Kemiklerde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kemiklerde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kemiklerde Kireçlenme bilimsel adı ile osteoartrit olarak bilinen kemik ve eklem rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık halk arasında Kemiklerde Kireçlenme veya eklemlerde kireçlenme olarak geçer. Genellikle halk arasında 50 yaş üstü bireylerde yani toplum içinde yaşlı olarak geçen bireylerde görülür. Bunun dışında daha küçük yaşlarda görülme ihtimalide vardır. Fakat çok yaygın olamamakla birlikte kişinin hayat şartlarını daha ileri yaşlarda görülmeye oranla daha çok hasar bırakır.

Kemiklerde Kireçlenme kişinin kemiklerinde ve kemikleri birbirine bağlayan yumuşak dokularda yani eklemlerde görülür. Bu dokularda genellikle bozulmalar görülür. Kemiklerde Kireçlenme olarak bilinen bu rahatsızlık sıklıkla eklemlerde görülmektedir. Eklemlerde var olan yumuşaklığını kaybetme yani eklemlerde kemikleşme olayıdır.

Kemiklerde Kireçlenme insan hayatına büyük etkileri vardır. Bunlar genellikle kişinin yaşam kalitesini düşürür. Kişi Kemiklerde Kireçlenme olan uzvunu rahat bir şekilde kullanamaz. Çünkü bu kısımda bulunan hareketi kolaylaştıran eklemler özelliğini kaybetmiştir. Kişinin bu rahatsızlıktan dolayı kemikleri birbirine sürtmesinden kaynaklanan şiddetli bir ağrı vardır. Kişiler genellikle bu konudan şikâyetçi olarak uygun Uzman doktora yani ortopedi uzmanına giderler.

Kemiklerde Kireçlenmede tedavi yöntemleri nelerdir?
  • İğne ile sıvı aktarımı
  • Uygun bir yapıysa platin takımı
  • İlaç tedavisi
Kemiklerde Kireçlenmede şikâyet üzerine gelen hastaların geneli 60 yaş ve üzeri insanlardır. Var olan şikâyetlerde genel olarak diz kapağında meydana gelen kireçlenmelerdir. Uygulanan tedavi ise genellikle platin takımıdır. Kemiklerde Kireçlenmeye genç yaşta yakalanan kişilere ise sadece iğne ile ve ilaç tedavisi ile tedavi yapılmaktadır. Platin takımı ise hastanın yaşını biraz ilerlemesi durumunda takılmaktadır.

Kemiklerde Kireçlenme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni