Kireçlenme Egzersizleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kireçlenme Egzersizleri Nelerdir?

Kireçlenme Egzersizleri, günlük yaşamda bizi sürekli olarak ayakta tutan ve yürümemizi sağlayan aynı zamanda da bir şeyleri de taşımamıza yarayan eklemler ile eklemlerin etrafında yer alan kaslarımızdır. Bireyde yaşın ilerlemesiyle birlikte bu eklem kaslarımızda giderek yağlanmalar meydana gelmektedir. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde sık sık rastlanılan bu durum eklem kaslarının yağlanması ve akabinde de kireçlenmenin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Yani menopoz bu dönemde yağlanma ile kireçlenmeyi hızlandırmaktadır. Böylelikle zaten yıpranmaya yüz tutan eklemlerimiz günlük yaşantımızda bize destek olması gerekirken işlevlerini yerine getiremeyip zayıflamaya başlar. Bu sebepten ötürü bazı egzersizler yaparak kasların güçlenmesine yardımcı olmak gerekir. Kireçlenmeyi önlemek adına yapılan egzersizleri tabiri caiz ise devamlı olan bir korse gibi düşünebiliriz. Bu yüzden egzersizleri kireçlenmenin olduğu dönemde kesinlikle ihmal etmememiz gerekmektedir. Fakat şu da unutulmamalıdır ki yapılan egzersizler sadece kireçlenmenin olduğu zamanlar yapılıp ağrılar azaldıktan hemen sonra bırakılan bir biçimde kesinlikle olmaması gerekir. Yapılan egzersizleri ile sporlar kesinlikle aksatılmadan yapılması şarttır. Hatta bu egzersiz ve sporları hayatın bir parçası haline getirmek gerekmektedir.

Eklem Kireçlenmesi için Tedavi Yöntemi ve Egzersizler

Eklem kireçlenmesi tedavi için önemli bir yapı taşı olan egzersizler hastalıklı birey için önemli bir tutmakla birlikte özellikle hasta eğer kilo bakımından sıkıntı yaşıyorsa bir an önce mutlaka uygulanması gerekmektedir. Eğer kilo vermez isek eklemlerimize ağır yükler bineceğinden spor ve egzersizleri ihmal etmemek gerekir.

Yapılacak olan yürüyüşler ile egzersizler kireçlenme aşamasında olan hastaların uygulamasının yanı sıra bu rahatsızlığın görülmesinden hemen önce kendini belli etmeden yani erken tanı sayesinde bir an önce egzersizlere başlayıp ilerleyen zamanlarda da daha rahat edeceğinizi söyleyebiliriz. Bu sayede kireçlenmeye karşı önlem almış oluruz ve ilerleyen süreçlerde daha kaliteli bir yaşantımızın olduğunu görebiliriz.

Egzersizde meydana gelen ağrılar

Egzersizler konusunda bazı doktorlar egzersizlerin uygulanmaması taraftarı iken bazı doktorlara göre ise bu egzersizler kesinlikle yapılması gerekmektedir. Tabi bu durum da doğal olarak hastanın kafasının karışmasına neden olacaktır. Bu konuda yapılması gereken şey ise hastanın ağrılarının derecesinin doğru bir biçimde tespit edilmesidir. Yani egzersizlerin uygulanıp uygulanmamasında seçeceğimiz kriterimiz ağrıların oluşum sıklığı ve ağrının şiddetidir. Yapılacak yürüyüş sırasında ya da yürüyüşün sonrasında eklemlerde ağrıya neden olmayan birtakım mesafeleri çok rahat bir şekilde yürüyebiliriz. Bu durumu her gün aksatmadan yapmak gerekmektedir. Ancak ağrı meydana geliyor ise kesinlikle kendimizi zorlamamamız gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlar doğurabilir ve eklemlerimiz geri dönüşü olmayan rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü yapılan yürüyüş ve egzersizlerde meydana gelen ağrılar için oldukça hassas davranmak gerekmektedir.

Bahsetmiş olduğumuz ağrı kriteri aynı zamanda birçok sportif faaliyet için de geçerlidir. Mesela bacak ve diz bölgesinde kireçlenme meydana gelen bir hastanın golf ya da tenis gibi sporları yapmasında bir sakınca yoktur. Ancak bu sporları yaparken de ağrılar meydana geldiği zaman yapılan faaliyetlerin saatleri konusunda kısıtlamalara gidilmesi gerekebilir. Belli zaman dilimleri arasında yapılması bir sakınca yoktur. Bunun yanı sıra sportif faaliyetlerden uzak kalmamak adına eklem kireçlenmesi ağrısı oluşmasından korkan hastalar için ise salon bisikleti adı verile egzersiz aletini tavsiye edebiliriz. Kullanacağımız salon bisikleti de bilinen klasik bisikletlerden çeşitlerden farklı olarak pedal kısmını oturma yeri olan selenin önünden yer alan modellerinin seçilmesi hasta için hem ilerleyen zamanlar için de kullanma imkânı sunarken hem de bel rahatsızlığı oluşma ihtimalini de azaltabileceğinizi söyleyebiliriz.

Uzman hekimin denetimi

Her şeye rağmen eklem kireçlenmesi yaşayan hastaların yapacağı egzersizleri kesinlikle Uzman olan bir hekimin denetiminde yapması daha uygun olacaktır. Aksi halde meydana gelebilecek kazalarda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu olumsuzlukları önlemek adına Uzman doktorun tavsiyelerine uymak oldukça önemlidir.

Kireçlenme Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ellerde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Ellerde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Ayakta Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Kalp Kapakçığı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kapakçığı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karaciğer Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalp Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kireçlenme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kireçlenme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası