapılır.
     ]]>
     Kireçlenme Ameliyatı https://www.kireclenme.gen.tr/kireclenme-ameliyati.html Fri, 07 Dec 2018 07:43:22 +0000 Kireçlenme ameliyatı, eklemlerde meydana gelen ve özellikle yaşlılarda ilerleyen yaşlarına doğru kendini gösteren bu rahatsızlık eğer önlem alınmaz ise olumsuz sonuçlar doğabilmek ve hatta ölüme kadar gidebileceğini s Kireçlenme ameliyatı, eklemlerde meydana gelen ve özellikle yaşlılarda ilerleyen yaşlarına doğru kendini gösteren bu rahatsızlık eğer önlem alınmaz ise olumsuz sonuçlar doğabilmek ve hatta ölüme kadar gidebileceğini söyleyebiliriz. Bunun için de yapmamız gereken ilk şey alanında uzman bir doktorun tavsiyesi doğrultusunda hareket edip eklem kireçlenmesi için yapılması gerekenleri aksatmadan uygulamak gerekmektedir. Uygulanması gereken her türlü tedavi türüne hastanın açık olması gerekir. Bu tedavi yöntemlerinden birisi de eklem kireçlenmelerinde eğer gerekir ise cerrahi müdahalenin uygulanması yani eklem kireçlenmesi ameliyatının yapılmasıdır.

     Kireçlenmeye karşı yapılacak olan ameliyat türleri

     Kireçlenme sorunu özellikle de diz eklemi kapağı kireçlenmesi problemi mekanik bir sorun teşkil etmesi sebebiyle uygulanacak olan tedavi yöntemi de mekanik olur. Mesela evinizin üst kısmı her hafta düzenli olarak akıtıyor ise, siz de bu akta esnasında her seferinde tavanınızı temizletip boyatıyorsanız eğer sorunu ortadan kaldırmış sayılmazsınız. Yani tavanınız için uygun çözüm seçeneğinin bu olmadığını siz de bilmektesiniz.

     Benzer bir şekilde kireçlenme sorununun çözümü içinde ilaç kullanmak veyahut da başka önlemler almak sizin sorununuz çözme konusunda yardımcı olmanın ötesinde sadece belirli bir süre meydana gelen ağrıyı dindirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

     Başınızdan geçmiş olan bu kireçlenme problemini sorunun miktarına göre ya bilinen klasik cerrahi uygulamak ya da artoskopik cerrahi yöntemini uygulamak gerekmektedir.

     Artroskopi ile yapılan cerrahi müdahalede meydana gelen kireçlenmenin önlenmesi adına diz eklemi kapağının sağına ya da soluna yani yanına taşan kısmını yerine oturtma işlemi gerçekleştirilir. Yumuşak dokuların (tıp literatüründeki adı pilika) yıkanması ve yıpranmış bir halde bulunan kıkırdak yapısının bu cerrahi operasyon sayesinde temizlenmesi sağlanır. Antroskopi cerrahi operasyonundan hemen sonra yaklaşık olarak 10-15 gün boyunca diz eklemi kısmında bir takım sertleşmeler ile birlikte şişlikler meydana gelmektedir. Hasta bu durumdan korkmaması gerekir. Normal bir şekilde ve doktorunun tavsiyesi doğrultusunda istirahatına devam etmesi gerekmektedir. Gündelik hayata dönmesi biraz zaman alsa da hasta bu duruma katlanması ve ters bir harekette bulunmaması şarttır. Aksi halde olumsuz sonuçlar doğurması muhtemeldir. Yaklaşık olarak 3-4 hafta sonra normal gündelik hayatına dönebilir. Eğer yaşanan probleme karşı herhangi bir önlem almaz isek diz kapağında meydana gelen kireçlenme giderek artar ve geri dönüşü zor bir hal almaya başlar. İşte tam da bu aşamadan sonra protez cerrahi müdahalesinin yapılması gerekir. Kesinlikle protez konulmamalıdır. Yalnızca bacak çevresinde diz ekleminin çevresindeki kapağın içi protez yardımıyla değiştirilir.

     Kireçlenme Ameliyatı

     Fizik tedavi uygulanması ve rehabilitasyon 

     Fizik tedavi ile birlikte verilen rehabilitasyon sayesinde eklemlerde görülen kireçlenmelerin henüz ilk evrelerinde ve de özellikle diz kapağı çevresinde yer alan kireçlenmelerde oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu noktada fizik tedavi ve rehabilitasyon kireçlenmenin ileri boyutlara taşınmadan önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Ancak ilerleyen süreçlerde fizik tedavinin etkisi de giderek azalır. 

     Kireçlenme için gerçekleştirilen tedavisinde yapılacak olan ameliyatın önemi

     Artroskopik cerrahi, hastada meydana gelen hafif ve orta derecedeki yaşanan kireçlenmelerde oldukça yüksek başarı alınması sebebiyle en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Yapılan cerrahi müdahalede diz kısmına genelde 2 ya da 3 adet kalem ucu ebadında delikler açıp bu bir delikten kamera ile gözlem yapılması sağlanırken diğer delikten ise farklı bir takım cerrahi aletler yardımı ile operasyon yapılmış olur. Cerrahi müdahaleden hemen sonra yaşa]]> Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/ayak-bas-parmak-kireclenmesi.html Sat, 08 Dec 2018 01:58:48 +0000 Ayak baş parmak kireçlenmesi: 30-60 yaş arası insanlarda oluşur.Ayak baş parmağındaki kireçlenme yaygın değildir herkeste olmayabilir ama kireçlenme olan insanlarda neden olduğu bilinmez.Ayak parmağındaki kireçlenmeye bazen pa Ayak baş parmak kireçlenmesi: 30-60 yaş arası insanlarda oluşur.Ayak baş parmağındaki kireçlenme yaygın değildir herkeste olmayabilir ama kireçlenme olan insanlarda neden olduğu bilinmez.Ayak parmağındaki kireçlenmeye bazen parmaktaki incinme bazen eklem kıkırdağının hasar alması ve bazen de ayak anatomisindeki farklılıklardan ortaya çıkabilir.


     Ayak baş parmağı kireçlenmesinin belirtileri:
     • Eklem etrafında şişlik 
     • Ayağın tepesinde gelişen çıkıntı
     • Ayak baş parmağınızın üzerine bastığınızda hissettiğiniz ağrı
     • Ayak baş parmağınızı aşağı ve yukarı doğru hareket ettirdiğinizde hissedilen sertlik
     Ayak baş parmağı kireçlenmesi nasıl teşhis edilir:
     Ayak baş parmağınızı aşağı ve yukarı doğru hareket ettirdiğinizde zorlanıyorsanız ayağınızdaki ağrıtan dolayı sorunlu bölgenin üzerine basmaktan çekiniyorsanız doktor kontrolünden geçmeniz tavsiye edilir. Tıp dilinde hallux valgus olarak tabir edilen baş parmak kireçlenmesi erken teşhis edilirse tedavisi oldukça basit ve kolaydır.Eğer ayağınızda şişlik oluşuncaya kadar beklerseniz tedavi süreci daha uzun ve zor olabilir.

     Ayak baş parmağı kireçlenmesi tedavisinde ameliyat çeşitleri ve seçenekleri:

     Keilektomi: Ayak baş parmağındaki kireçlenme den dolayı hasar gören parmak ekleminin en az hasar ve tahribat aşamasındayken yapılan bir ameliyat türüdür.Ayaktaki kemiğin çıkarılması ve ayağın rahatça eğilebilmesi amaçlanır.Ayak kemiğinin adeta bir parçası haline gelmiş olan kemik mahmuzunu çıkartmak ve böylece ayak baş parmağı eğilirken aşağı ve yukarı hareket ederken rahat olması için yapılan bu ameliyat oldukça etkilidir.Ameliyat edilen parmaktaki şişlik birkaç ay devam edebilir.Ameliyat sonrası ilk ay tahta tabanlı ayakkabı giymeniz tavsiye edilir.

     Antroplasti: Birçok yaşlı hastanın ayaklarına yerleşen hastalıklardan kurtulmak amaçlı bir ameliyattır.Yaşlı hastalar eklem replasmani yani eklemin yenisiyle değiştirilmesiyle bu hastalıktan kurtulmak asıl amaçtır.Bu ameliyatta eklem yüzeyi çıkartılır ve yapay bir eklem implante edilir.Bu ameliyat seçeneği eklem hareketini muhafaza eder ve ağrıları azaltır.Yaşlı hastalar bu ameliyatı tercih edebilirler.

     Antrodez: Ayak baş parmağındaki kıkırdak dokunun çok zarar gördüğü ve şiddetli tahribatlara sıklıkla kemikleri kaynaklamak yani antrodez tavsiye edilir.Bu ameliyatta hasarlı bölgedeki kıkırdaklar çıkarılır ve vida plak veya iğneler kullanılarak eklem bir pozisyonda sabitleştirilir.Fakat malesef bu çeşit bir ameliyat parmağınızı bir daha bükemeyeceğiniz anlamına gelir.Ayrıca antrodez ileri derecede ilerlemiş ayak baş parmağındaki kireçlenmenin vermiş olduğu ağrıdan kurtulmak amaçlı da uygulanan bir ameliyattır.

