Bacak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak kireçlenmesi, bacak ve diz çevresinde görülen özellikle erişkin yaşta olan hastalarda sıklıkla rastlanılan bu bacak kireçlenmesi rahatsızlığı ve ağrısının temel nedenleri için eklem kıkırdağını olumsuz etkileyen hastalıkların (Tıp literatüründe osteroartrit adı verilen diz ağrısı ile kireçlenme gibi) oluşması, menisküs yaralanmalarının meydana gelmesi ile eklem içinde yer alan bağlarda yırtık ya da kopmaların oluşması (Yan bağlarda oluşan yırtıklar ya da ön çapraz bağın hasar görmesi gibi), eklem içinde yer alan zarda meydana gelen iltihaplanmalar (Tıp literatüründeki adı sinovit) ile diz kapağı kemiğinin sağa ya da sola doğru çıkması ile kaymasıyla birlikte bacakta görülen anormal hareketler bacak kireçlenmesi hastalığını meydana getiren sorunların başında gelmektedir.

Bunların dışında bacak kireçlenmelerinde özellikle diz eklem hastalığı olan osteroartrite problemi başka herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmadan yaşın ilerlemesiyle beraber kendini gösterebileceği gibi birtakım romatizma hastalıkları (Mesela romatoid artritler gibi) ile yaşanan olumsuz bir travma neticesinde ve sonrasında eklem kıkırdağında oluşacak bozulmalar bacak eklem kireçlenmesini tetiklemektedir. Bunun yanı sıra bu bacak kireçlenme rahatsızlığı hastalığını çok daha ileri düzeye götürebilecek olan ve kemik içerisinde yer alan birtakım hücrelerin de çeşitli sebeplerle (Kişinin başından geçen bir kaza ya da bir futbol maçında almış olduğu bir darbe buna örnek verilebilir) ölmesi sonucunda osteonekroz meydana gelmektedir. Bu durum ilerleyen süreçlerde eğer önlem alınmaz ise bacağın vücuda zarar vermesi sebebiyle ve kan hareketliliğini engellediği için ilerleyen zamanlarda bacağın kesilmesine kadar gidebilmektedir.

Bacak eklemi kireçlenmeleri belirtileri nelerdir?

Bacaklarda görülen kireçlenmeler belirtileri genellikle kendini oldukça yavaş bir şekilde gösterip zamanla giderek arttığı gözlemlenebilir. Bunun yanı sıra bazen de ani ağrı atakları oluşması da muhtemeldir. Bu sebepten ötürü bacak eklemlerinde birtakım sertlikler ile şişmeler meydana gelir. Dizin bükülmesi halinde ya da tam olarak açılması konusunda hastalar oldukça güçlük yaşayabilir. Eklemlerin hareket açıklığı için istenilen performansı gösterememesi de bacak kireçlenmesinin belirtileri arasındadır. Uzun bir süre boyunca hareket bir şekilde kalma durumu sonrasında görülen ağrılar ile şişlik oluşması şikâyeti de genellikle bacak kireçlenmesi rahatsızlığında kendini belli ettirmektedir.

Hareket ederken koşma, yürüme, merdiven çıkma ve çömelme gibi davranışların yapılması da ağrıyı arttıracağı için bacak eklemi kireçlenmesinin görülmesinde kendini göstermektedir. Bacaklarda görülen bu ağrılar için genel itibariyle eklemlerde oluşan güçsüzlük hali ile eklem içinde oluşan bir sızı problem olabilmektedir. Bunun yanı sıra diz bölgesinde görülen kilitlenmeler ile artan ağrının şiddetinden ötürü ses ya da çıtırtı hissi de sıklıkla yaşanmaktadır.

Bacak kireçlenmesinde erken müdahale

bacak eklemi muayenesinde meydana gelen ağrının lokalizasyonu ile bacak eklemi hareket açıklığı düzeyi de dikkate alınması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü ağrı yaşayan bireyin bir an önce bu durumu bildirmesi ve erken tanı ve teşhis sayesinde yapılacak olan müdahale sonucunda bacak kireçlenmesinin önüne geçmek mümkün olabilir. Bunun yanı sıra hastanın yapmış olduğu eklem hareketlerinin tam gerçekleştirip gerçekleştiremediğini tespit etmesi ve şikâyet yaşaması durumunda bu durumu Uzman bir doktora bildirmesi gerekmektedir.

Bacak kireçlenmesi tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle bacak ekleminin radyolojik olarak incelenmesi ile eğer şartlar el verirse her iki bacağın yere basılı olduğu haldeyken karşılaştırmalı olarak doğrudan bir röntgeninin çekilmesi hem tanı konulmasında hem de hastalığın bulunduğu durumunun ilerleyip ilerlemediği konusunda yeterli bilgiyi bizlere verecektir. Bunun yanı sıra gerek görülmesi halinde Uzman doktorun yönlendirmeleri doğrultusunda kıkırdak hasar düzeyini tespit etmek adına, bağlar ile meniskus durumunu anlamak için bir diz MR çekilmesi de tedavisi için dikkat etmemiz gereken önemli bir husustur.

Alternatif tedavi yöntemlerinin uygulamasının aynı sıra çeşitli ilaçlar ile merhemlerin kullanılması tedavi için oldukça önemli bir durumdur. Zira kimse tedavi olmak adına cerrahi bir ameliyat masasına yatmak istemez. Bunun için de öncesinden önlemimizi alıp bacak kireçlenmesi görülmeden tedavi etme yoluna gitmeliyiz. Bunu yaparken de alanında Uzman bir hekime danışmadan hareket edilmemesi gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlar doğurması muhtemeldir.

Bacak Kireçlenmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Belde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Belde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Damarlarında Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Damarlarında Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kireçlenme Egzersizleri Nelerdir?

Kireçlenme Egzersizleri Nelerdir?

Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi