Kas Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kas Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kas kireçlenmesi, aslında tam olarak eklemlerde görülen kireçlenmeye benzememektedir. İnsanlarda eklem kireçlenmesine göre çok daha az görülen bu durum, genellikle insanlarda meydana gelen farklı sağlık sorunlarının etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kaslarda oluşan kireçlenmeye bir başka ismi ile kaslarda artrit adı verilebilmektedir. Meydana gelen kas kireçlenmesinde birçok belirti açığa çıkar. Bu belirtiler her ne kadar belirgin olarak ortaya çıksa bile hiçbir zaman belirtilere bakılarak teşhis konulamaz. Bu durumun net olarak ortaya çıkabilmesi için tıbbi olarak gerekli muayenelerin yapılması şarttır. Kas kireçlenmesi, bazen eklemlerde oluşmuş olan kireçlenme sorunlarının ilerlemesi ve herhangi bir şekilde tedavi edilmemesi gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Diz kapağı başta olmak üzere diğer eklemlerde kireçlenme ilerleyerek bazen kaslara ya da diğer dokulara da geçebilir. Bu durumlarda tedaviler yapılmaz ise birçok zaman hastalarda kalıcı hasarlar ortaya çıkar. Kas kireçlenmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir durumdur. Bu nedenle tüm dünya üzerinde özellikle de gelişmiş olan ülkelerde insanların önemli sorunlarından biri kas kireçlenmesi sorunudur. Üstelik kas kireçlenmesi durumunda kaslar tam olarak görevlerini yapamadıkları için kişiler gündelik işlerinden de son derece geri kalırlar. Bu gibi durumlar bir ailenin büyüğünde görüldüğünde doğrudan ailenin diğer bireylerinde de maddi sıkıntıların başlaması gibi beklenmeyen problemler meydana gelebilir.

Kas kireçlenmesi, kadın ve erkek arasında fark etmeden görülebilse bile yaşlılar ve gençler arasında çok açık arayla farklılık görülmektedir. Çünkü kas kireçlenmesi sorunu da eklem kireçlenmesi sorununda olduğu gibi yaşlılarda çok fazla görülmektedir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan bu durumun yüzde yetmişi yaşlılarda görülmektedir. Bu durum kişilerde yaşlılıkla birlikte fiziksel olarak engellere neden olabilir. Bu nedenle insanlarda çok önemli rahatsızlıkları beraberinde getirir. Günümüzde gençlerde ve çocuklarda kas kireçlenmesi yok denecek kadar az karşılaşılmaktadır. Bu durumun görüldüğü nadir gençlerde ise genellikle meydana gelen bir kaza sonrasında ya da bir travma olayı sonrasında kişiler zarar görmektedir. Yani genç ve sağlıklı olan insanlarda bu sorunun ortaya çıkabilmesi için öncelikle ciddi olayların gerçekleşmesi gerekmektedir. Kas kireçlenmesi, insanlarda sık olarak kalça bölgesinde ve bacak bölgesinde meydana gelmektedir. Bu bölgelerde kasların yoğun olması, direk olarak kas kireçlenmesi riskinin artmasına neden olmaktadır. Bu durum sürekli olarak hareket eden insanlarda da çok az görülür. Çünkü sürekli olarak çalışan kaslar, birçok hastalıktan korunduğu gibi kas kireçlenmesi sorunundan da korunmaktadır.

Kas kireçlenmesinin ana neden olur?

Bu duruma neden olan birçok etken bulunmaktadır. Fakat günümüzde kas kireçlenmesi yaşayan insanlarda bu problemin görülmesinde ana neden olarak şunları sayabiliriz.

Şişmanlık: Sürekli olarak kasların ağır yükler altında kalmasına neden olan aşırı kilo problemi, insanlarda yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle aşırı kilonun insanlarda kas kireçlenmesi sorunlarına neden olabileceğini söyleyebiliriz.

Genetik yatkınlık: Bazı insanlarda aile içerisinde genetik olarak bu soruna yatkınlık bulunur. Bu nedenle kişilerde kas kireçlenmesi kaçınılmaz olur.

Kadınlarda menopoz: Menopoz dönemindeki kadınlar, ciddi bir şekilde hormonal değişimler yaşadıkları için bu gibi durumlardan çok ciddi olarak etkilenirler. Bu nedenle kas kireçlenmesi riski, menopoz döneminde çok ciddi bir derecede artar.

Beslenme şekli: Sürekli olarak düzensiz beslenen ya da gereğinden çok daha fazla kalsiyum alan insanlarda kas kireçlenmesi meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlardan etkilenmemek için yeme düzenine de çok dikkat edilmelidir.

Kas Kireçlenmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolda Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Dizdeki Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Dizdeki Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Sırtta Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyun Kireçlenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası