Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı, Kulak kireçlenmesi her bin kişiden 4 veya 5'inde görülür. Bu rahatsızlığı olan kişiler ameliyat olmazlarsa işitme kaybına uğrarlar. Kulak kireçlenmesi, iç kulak ve orta kulağın birleştiği yerde, üzengi kemiğinin oturduğu bölgedeki kemiğin erimesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Ayrıca kulak kireçlenmesi de bazı hastalıklar gibi genetiktir. Bu rahatsızlık erken yaşlarda başlayan kulak kireçlenmesi erken teşhis ve tedavi edildiğin de hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır.

Kulak kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?

Kulak çınlaması, kulaklardan birinde veya her ikisinde ağır ilerleyen işitme kaybı. Kulak kireçlenmesi aileden geçer ve erkeklerden çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Belirtiler 15 ile 40 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Yavaş ilerlediği gibi her iki kulağı da birden etkileyerek işitme kaybına sebep olabilmektedir. Kadınlardaki kulak kireçlenmesi hamilelik döneminde artar ve acil müdahale gerektirebilir. Eğer işitme de giderek zayıflayan bir his var ise hemen doktora baş vurulmalıdır. Doktorunuzun yaptığı muayeneden sonra bazı işitme testleri de yapar, ailedeki genetik yatkınlığı araştırıp ona uygun bir yol izleyecektir. Kulak kireçlenmesi iyileşebilen bir hastalıktır. Önemli olan erken teşhis ve tedavidir.

Kulak kireçlenme tedavisi ve ameliyatı nasıl yapılır?

Kulak kireçlenme ameliyatında kulak kanalındaki deri kesilir ve kulak zarı kaldırılır. Bu işlemin sebebi ise üzengi kemiğini çıkarmaktır. Çıkarılan üzengi kemiği yerine ince paslanmaz çelikten yapılan bir tel kulağa takılarak kulak zarı eski haline getirilir. Bu hastalar birkaç hafta içinde eski sağlığına kavuşmaya başlar. Kulak kireçlenme ameliyatından sonra ancak yüz kişiden birinde işitme kaybı görülür, bu da her ameliyatta olduğu gibi bir risktir. Hastanın iki kulağında da kireçlenme varsa ikisi de aynı anda ameliyat olmaktansa bir kulak yapılır, iyileştikten sonra ikinci kulak ameliyatı düşünülür. Eğer problem iç kulaktan kaynaklanıyor ise farklı bir yöntem denenmelidir. Kulak kireçlenmesinin başka bir tedavi yöntemi de ilaç tedavisidir. Bu tedavi ilerleyen kemik bozulmalarını ve kemiklerin sertleşmesiyle oluşan işitme kaybını önlemek için sodyum fluorid, D vitamini tabletleri ve kalsiyum tedavisi kullanılabilir. Ayrıca kulak kireçlenmesinde işitme cihazları da kullanılabilir. Kulak kireçlenme ameliyatından sonra hastada baş dönmesi görülebilir bu çok kısa süren bir dönemdir. Kulak içine konulan tamponlar da 1 veya 2 hafta sonra çıkarılır. Bu ameliyatı olan kişiler bir süre uçak veya benzeri yolculuklardan kaçınmalı, ağır yük kaldırmamalıdır. Ara sıra kulakta çıtırtı ve benzeri sesler duyulabilir bunlar da normal sayılır.

Kulak kireçlenme ameliyatının da bazı riskleri vardır. Örneğin, işitmenin düzelmemesi, kulak zarının delinmesi, yüz felci geçirme olasılığı, orta kulakta iltihap oluşması gibi risklerde az da olsa bu riskler bulunmaktadır.

Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Dizde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Kireçlenmesi Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bel Kireçlenmesi Egzersizleri Nasıl Yapılır?