Sırtta Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sırtta Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta kireçlenme, sırtımız hareket etmemizde bizim en büyük yardımcılarımızdan biridir. Sırtımızda bulunan omurgamız sır boyunca uzanır ve bu uzantıdaki eklem çıkıntıları uzantılar sayesinde daha da rahat hareket etmemizi sağlar. Arıca sırtta bulunan bu omurga daha da dik durmamızı sağlar. Omurganın en önemli özelliği ise içinden geçen omuriliği korumasıdır.

Sırtta kireçlenme, sırtta kireçlenme yine omurgalarımızın arasında bulunan eklem çıkıntılarının kireçlenmesiyle ilgilidir. Sırttaki kireçlenme işte omurgalarımızda bulunan bu eklem çıkıntılarının kireçlenmesi sonucunda oluşmaktadır. Şimdi bu kireçlenmenin ayrıntılarına geçelim. Sırt bölgesinde kireçlenen omurga eklemleri omurların arkasında bulunan küçük eklemlerdir. Bu eklemler omurları omurganın hareket edebilmesi için arkadan birbirlerine bağlar. Bunlar faset eklemler olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca bunlar oldukça karmaşık sinirlerle çevrelenmiştir. Bunlar ağrıya çok duyarlı eklemlerdir. Omurgamızın hareketliliğini sağlayan bu önemli omur eklemlerinin yapısı travmalar sonucu bozulabilir ve bu bozulmalar ciddi bel ve boyun ağrılarına sebep olabilirler. Sırt kireçlenmesinde ağrının artışı ise yana dönmekle olmaktadır. Yaşlanma ile kireçlenme ihtimali daha da artış göstermektedir. Sırt bölgesinde bulunan bu faset eklemlerinin omurganın hareketini sağlamaktan başka farklı görevleri de bulunmaktadır. Bu görevlerden birisi ise omurilikten çıkan sinir köklerinin omurga kanalını terk ederek dışarıya çıktığı nöral foramen diye adlandırılan deliklerin bir bölümünü oluşturmalarıdır. Faset eklemlerinde oluşan travmaların birden çok nedenleri vardır. Bu nedenlerden birisi bu bölüme aşırı yük binmesidir. Bu yüzden kireçlenmeyi önlemek için fazla ağır taşımayıp omurgaya fazla yük bindirmemeliyiz. Buna sebep olan diğer bir sebep ise diğer kemik hastalıkları olabilir. Buna önlem olarak da yapabileceğiniz tek şey erken teşhis olacaktır. İşte bu tip sebeplerden ötürü sinirlerin geçtiği delikler daralıp hastada sırta yayılan ağrılara sebebiyet verecektir.

Sırtta kireçlenme tedavisi, kireçlenme tedavisinde osteoartritin adı verilen bir tedavi yöntemi kullanılır ve bu tedavi yönteminde hastanın ağrısın ve tutukluğunun giderilmesi amaçlanır. Bu yöntemle hastanın yaşam kalitesi arttırılır ve hastanın eklem fonksiyonları da aynı oranda korunmaya çalışılır. Bundan ötürü tedavide kişiye göre korse, dizlik ve atel kullanılabilmektedir. Günümüzde bunu tedavisi adına bazı ilaçlarda kullanılabilmektedir. Bu tip ilaçlar kıkırdak yapımını uyaran ilaçlardır.

Sırtta Kireçlenme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Kapağı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kapağı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kireçlenme Egzersizleri Nelerdir?

Kireçlenme Egzersizleri Nelerdir?

Kolda Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi