Dizde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dizde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Dizde kireçlenme, aslında günümüzde insanlarda görülen diz ağrılarının en büyük nedenidir. Birçok kişi ilk zamanlarda bu sorunun varlığını kabullenemese bile diz ağrısı yaşayan insanların çoğunda dizde kireçlenme problemi bulunmaktadır. Çok yaygın bir şekilde karşılaşılan bu duruma tıbbi olarak "osteoartrit" adı verilmektedir. Dizde kireçlenme, insanlarda diğer eklemlerde görülen kireçlenmeye göre daha sık karşılaşılan bir durumdur. Diz bölgesinin vücudun tüm ağırlığını taşıması ve yıpranmaya en uygun eklem olması nedeniyle en çok kireçlenme olan eklem olması normaldir. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durum meydana geldiği zaman insanlarda çok şiddetli sancılara neden olmaktadır. Bu sancılar özellikle günün belli saatlerinde arttığı için kişilerde yürüme zorlukları ve diğer hareketlerin kısıtlanması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi sorunlar özellikle çalışan insanlar için ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Çalışan insanlarda bu sorun ortaya çıktığında tedavisi son derece uzun zaman aldığı için kişi işinden geri kalmamaktadır. Bu durumda yapılan çalışmalar süresinde kişi diz ağrılarını çekmeye devam eder. Dizde kireçlenme sorunu yıllar geçtikçe ve tedaviler yapılmadıkça sürekli olarak artan bir sorundur. Bu nedenle ne kadar erken müdahale edilir ve ne kadar erken tedavi edilirse bu durum sizler için o kadar iyi olacaktır. Aksi durumlarda dizde kireçlenme sorunu, diğer kemik dokularına zarar vererek kişilerde kalıcı hasarların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmak yerine erken müdahale sizleri için çok daha iyi olacaktır.

Dizde kireçlenme neden olur?

Bu sorunun aslında birçok farklı nedeni vardır. Fakat bu nedenler arasında bazı nedenler çok yaygın bir şekilde dizde kireçlenme problemine neden olur. İnsanlarda eklemlerin zarar görmesine neden olan birçok hareket yıllar sonra diz bölgesinde kireçlenmelerin başlamasına neden olur. Bu nedenle özellikle meslek nedeniyle yapılan bazı işlerde dizde kireçlenme çok karşılaşılır. Bunun yanında yine sık karşılaşılan menisküs yırtıkları insanlarda dizde kireçlenmeye neden olmaktadır. Menisküs yırtıkları, bilindiği gibi aşırı zorlamalara bağlı olarak oluşur. Bu nedenle sizlerde dizlerinizi aşırı zorlamadan kaçınmalısınız.

Bu durumun nedenlerinden biri de diz bölgesinde bulunan eklemlerde ortaya çıkan iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanmalar, kimi zaman bacağa alınan darbeler, kimi zaman zorlanmalar, kimi zaman romatizmal hastalıklara bağlı olarak oluşur. Bu nedenle iltihaplanmaların önemli bir kireçlenme nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak belirtmek isterim ki dizde kireçlenme rahatsızlığına neden olan durumlardan biri de yaşın ilerlemesidir. İnsanlarda yaş ilerledikçe eklemler zarar görür ve aşırı kullanmaya bağlı olarak bu gibi kireçlenme sorunları ortaya çıkar.

Dizde kireçlenme belirtileri nelerdir?
  • Dizde kireçlenme sorunun diğer bölgelerde görülen kireçlenme problemlerinde olduğu gibi en büyük belirtisi meydana gelen ağrılardır. Eklemlerde bu duruma bağlı olarak oluşan ağrılar, genellikle kişinin yatağına girmesi sonrasında oluşturmaktadır. Bu nedenle birçok kişi uyku problemi yaşar.
  • Dizde kireçlenme sorunu olan insanlarda görülen bir diğer belirti ise kişinin diz eklemini tam olarak kullanamamasına bağlı olarak oluşan çömelememe, eğilememe ve yürüyememe durumlarıdır. Hatta dizde kireçlenme eğer çok ileri seviyelere ulaşmışsa bu durumda kişi merdivenleri çıkamayacak hale gelebilir.
  • Kişinin diz bölgesinde yürüme ve eğilme sırasında oluşan çıtırtı sesleridir. Bu sesler son derece rahatsız edici bir durumdur. Bunun yanında kişilerde eklem kilitlenmesi durumları görülebilir. Bu gibi belirtiler genellikle ilerlemiş kireçlenmelerde ortaya çıkar.

Dizde Kireçlenme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Kalp Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi Baş Ağrısı Yapar mı?

Boyun Kireçlenmesi Baş Ağrısı Yapar mı?