Boyun Kireçlenmesi Baş Ağrısı Yapar mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyun Kireçlenmesi Baş Ağrısı Yapar mı?

Boyun kireçlenmesi baş ağrısı yapar mı, Boyun, hassas yapısı ile omurilik başlangıcını oluşturur. Boyun da meydana gelen sorunlar, omuriliğin diğer bölgelerine göre daha can sıkıcıdır. Çünkü omurilik hasarları nihai olarak ameliyat ile sağlığına kavuşturulurken boyun ağrılarına neden olan sorunlar, hassasiyet neden ile ameliyat edilmekten uzak durulmaktadır. Bu durum insanların hayat boyu katlanmak zorunda kaldıkları bir sorun olmaktadır. Boyun kireçlenmesi kaynaklı baş ağrısının ortadan kaldırılması için yapılan uygulamalarda da ameliyat çok nadiren başvurulan tedavi yöntemidir. Boyun kireçlenmesi sonucu disk aralıklarının kireçlenmesiyle disk kayması ve sinirlere baskı söz konusu olduğundan ağrı şiddeti oldukça fazladır.

Boyun kireçlenmesinin genel neden olur?

Boyun kireçlenmesi sonucu baş ağrısı hemen her yaşta ortaya çıkabilir. İnsanların yaşam konforunu düşürerek sosyal yaşantı ve iş hayatını etkilemektedir. Özellikle stresli bir yaşam, başta olmak üzere, sürekli soğuğa maruz kalmak, yorgunluk gerilen sinirlerden dolayı baş ağrısı yapar. Gerilen boyun sinirleri kireç oluşumuna açıktır. Çünkü omurların arasında bulunan kıkırdak disklerin yapısı incelendiğinde disklerin kayganlık oluşturmak için şeffaf bir sıvı salgıladığı bilinmektedir. Gerilen sinirlerle diskler sıkılaşır. Sıkılaşan diskler ile omur arasında gün aşırı boşluk oluştuğunda bu boşluk kireçlenmeye müsait bir hale gelir. Boyun kireçlenmesinin tek nedeni gerilen sinirler değildir. Kullanılan içme suları da kireçlenmeler için önemli bir yer tutar.

Boyun kireçlenmesinin dış etkenlere bağlı oluşması

Boyun (Servikal uzantı) omurgasını meydana getiren kas, kemik ve bağ dokularının hassasiyetini kaybetmesi sonucu meydana gelen, bu tabloya bağlı damar ve sinirsel bozuklukların görüldüğü klinik bir durumdur. Dış etkenlerden kaynaklanan boyun kireçlenmeleri genel olarak küçük büyük trafik kazaları, başın öne ve arkaya hızla gidip gelmesini sağlayan kamçı hareketi tarzında diğer kazalar, genetik yatkınlık, duruş bozuklukları gibi sorunlar boyun kireçlenmesine neden olur.

Kireçlenme nasıl baş ağrısı yapar?

Boyun kireçlenmesi sonucu sinir ve kaslar gerilir. Baş ağırlığını üzerinde tutan boyun ağrımaya başlar. Boyun sinir ve kasları kafa tasına bağlı olduğu için ağrı baş bölgesinde hissedilmeye başlar, devamında kireçlenmeden dolayı hareket yeteneği zayıflayan disk ve omurlar, boyun sinirlerine baskı yapar. Bu ağrının şiddeti bazen öyle seviyelere çıkar ki soluğu hastane acilde alırsınız. Birkaç ağrı kesici ilaç karıştırılıp enjekte edilince ağrıyı hissetmemeye ve uyuşmaya başlarız. Baş ağrısı yanında baş dönmesi, uyuşma, kulakta çınlama ve görme bozuklukları görülebilir.

Uyarı ve Önlemler Nelerdir?

Trafik kazalarının boyun kireçlenmesinde özel bir yeri vardır. Özellikle küçük atlatılan trafik kazaları, kazazedenin hiçbir şeyim yok ifadesiyle tek veya çift taraflı maddi hasarlı trafik kazası olarak tutanaklara geçer. Fakat yıllar sonra ortaya çıkan boyun kireçlenmesine bağlı baş ağrıları, doktor tarafından incelenip, daha önce geçirilen bir trafik kazasına bağlı olduğu tespit edildiğinde aslında kazanın yaralamalı trafik kazası olduğu ortaya çıkar. Fakat bu durumda kasko şirketinizin normal yaralamalı kazalarda ödemesi gereken tazminatı alamazsınız. Ufak atlatılan kazalarda bile beyin ve sinir uzmanına görünmekte fayda vardır.

Boyun kireçlenmesinde tedavi nasıl yapılır?

En etkili tedavi eğitimdir, bu eğitim istirahat, egzersiz eğitimleri ve doktorunuzun size söylediği diğer bilgilerden oluşur. Bunun yanı sıra boyun korsesi kullanmak, boynu üşütmemek, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve enjeksiyon yöntemi bilinen yöntemlerdir. Boyun kireçlenmesine bağlı baş ağrısı kronik bir ağrıdır. Fakat tedavisi zor da olsa mümkündür. Bunun için omega 3 balık yağı asidi kullanmak başlangıç için çözüm olabilir.

Boyun Kireçlenmesi Baş Ağrısı Yaparmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Memede Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi