Beyin Damarlarında Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyin Damarlarında Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Damarlarında Kireçlenme, beyin kireçlenmesi, beyin içerisinde kireçlenme gibi durumlar genel olarak kendilerini baş ağrısı ile gösteren durumlardır. Baş ağrılarında artma gibi bir durum ortaya çıkar ise bu şikâyetler doktorların aklına genel olarak beyin damarlarında kireçlenme hastalığını getirir. Bu şikâyetler sonucu bir nöroloji doktoruna başvurulduğu zaman; doktor, tanı koymak için birbirinden farklı görüntüleme yolları kullanır.

Beyinde oluşan damar tıkanıklıkları veya beyin damarlarında oluşan kireçlenme sorunu kısmi olarak inme, el veya ayaklarda uyuşma hissi, karıncalanma hissi ve baş dönmesi gibi durumların hepsini farklı zamanlarda ortaya koyabilir. Beyni ve beyinciği besleyen, boyun kısmında ve kafa yapısının iç kısmında dolanan damarlarda oluşan bu kireçlenme ve tıkanıklık sorunu, bazı insanlarda vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi hiçbir rahatsızlığa neden olmadan sadece dolanır. Ancak bazı özel durumlarda büyük şikâyetlere sebep olabilir. Bu sebepten dolayı bu rahatsızlığın kesin tespiti için beyin MR çekilmesi gerekir. Gerekli görüldüğü zamanlarda beyin anjiyosu çekilerek de görüntüleme yapılıp damarlarda oluşan sorunlar tespit edilebilir. Beyin üzerinde çekilen MR sonucunda beyindeki hasarlı alanlar tespit edilir. Bunların yanı sıra beyin damarlarında kireçlenmesinin sebeplerinden biri de damar sertliği rahatsızlığıdır. Damar sertliği de beyin içerisinde en sık rastlanan beyin sorunları içerisindedir.

Halk arasında damar sertliği olarak adlandırılmış olan atheroskleroz, atar damarların işlevini yerine getiremeyip kalınlaşması ile oluşur ve bu durum da kireçlenmeye sebebiyet vermektedir. Atar damarlar, vücudun her bölümünün kendi görevini yerine getirebilmesi için gerekli olan temiz kanı organlara taşır. Atardamarların içerisinde 3 tabakası bulunur. Bazı zararlı faktörlerin etki etmesi sonucunda en iç kısımda bulunan tabaka tahrip olur. Tahrip olan bu bölgede kandaki kolesterol, pıhtılaşma ve kireçlenme gibi oluşan maddeler birikmeye başlar. Kolesterolün damarların iç duvarında birikmesi ile damar kalınlaşır ve bununla birlikte damarın iç kanal hacmi daralır ve kan geçişi zorlaşıp, azalır. Pıhtı parçalarının kopması sonucunda vücudun başka bölgelerine bu pıhtı parçaları atılarak daha küçük olan damarların tıkanmasına yol açabilir. Damar sertliği, sadece beyin damarlarını değil bunların dışında kalp, böbrek ve çevre damarlarını da etkileyen bir rahatsızlıktır.

Düzenli olan zaman aralıkları ile beynimizi biriken bu tortu ve kireç parçalarından arındırmamız gerekir. Aksi takdirde diğer insanlarda olduğu gibi bizim vücudumuzda da beyin damarları kireçlenmesi rahatsızlığı kendisini gösterebilir. Bu temizleme işlemini; yoga, avuryeda, blp, meditasyon gibi yollara başvurarak halledebilirsiniz.

Beyin Damarlarında Kireçlenme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi Baş Ağrısı Yapar mı?

Boyun Kireçlenmesi Baş Ağrısı Yapar mı?

Kireçlenme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kireçlenme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kireçlenme Çınar Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kireçlenme Çınar Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Güncel

Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Güncel

Ayakta Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Ayakta Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?