Boyun Kireçlenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyun Kireçlenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyun kireçlenmesi ameliyatı; boyun bölgesinde bulunan eklemlerdeki kıkırdak dokunun düzgünlüğünü kaybetmesi sonucunda altında bulunan kas ve kemikli yapının çıkıntı yapması gibi nedenlerle oluşan hastalığın giderilmesi için yapılan ameliyata denir. Bu hastalık her insanda görülebilmektedir. Boyun kireçlenmesi önlem alınmazsa ilerleyebilir ve kişide ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Boyun kireçlenmesi genelde ameliyat ile tam olarak iyileştirme yapabilmektedir, nadiren hastalığın ameliyattan sonra tekrar nüksettiği görülür. Boyun kireçlenmesi ameliyatından önce bu hastalığın nedenlerini bilmekte fayda vardır.

Boyun kireçlenmesi neden olur?
 • Bazı hormonların nedeni ile oluşabilmektedir. Osteoartrit hormonu boyun kireçlenmesine neden olmaktadır.
 • Kireçlenmenin yaş ile ilgisi vardır. Boyun kireçlenmesi genellikle 40 yaş üstü kişilerde görülmektedir.
 • Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme gibi nedenlerde boyun kireçlenmesine neden olmaktadır. Çevresel faktörler ve yaşam standartları boyun kireçlenmesi ile ilgilidir.
Kireçlenme vücudun eklem yerlerinde görülmektedir. En sık görüldüğü yer ise diz kapağıdır. Bunun haricinde el, ayak, bilek, kalça ve boyun bölgesinde sıklıkla görülmektedir. Boyunda kireçlenme ağrı ve sertlik yaparak kişiye ciddi rahatsızlıklar vermektedir.

Boyun kireçlenmesi belirtileri nelerdir?
 • Hareketlerde kısıtlanma; boyun bölgesi eskisi gibi hareket edemez ağrı ve sertlikten dolayı kıkırdak dokudan çıtırtı şeklinde sesler gelir.
 • Eklem yerlerinde ağrı; boyun bölgesinde eklem yerlerinde kireçlenmeye bağlı ağrı oluşur. Hastalığın ilerlemesiyle ağrılar artmaktadır.
 • Eklem yerlerinde şişme.
Boyun kireçlenmesini önlemek için hareket ve egzersizlere önem verilmelidir. Yastık seçimi boyun eklemlerini rahatsız etmeyecek şekilde seçilmelidir. Sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Boyun kireçlenmesi ameliyatı nasıl yapılır?
 • İlgili polikliniklerde muayene edildikten sonra doktorların gerekli görmesi halinde hastalığın doğal yollarla tedavi edilemeyeceği anlaşıldığında yapılacak tedavilerden birisi tendonları restore etmektir.
 • Boyun bölgesinde bulunan eklemleri değiştirmek cerrahi bir tedavidir ayrıca kemik çıkıntılarını almakta bir cerrahi yöntemdir.
 • Boyun bölgesinde kireçleme nedeniyle oluşan iltihabı almak cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntemler genelde hastalığın ilerlemiş safhalarında uygulanmaktadır. Kişilerin iş göremez hale gelmesiyle cerrahi yöntemlere başvurulur.
 • Boyun bölgesinde hareket kısıtlılığını önlemek için boyun yastıklarını kullanmak faydalı olacaktır ayrıca sertleşmenin giderilmesi için yapılacak egzersizler kireçlenmenin önüne geçecektir.
 • Doktorların reçete ettiği ve eczaneden alınabilecek ilaç, krem ve steroid enjeksiyonlar ile boyun kireçlenmesi tedavisi yapılabilmektedir.
 • Doğal tedavi yöntemleri genellikle hastalığın ilk evrelerinde kullanılmaktadır. Hastalığın ilerlememesi ve giderilmesinde büyük bir katkıya sahiptir. Sıcak duş almak, boyun egzersizleri, uyku sırasında boyunluk takarak destek verme ve doğru boyun masajı yapmak boyun kireçlenmesi ameliyatı geçirmeden hastalığın tedavi edilmesini sağlayabilmektedir.

Boyun Kireçlenmesi Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dizde Kireçlenme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dizde Kireçlenme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyun Kireçlenmesi İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boyun Kireçlenmesi İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dizde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi