Kolda Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolda Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kolda kireçlenme, kol içerisinde meydana gelen kireçlenme, tıp dilinde osteoartrit olarak geçmekte birlikte bu rahatsızlık toplum dilinde ise kireçlenme adını almaktadır. Bu rahatsızlık insanlarda oldukça sık saptanmış olan bir eklem rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu hastalık hastaların eklem bölgelerinde, şişlik gibi, hareket yapımı esnasında değişik olan eklem bölgelerinden değişik ve farklı olarak sesler gelmesine ve hareketsizliğe neden olabilmektedir. Kireçlenme olarak veya diğer adıyla osteoartrit kol bölgesinde eklemlerinde yer alan kıkırdak doku ile işlevlerini gitgide kaybederek incelme gösterdikleri izlenmiştir. Bu nedenden dolayı kıkırdağın çevresinde oluşan osteofit adı konulan kemik çıkıntıları meydana gelmeye başlamıştır. Kol ekleminin içinde oluşmaya başlayan şişme nedeni ile bağ bölgeleri arasında kalınlaşma göstererek eklemi koruma alt bölgesine almak amacıyla farklı olarak kasılmaya başlar ve devam eder. Meydana gelmiş olan bu oluşumlar neticesi ile eklemlerin olması gerektiği farklı şekilde yapılanarak kendilerini rahatlıkla yenileyemez duruma gelmeleri olayıdır. Buna benzer durumlarda ise bu kireçlenme rahatsızlığı oluşmaya başlamış ve ağrılar olur.

Kolda kireçlenme oluşan kişiler
 • Menopoza girmiş veya girmeye yakın zaman diliminde olan bayanlarda oluşma göstermeye başlar ve ileri yaşlara kadar devam eder.
 • Uzun zamandan beri yoğun olarak ağır ve yorucu tempolu işlerde çalışan kişilerde görülür ve kalıcı kireçlenme oluşur.
 • Romatizmal olarak eklem rahatsızlığı gibi veya eklemlerinde farklı olarak iltihaplı rahatsızlık oluşan kişilerde oluşur.
 • Yaşça ilerlemiş veya orta yaşta olan kişilerde başlangıç göstererek devam eder.
 • Erkeklere göre bayanlarda daha çok görülmeye başlar.
 • Kilo problemi olan yani çok fazla kiloya sahip olan kişilerde görülmeye başlar ve devam eder.
 • İrsi olarak bazı kişilerde eklem rahatsızlığı olduğundan dolayı oluşum gösterir.
 • Kalıtsal hastalık olarak ailesinde genel olarak bu rahatsızlığı taşımakta olan kişilerden gelen geçme yoluyla oluşmaya başlar.
Kolda kireçlenme belirtileri nelerdir?
 • Tam olarak kişiler bu hastalık belirtilerinin farkına varmak konusunda biraz gecikme gösterebilir veya meydana gelmiş olan ağrıları önemsemediklerinden dolayı bu sebeple hastalık ilerleme göstererek ileri derecelere kadar ulaşım göstermektedir. Kol içerisindeki kireçlenmelerinin genel olarak belirtileri ilk olarak hareket etme oldukça zorluk başlangıç gösterir.
 • Kol kireçlenmelerinde oluşan eklem bölgelerinde meydana gelen ağrı ve sertlikler farklılık göstermeye başlar ve hasta kişide kireçlenme ilerleyen düzeyde farklı olarak ise oluşan ağrılar olabildiğince şiddetli ve devam eden sürekli ağrılar olarak kendini göstermeye devam eder.
 • Kireçlenme sonrası oluşan kolda hareket yetersizliği ve eklemlerde oluşan ağrı ve sertlikler belirtilerini göstermeye başlamış ve hastalar normal olan kol egzersizlerini uygulayamaz duruma gelirler. Bu nedenden dolayı hareket yapımı esnasında oluşan eklemlerinden değişik ses duyabilir düzeyde gelmeye başlar.
 • Kollar içerisinde meydana gelen şişlik gibi eklemlerin içinde yer almış olan sıvıların çoğalması ile nedeni buna bağlı olarak şişlikler meydana gelmeye başlar.
Bazı hasta kişilerde bu belirtiler oldukça hafif bir şekilde kendini göstermeye başlarken bazı hasta olan kişilerde ise oldukça büyük bir şiddetli ağrılarla birlikte kendisini göstermeye başlar. Farklı bir durum olarak bu belirtilerin bazıları oldukça belirgin bir şekilde kendini göstermeye başlıyorsa, derhal bir Uzman bir doktora muayene olmadan fayda var. Kol kireçlenmelerinde doktor tedavisi oldukça önem taşır ve verilen ilaçlar uygulanması gerekir. Verilen ilaç tedavisiyle hastalarda eğer farklı bir iyileşme sağlanmıyorsa rehabilitasyon ve fizik gibi tedavi işlemleri hasta kişiler için önerilme yapılması gerekir. Buna bağlı olarak evde hasta kişiler bitkisel yollarla da tedavi uygulamasını yapabilirler.

Kolda Kireçlenme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Ağrısı Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Kireçlenme İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kireçlenme İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Belde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Belde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kireçlenme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kireçlenme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Memede Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kolda Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi