Belde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Belde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Belde kireçlenme, halk arasında çok yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda bu durum bel bölgesinin yıpranması ve burada bulunan eklemlerin aşınmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Belde kireçlenme probleminde de yine diğer eklemlerde görülen kireçlenme rahatsızlığında olduğu gibi yapılarda deforme meydana gelir. Bu deformeler direk olarak halk arasında kireçlenme olarak adlandırılır. Yapıların deforme olması durumunda direk olarak kişilerde şikâyetler meydana gelir. Çünkü deforme olan yapılar, kişinin yürümesini, eğilmesini ve diğer işlerini yapmasını ciddi bir şekilde engeller. Belde kireçlenme rahatsızlığının temel nedeni, insanlarda genetik olarak ortaya çıkan etkenlerdir. Özellikle kişinin annesinde babasında dedesinde ya da anneannesinde böyle bir durum varsa genetik bir sorununun aile içerisinde varlığı anlaşılabilir. Belde kireçlenme problemi, yaşlı olan insanlardan daha çok gençlerde sorunlara neden olmaktadır. Çünkü yaşlı olan insanlar genellikle evde oturarak hayatını geçirirken, genç olan insanlar sürekli olarak hareket haline ve diğer işlerini yapmaktadır. Bu durumda kireçlenmenin görüldüğü kişiler tüm işlerinden geri kalmaktadır. Bu olumsuz faktörler, kişinin ağır yük kaldırması, çok fazla yük taşıması, zorlayıcı egzersizler yapması gibi durumlarda daha da artacağı için kişi, yaşamı süresince çok daha dikkatli olmalıdır. Bu gibi hareketler, insanlarda kireçlenmenin hızlanmasına ve daha da şiddetlenmesine neden olmaktadır.

Belde kireçlenme, çoğu zaman bel bölgesinde bulunan omurgalar arasında meydana gelmektedir. Omurgaların yarı yumuşak dokudan oluşması, meydana gelebilecek kireçlenmelere yol açan bir durumdur. Bu nedenle belin en küçük incinmesi durumunda bile yıllar sonra ciddi problemler ortaya çıkar. Omurlar arasında bulunan disklerin çok kaygan yapıları vardır. Bu diskler herhangi bir nedene bağlı olarak hasar gördüğünde çok kısa bir süre sonra kireçlenme etkilerini göstererek kişilerde belirtilere neden olur. Bunun yanında belde kireçlenme omurların haricinde bel bölgesinde bulunan damarlar içerisinde de meydana gelebilmektedir. Omurga kireçlenmesine göre çok daha az karşılaşılan bu problem aslında çok daha farklı nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Çünkü belde bulunan damarların kireçlenmesi daha çok aşırı sigara tüketimi, aşırı kolesterol, insanlarda sürekli olarak görülen yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Fakat herhangi kireçlenme olursa olsun bu durum, insanlarda ciddi bir şekilde hareket kayıplarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle en küçük kireçlenme belirtilerinde bile doktorunuza başvurarak sorunların çözümünü sağlayın.

Belde kireçlenme nasıl belirtilere neden olur?
  • Belde kireçlenme probleminin en büyük belirtisi be bölgesinin sağında ya da solunda meydana gelen şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar, kişinin yaptığı hareketlere ya da işlere bağlı olarak değişebilir.
  • Hasta günlük olarak yaptığı işlerden yeterince verim alamama ve belinden rahat bir şekilde destek alamama gibi durumlarla karşılaşır.
  • Belde kireçlenme sorunu yaşayan kişinin günlük aktivitelerini gerek ağrılar gerekse hareket kısıtlamaları nedeniyle yapamaması gibi durumlar belde kireçlenme belirtilerindendir.
  • Son olarak belde kireçlenme sorununda kişinin kaslarında aşırı bir gerilme meydana gelir. Meydana gelen gerilme, arttıkça kişi daha zor hareket eder.
Belde kireçlenme rahatsızlığı için ne yapılmalıdır?

Bel kireçlenmesi olan insanlar yapılan tıbbi tedavilerin yanı sıra kaplıca tedavilerinden yararlanabilirler. Çünkü bu tedaviler, günümüzde birçok insanın sorunlarının hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Özellikle kireçlenme nedeniyle zarar görmüş olan kaslar, yapılan kaplıca tedavileriyle hızlı bir şekilde onarılır. Bunun yanı sıra belde kireçlenme problemi olan insanların günlük olarak bazı egzersizleri yapması gerekir. Bu egzersizler birçok zaman olumlu sonuçlara neden olduğu için doktorunuz da sizlere önerecektir.

Belde Kireçlenme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Haber Bülteni