     Ayak Baş Parmak KireçlenmesiAyak baş parmağı kireçlenmesi ameliyatsız tedavi seçenekleri:
     İbuprofen ve antiinflamatuar ilaçlar ve ağrı kesici şişkinliğin hafiflemesine ve ağrının azalmasını sağlar. Bu yöntemlerin yanı sıra buz paketleri uygulaması da Ayak baş parmağı kireçlenmesinde ilerlemeyi yavaşlatmaya yardımcı bir yöntemdir. Ve yine ayakkabı tercihi çok önemlidir geniş burunlu bir ayakkabı tercih edilmeli. Bu tür ayakkabılar ayak baş parmağındaki baskıyı biraz hafifletir. Yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir.
     ]]>
     Kulak Zarı Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/kulak-zari-kireclenmesi.html Sat, 08 Dec 2018 02:18:59 +0000 Kulak Zarı Kireçlenmesi, tıp literatüründe bilinen ismiyle Otoskleroz iç kulakta yer alan kemik duvarı yapısının bozularak, iç kulağın giriş kısmında bulunan süngerimsi bir kemik yapısının meydana gelmesi ile birlikte Kulak Zarı Kireçlenmesi, tıp literatüründe bilinen ismiyle Otoskleroz iç kulakta yer alan kemik duvarı yapısının bozularak, iç kulağın giriş kısmında bulunan süngerimsi bir kemik yapısının meydana gelmesi ile birlikte üzengi kemikçiğinin bu durumdan etkilenerek kireçlenip hareketsiz kalması halinde kulak zarı kireçlenmesi rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

     Kulak zarı kireçlenmesinin sebebi tespit edilemese de genetik olarak gözlemlenmesi gerçekleştirilmiştir. Kulak zarı kireçlenmesi kadınlarda görülme oranı erkeklere oranla daha da yüksektir. Kulak zarı kireçlenmesinin görülme yaş aralığı ise 20-40 yaşları arasında değişiklik göstermektedir. Eğer kulak zarı kireçlenmesi tedavi edilmediği sürece kalıcı olarak işitme kayıpları sorunu yaşabileceği için kesinlikle hafife alınmaması gereken oldukça ciddi bir hastalık türüdür. Özellikle de kadınlarda kulak zarı kireçlenmesiyle birlikte yaşanan işitme sorunu, hamilelik süreci boyunca artış gösterdiği görülmüştür. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına ihmal edilmeden alanında uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir.

     Kulak Zarı Kireçlenmesi

     Kulak zarı kireçlenmesinin belirtileri

     Kulak zarı kireçlenmesinin iki türlü belirtisi bulunmaktadır. Bunlar;

     Tinnitus (Kulak Çınlaması): Kulak çınlaması ilerleyen yaşlarda kendini göstermeye başlayıp yaşlanma sürecinde daha da belirgin hale gelir. Bu durum ise, kulağın yaşlanması şeklinde algılanabilir, yani normal yaşamın bir parçası olarak düşünülebilir. Erken yaşlarda görülen bir insanın kulaklarında oluşan çınlamanın ilk nedeni, çevreyi rahat bir şekilde duymamasından kaynaklanmaktadır. Çevreyi iyi bir biçimde duymayan bir birey yalnızca kendi kulağından gelen iç sesini duyacak bir konuma gelir. Yani bu durum, kulağının kendi gürültüsüdür. Bir diğer sebep ise, ses travmasının yaşanmasıdır. Başka bir sebep ise doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanılmayan ilaç tüketimidir. Genellikle Aspirin ya da hipertansiyon rahatsızlığını tedavi etmeye yönelik olan ilaçların kullanımı, kulak çınlamasını da beraberinde getirir. Bu ve benzeri ilaç türleri kulak çınlatıcı ajanlar adıyla bilinmektedir.

     İşitme Kaybı: Kulak zarı kireçlenmesinde İletim Tipi adı verilen işitme kaybı görülmektedir. İletim tipi işitme kaybı bulunan hastalar sanki kulakları tıkanmış ya da dolu bir halde kendilerini hissedebilirler. Kendi sesi kulağına yeterli düzeyin üzerinde ulaşması sebebiyle sürekli olarak yavaş ve belirli bir tonda konuşmaya çalışır. Sıklıkla kalabalık olan ortamlarda daha iyi duyar. Patlamış mısır gibi ses yapan gıdaları tükettiği sırada ortaya çıkan sesler kulağına yüksek gelmesi sebebiyle çevresinde duyduğu sesleri anlayabilmek adına yemesini durdurabilir.

     Kulak zarı kireçlenmesi teşhisi

     Kulak çınlaması veya işitme kaybı rahatsızlıkları sebebiyle doktora muayene olan hastalara bir takım işitme testleri yapılır ve ailesinde daha öncesinde böyle bir hastalık bulunup bulunmadığı araştırılır. Yapılan testlerin sonucunda ve muayene göre Otoskleroz hastalığı teşhisi konulması durumunda, yapılacak tedavide hangi yolun tercih edileceğine karar verilir.

     Kulak zarı kireçlenmesine karşı tedavi yöntemleri

     • İlaçla yapılacak tedavide işitme kayıpları oluştuğu zaman hiç vakit kaybetmeden erken müdahale sayesinde kulak zarı kireçlenmesi tedavi edilebilir. İlaç tedavisinde kulak zarı kireçlenmesi ya tamamen ortadan kalkar ya da hastalığın ilerlemesini durdurur. İlaç tedavisi için D vitaminleri, kalsiyum, sodyum ve fluorid tabletleri kullanılmaktadır.
     • Otoskleroz görülme durumunda sıklıkla uygulanan yöntem ameliyat yapılmasıdır. Yapılan ameliyatta Stapedotomi adı verilen ameliyatın üzengide yer alan kemiğin çıkarılıp onun yerine plastik ya da metal bir protez konulması sonucu gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra ise birkaç gün boyunca hasta birtakım b]]> Ayak Bileği Kireçlenmesi https://www.kireclenme.gen.tr/ayak-bilegi-kireclenmesi.html Sat, 08 Dec 2018 20:54:37 +0000 Ayak Bileği Kireçlenmesi, Ayaklar vücudun bütün yükünü çeken ve yer ile temas etmesini sağlayan oldukça önemli olan uzuvlarımızdan biridir ve bu nedenle kireçlemeler genellikle ayak bileklerinde oluşur. Günümüzde en sık ra Ayak Bileği Kireçlenmesi, Ayaklar vücudun bütün yükünü çeken ve yer ile temas etmesini sağlayan oldukça önemli olan uzuvlarımızdan biridir ve bu nedenle kireçlemeler genellikle ayak bileklerinde oluşur. Günümüzde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan kireçleme ayakta bulunan kemikleri birbirine bağlama görevi olan ligament adı verilen bağ ve kasların birinde veya birden fazlasında ortaya çıkan, yürümeyi ve dengeyi efektif şekilde engelleyen bir hastalıktır. Genellikle 40 yaş üstünde görülen, ancak herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilen ve ayak eklemlerinin normal yapısını zorlayıp çalışma şartlarını ağırlaştıran ayak bileği kireçlenmelerinde, kireçlenmenin önüne geçebilmek için  bir takım önlemler almak amacıyla erken teşhis oldukça önemlidir. Çünkü erken alınan önlemler ve tedaviler sayesinde oldukça aktif ve kalitesi yüksek bir hayat yaşamak mümkündür. 

      Ayak Bileği KireçlenmesiAyak bileği kireçlenmesi nedenleri:
      Ayaklarda ve ayak bileklerinde kireçleme oluşmasına sebep olan 3 önemli neden vardır.

      Artroz yada osteoartrit, ileri yaşlardaki bayanlarda ve aşırı kilolu kişilerde oldukça sık görülen bu rahatsızlık eklem kıkırdağının soyulması ile ortaya çıkan dejenarif bir süreçtir. Yıllar içerisinde yavaş yavaş ilerleyen progresif olan bu hastalık, eklemlerin şeklinin bozulmasına, kemiklerin birbirine sürtmesi neticesinde şiddetli ağrı sertlik ve şişlik oluşmasına neden olur. 

      Romatoid artrit, osteoartrit gibi bölgesel değil de sistematik olan bu hastalık, immün sistemini etkileyen ve oldukça genç yaşlarda birçok eklemi tutan romatizmal bir hastalıktır. Eklem ve zamanla eklem kıkırdaklarının yıkımına sebep olur.

      Post travmatik artroz, ayak bileğine alınan darbe neticesinde kırık ya da yaralanmaların sonrası eklem kıkırdağında oluşmuş olan bir hasarın neticesinde meydana gelir.

      Ayak bileği kireçlenmesinin belirtileri:
      Ayakta etkilenen eklemlere göre belirtiler ve şikayetlerin yeri ve şiddeti farklılık gösterir. Ayak bileği kireçlenmelerinde en çok görülen belirti ve şikayetler,
      • Etkilenen eklemde yaşanan şiddetli ağrı ve hassasiyet
      • Eklemlerde oluşan şişmeler ve eklem sertliği 
      • Eklemi hareket ettirmede zorluk yaşama ve kitlenme
      Ayak bileği kireçlenmesi teşhisi ve tedavisi:
      Ayak bileği kireçlemelerinde teshisinin konulabilmesi için oluşan ağrının yeri, hangi zamanlarda çoğaldığı, sürekli olup olmadığı ve ağrının başlangıç süresi önemlidir. Teshisi koyabilmek ve kemik yapısı ve eklem mesafesi hakkında bilgi almak için röntgen istenir. Bunun yanı sıra doktorunuz ileri tetkik olarak BT ve MR isteyebilir.

      Tedavi, kireçlenmenin yerine çeşidine ve şiddetine göre ayak bileği kireçlenmelerinde tedavi yöntemleri değişebilir. Kireçlenmenin erken evrelerinde ağrıları ve şişliği azaltmak için birtakım kıkırdak güçlendirici ilaçlar, fizik tedavileri ve düzenli egzersizler, yumuşak ayağı rahatsız etmeyen ortopedik ayakkabılar, ayak bileğine yük vermeyi engellenmesi için baston kullanma, çeşitli besin takviyeleri ile kilonun kontrol altına alınması, ayak bileğinin dinlendirilmesi ve ayak bilekliği kullanımı oldukça fayda sağlamaktadır.

      Cerrahi tedavi, hastaların ameliyat dışındaki yukarıda yazan yöntemlere yanıt vermediği zamanlarda ve hastalığın ileri düzeylerde olması durumunda ayak bileği kireçlemelerinde artroskobik debridman, artrodez ve artroplasti bir olarak 3 cerrahi tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

      Artroskopik debridman, bu cerrahi yöntem eklemlerin içindeki kireçleme dokuları yok etmek amacıyla uygulanır.

      Artrodez,  bu cerrahi yöntemde kireçleme olan eklem tamamen dondurularak hareketi engellenir. Dondurma işlemi vida, plak ya da T elleriyle eklemler]]> İbrahim Saraçoğlu Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/ibrahim-saracoglu-kireclenme.html Sun, 09 Dec 2018 04:09:25 +0000 İbrahim Saraçoğlu kireçlenme, vücutta bulunan kireçlenmenin tedavisi oldukça zordur. Bu sebeple hareketli yaşam sürmek gerekir. Kireçleme kronik bir eklem hastalığı olarak belirlerken; genellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelir. İbrahim Saraçoğlu kireçlenme, vücutta bulunan kireçlenmenin tedavisi oldukça zordur. Bu sebeple hareketli yaşam sürmek gerekir. Kireçleme kronik bir eklem hastalığı olarak belirlerken; genellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelir. Vücutta bulunan kemiklerin uç kısımlarındaki kıkırdaklar da dejenerasyona sebep olan kireçlemenin ekleme hasar verdiği bilinmektedir. Kireçleme bulunan kemiklerde kıkırdak yapılarında yıpranma meydana gelir. Bu durumda kemikler arasında sürtünme meydana geldiği için kireçlenme ile beraber eklemin şekillerinde ve yapısında bozulmalara neden olur. Kireçleme ile beraber günlük yaşamda sıkıntılar meydana gelir. Bu sebepten dolayı kireçlemenin tedavi edilmesi gerekir. Tıbbi tedavinin yanında doğal yöntemler kullanılarak kireçlemenin tedavi edilmesi mümkündür. Bu sebeple İbrahim Saraçoğlu'nun verdiği kireçlenme kürü ile vücutta bulunan kireçlenmenin giderilmesi sağlanır. Vereceğimiz bu tarifle beraber eklem bölgelerinde bulunan kireçlenme probleminin günden güne azalması sağlanır.

      İbrahim Saraçoğlu Kireçlenmeİbrahim Saraçoğlu kireçleme kürü
      Kireçleme kürü yapılması esnasında önemli olan bazı noktalar vardır. Öncelikle seçilecek olan yaprağın çınar yaprağı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çınar ağacının birçok çeşidi bulunduğu için doğru olan çınar yaprağının seçilmesi ile beraber yapılması gerekir. Çınar yaprağı sayesinde vücutta bulunan kireçlenmenin giderilmesi sağlanır. Vereceğimiz kireçleme kürü için 2 adet çınar yaprağı yeterlidir.

      Kireçleme kürü yapılışı
      İki adet büyük boy çınar yaprağının olgun olması oldukça önemlidir. Kullanacağımız çınar yaprağının yeşil veya kuru olması da kür için önemlidir. Kür için öncelikli olarak çınar yapraklarını suyla yıkayarak parçalara ayrılım. Daha sonra bir bardak su kaynadıktan sonra çınar yapraklarını içerisine ekleyip kısık ateşte 2 dakika kadar kaynatalım. Daha sonra ateşten alıp demlenmesi için bekletelim. Bu esnada içerisinde bulunan çınar yapraklarının parçalarını alarak çınar suyunu ayıralım. Çınar yaprağının suyu ılındıktan sonra yemek öncelerinde özellikle akşam yemeğinden önce veya gece yatmadan önce tüketelim. Günlük kireçleme kürünü iki sefer uygulayalım. Kireçleme kürünü ara vermeden bir ay boyunca devam edelim. Ancak yapacağımız kürü her seferinde taze yaparak tüketmeye özen gösterelim. Aksi takdirde istenilen sonuca ulaşılmadığı görülür. Kireçlenmesi fazla olan kişilerin uzun süre çınar yaprağı kürüne devam etmesi önemlidir. Seçeceğimiz çınar yaprağının geniş yırtıkları olmasına dikkat edelim.
      ]]>
      Kolda Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/kolda-kireclenme.html Sun, 09 Dec 2018 11:06:23 +0000 Kolda kireçlenme,  kol içerisinde meydana gelen kireçlenme, tıp dilinde osteoartrit olarak geçmekte birlikte bu rahatsızlık toplum dilinde ise kireçlenme adını almaktadır. Bu rahatsızlık insanlarda oldukça sık saptanmış olan Kolda kireçlenme,  kol içerisinde meydana gelen kireçlenme, tıp dilinde osteoartrit olarak geçmekte birlikte bu rahatsızlık toplum dilinde ise kireçlenme adını almaktadır. Bu rahatsızlık insanlarda oldukça sık saptanmış olan bir eklem rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu hastalık hastaların eklem bölgelerinde, şişlik gibi, hareket yapımı esnasında değişik olan eklem bölgelerinden değişik ve farklı olarak sesler gelmesine ve hareketsizliğe neden olabilmektedir. Kireçlenme olarak veya diğer adıyla osteoartrit kol bölgesinde eklemlerinde yer alan kıkırdak doku ile işlevlerini gitgide kaybederek incelme gösterdikleri izlenmiştir. Bu nedenden dolayı kıkırdağın çevresinde oluşan osteofit adı konulan kemik çıkıntıları meydana gelmeye başlamıştır. Kol ekleminin içinde oluşmaya başlayan şişme nedeni ile bağ bölgeleri arasında kalınlaşma göstererek eklemi koruma alt bölgesine almak amacıyla farklı olarak kasılmaya başlar ve devam eder. Meydana gelmiş olan bu oluşumlar neticesi ile eklemlerin olması gerektiği farklı şekilde yapılanarak kendilerini rahatlıkla yenileyemez duruma gelmeleri olayıdır. Buna benzer durumlarda ise bu kireçlenme rahatsızlığı oluşmaya başlamış ve ağrılar olur.

      Kolda KireçlenmeKolda kireçlenme oluşan kişiler
      • Menopoza girmiş veya girmeye yakın zaman diliminde olan bayanlarda oluşma göstermeye başlar ve ileri yaşlara kadar devam eder.
      • Uzun zamandan beri yoğun olarak ağır ve yorucu tempolu işlerde çalışan kişilerde görülür ve kalıcı kireçlenme oluşur.
      • Romatizmal olarak eklem rahatsızlığı gibi veya eklemlerinde farklı olarak iltihaplı rahatsızlık oluşan kişilerde oluşur.
      • Yaşça ilerlemiş veya orta yaşta olan kişilerde başlangıç göstererek devam eder.
      • Erkeklere göre bayanlarda daha çok görülmeye başlar.
      • Kilo problemi olan yani çok fazla kiloya sahip olan kişilerde görülmeye başlar ve devam eder.
      • İrsi olarak bazı kişilerde eklem rahatsızlığı olduğundan dolayı oluşum gösterir.
      • Kalıtsal hastalık olarak ailesinde genel olarak bu rahatsızlığı taşımakta olan kişilerden gelen geçme yoluyla oluşmaya başlar.
      Kolda kireçlenme belirtileri
      • Tam olarak kişiler bu hastalık belirtilerinin farkına varmak konusunda biraz gecikme gösterebilir veya meydana gelmiş olan ağrıları önemsemediklerinden dolayı bu sebeple hastalık ilerleme göstererek ileri derecelere kadar ulaşım göstermektedir. Kol içerisindeki kireçlenmelerinin genel olarak belirtileri ilk olarak hareket etme oldukça zorluk başlangıç gösterir.
      • Kol kireçlenmelerinde oluşan eklem bölgelerinde meydana gelen ağrı ve sertlikler farklılık göstermeye başlar ve hasta   kişide kireçlenme ilerleyen düzeyde farklı olarak ise oluşan ağrılar olabildiğince şiddetli ve devam eden sürekli ağrılar olarak kendini göstermeye devam eder.
      • Kireçlenme sonrası oluşan  kolda hareket yetersizliği  ve eklemlerde oluşan  ağrı ve sertlikler belirtilerini göstermeye başlamış ve hastalar normal olan  kol egzersizlerini uygulayamaz duruma gelirler. Bu nedenden dolayı hareket yapımı esnasında oluşan eklemlerinden değişik ses duyabilir düzeyde gelmeye başlar.
      • Kollar içerisinde  meydana gelen şişlik gibi eklemlerin içinde yer almış olan sıvıların çoğalması ile birlikte nedeni buna bağlı olarak şişlikler meydana gelmeye başlar.
      Bazı hasta kişilerde bu belirtiler oldukça hafif bir şekilde kendini göstermeye başlarken bazı hasta olan kişilerde ise oldukça büyük bir şiddetli ağrılarla birlikte kendisini göstermeye başlar. Farklı bir durum olarak bu belirtilerin bazıları oldukça belirgin bir şekilde kendini göstermeye başlıyorsa, derhal bir uzman bir doktora muayene olmadan fayda var. Kol kireçlenmelerinde doktor tedavisi oldukça önem taşır ve verilen ilaçlar uygulanması gerekir. Verilen ilaç tedavisiyle hastalarda eğer farklı bir iyileşme sağlanmıyorsa rehabilitasyon ve fizik gibi tedavi işlemleri hasta kişiler için öne]]> Kemiklerde Kireçlenme https://www.kireclenme.gen.tr/kemiklerde-kireclenme.html Mon, 10 Dec 2018 01:00:54 +0000 Kemiklerde Kireçlenme bilimsel adı ile osteoartrit olarak bilinen kemik ve eklem rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık halk arasında Kemiklerde Kireçlenme veya eklemlerde kireçlenme olarak geçer. Genellikle halk arasında 50 yaş Kemiklerde Kireçlenme bilimsel adı ile osteoartrit olarak bilinen kemik ve eklem rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık halk arasında Kemiklerde Kireçlenme veya eklemlerde kireçlenme olarak geçer. Genellikle halk arasında 50 yaş üstü bireylerde yani toplum içinde yaşlı olarak geçen bireylerde görülür. Bunun dışında daha küçük yaşlarda görülme ihtimalide vardır. Fakat çok yaygın olamamakla birlikte kişinin hayat şartlarını daha ileri yaşlarda görülmeye oranla daha çok hasar bırakır.

      Kemiklerde KireçlenmeKemiklerde Kireçlenme kişinin kemiklerinde ve kemikleri birbirine bağlayan yumuşak dokularda yani eklemlerde görülür. Bu dokularda genellikle bozulmalar görülür. Kemiklerde Kireçlenme olarak bilinen bu rahatsızlık sıklıkla eklemlerde görülmektedir. Eklemlerde var olan yumuşaklığını kaybetme yani eklemlerde kemikleşme olayıdır. 

      Kemiklerde Kireçlenme insan hayatına büyük etkileri vardır. bunlar genellikle kişinin yaşam kalitesini düşürür. Kişi Kemiklerde Kireçlenme olan uzvunu rahat bir şekilde kullanamaz. Çünkü bu kısımda buluna  hareketi kolaylaştıran eklemler özelliğini kaybetmiştir. Kişinin bu rahatsızlıktan dolayı kemikleri birbirine sürtmesinden kaynaklanan şiddetli bir ağrı vardır. Kişiler genelikle bu konudan şikayetçi olarak uygun uzman doktora yani ortopedi uzmanına giderler. 

      Kemiklerde Kireçlenmede tedavi yöntemleri: 
      • İğne ile ile sıvı aktarımı
      • Uygun bir yapıysa platin takımı 
      • İlaç tedavisi
      Kemiklerde Kireçlenmede şikayet üzerine gelen hastaların geneli 60 yaş ve üzeri insanlardır. Var olan şikayetlerde genel olarak diz kapağında meydana gelen kireçlenmelerdir. Uygulanan tedavi ise genellikle platin takımıdır. Kemiklerde Kireçlenmeye genç yaşta yakalanan kişilere ise sadece iğne ile ve ilaç tedavisi ile tedavi yapılmaktadır. Platin takımı ise hastanın yaşını  biraz ilerlemesi durumunda takılmaktadır.
      ]]>
      Bel Kireçlenmesi Egzersizleri https://www.kireclenme.gen.tr/bel-kireclenmesi-egzersizleri.html Mon, 10 Dec 2018 13:49:02 +0000 Bel Kireçlenmesi Egzersizleri, Bel kireçlenmesi egzersizleri, belimizde olan bizi zorlayan kireçlenmeleri aza indirmeye yada sağlığımıza kavuşmamıza yardımcı olan hareketlerdir. Belimizdeki omurga kemiğimiz, omurgaların arasınd Bel Kireçlenmesi Egzersizleri, Bel kireçlenmesi egzersizleri, belimizde olan bizi zorlayan kireçlenmeleri aza indirmeye yada sağlığımıza kavuşmamıza yardımcı olan hareketlerdir. Belimizdeki omurga kemiğimiz, omurgaların arasındaki diskler, sinir uçları ve omurları birbirine bağlayan eklemlerden oluşur. Bazen, belimizi fazla zorladığımız zamanlarda, omurga kemiğine baskı uygulandığı için omurgalarda, sıkışmaya, kaymaya, zedelenmeye ve eklemlerde su kaybına yol açar. Bu su kaybı sonucunda da eklemlerde büyüme, kabalaşma meydana gelir. Bu gibi hareket kısıtlanmasına sebep olduğu için, ağrılı olaylar ortaya çıkar. Bu disklerin deforme olması zamanla orada bulunan sinir uçlarına baskı yaparak kireçlenme meydana gelir. Normal şartlarda beldeki kireçlenme ağrıya neden olmaz. Fakat omurlardaki deforme olayından dolayı zamanla sinir sıkışmaları meydana gelir, buda öncelikle kalçada daha sonra bacak ve ayakta kasılmaya, uyuşmaya ve ağrıya neden olur. Tedavisinde ise, ağrının tam olarak nerede başladığına ve neden kaynaklandığına bakılarak, çeşitli ilaçlarla tedavi süreci başlar. Fakat bel kireçlenmesinde en etkili yöntem fizik tedavi ve bel kireçlenmesi için özel egzersizlerdir. Bu yapılan bel kireçlenmesi egzersizleri, hastanın kireçlenme derecesine göre değişiklik gösterebilir, doktorun vereceği bir egzersiz listesi günlük şeklinde yapılmalıdır. Aksi taktirde, bel kireçlenmesi egzersizlerinde hasta kendi kendine yapacak olursa, tedavi yerine fazla zorlanmadan daha kötü sonuçlar doğabilir. En önemli olan şeyde, belinde kireçlenme olan kişiler otururlarken mutlaka belin desteklenmesi gerekmektedir.

      Bel Kireçlenmesi EgzersizleriBel kireçlenmesi Egzersizleri
      • Egzersiz 1; Yüz üstü yatarak, ellerinizi ve ayaklarınızı uzatın, elleriniz ve ayaklarınız yere bakacak şekilde dursun, kendinizi bu şekilde durarak 1-2 saniyelik kasın. Bu hareket biraz rahatlamanızı sağlayacaktır.
      • Egzersiz 2; Sırt üstü bir şekilde yere uzanın, önce bacağınızın birini yavaş yavaş yukarıya doğru kaldırın 1-2 saniye kasarak bekletip daha sonra bir üst seviyeye çıkartın, orada da 1-2 saniye kasın, daha sonra diğer bacağa da aynı işlemi uygulayın.
      • Egzersiz 3; Sırt üstü bir şekilde yere uzanın, önce bir bacağınızı yukarıya en üst seviyeye kaldırın, bir lastik yardımı ile iyice gerin, sonra diğer bacağı aynı şekilde kaldırıp gerin, daha sonra aynı işlemi her iki bacağı kavrayacak şekilde lastikle gerip, bel boşluğunun yere değmesini sağlayın.
      • Egzersiz 4; Öncelikle, sırtımızı dik bir şekilde bir yere yaslayıp ayaklarımızı uzatarak oturalım, her iki elimize de birer tane ağırlık alalım, ağırlıkları dirsekleri bükmeden yavaş yavaş, bir aşağı bir yukarı olacak şekilde kaldırıp indirelim. Bu hareketi yapmaya başlarken ağırlıklar daha hafif olmalı, hareketi ilerlettikçe ağırlıkları fazlalaştırabiliriz.
      • Egzersiz 5; Sert bir yere yaslanarak, dik bir şekilde ayakta duralım, bacaklarımız bitişik olsun, ilk olarak bacağınızın birini yavaş yavaş burun hizasına doğru gerin ve yavaş yavaş indirin, daha sonra aynı işlemi diğer bacağınızda da uygulayın.
      • Egzersiz 6; Sırt üstü bir şekilde yere uzanın, önce bir bacağınızı yavaş yavaş kendinize doğru dizden bükerek çekip gerin, bu arada diğer bacağınızı da ileriye doğru gerin, daha sonra aynı işlemi iki bacak yer değiştirecek şekilde yapın, bu işlemde tamamlandıktan sonra, her iki bacağınızı da kendinize doğru çekerek gerin.
      • Egzersiz 7; Bir sandalyeye yada koltuğa dik bir şekilde oturun, bacaklarınız hafif açık olsun, başınızı yavaş yavaş bacak aranıza doğru eğin bir aşağı bir yukarı olacak şekilde bu hareketi tekrar edin.
      • Egzersiz 8; Sırt üstü bir şekilde yere uzanın, her iki bacağınızı da tabanlarınız yere basacak şekilde dizden bükün, önce bir bacağınızı kendinize doğru çekin, daha sonra diğer bacağınızda da aynı işlemi uygulayın, bu har]]>