Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kireçlenme, insan vücudunda bulunan tüm eklemlerde görülebilecek bir rahatsızlıktır. Tıbbi olarak "Osteoartrit" olarak bilinen bu rahatsızlık, insan vücudundaki eklemler içerisinde bulunan kıkırdaklarda oluşmaktadır. Bu kıkırdakların, çeşitli nedenlere bağlı olarak yapılarının bozulmasıyla oluşan kireçlenme, bir nevi eklem harabiyeti olarak düşünülebilir. Osteoartrit, yani kireçlenme tıp biliminde bilinen en eski hastalıklardan biridir. Bu hastalık, müdahale edilmediği zaman insanlarda kalıcı hasarlara neden olan bir durumdur. Eklemlerde bulunan kıkırdakların zarar görmesine neden olacak çok fazla neden vardır. Bu nedenlerin birçoğu, insanların gün içerisinde sık sık maruz kaldığı durumlardır. Özellikle çalışan insanların işyerlerinde yaptıkları işler sırasında karşılaştıkları zorluklardan kaynaklanan durumlar eklemlerde kireçlenmelere neden olur. Kireçlenme problemi, insan vücudunda büyük ya da küçük herhangi bir eklemde meydana geldiği gibi bazı eklemlerin hepsinde aynı anda da görülebilmektedir. Bu eklemlerden ilki kalça eklemidir. Kalça eklemi, en büyük eklemlerden biridir. Bu nedenle meydana gelen kireçlenme durumlarında da tedavisi en zor olan eklemdir. Bunun yanında kireçlenmenin çok karşılaşıldığı bir diğer eklem ise diz eklemidir. Diz ekleminde kireçlenme çok sık bir şekilde karşılaşılır. Bunun nedeni ise diz bölgesinin sürekli olarak yük altında kalmasıdır.

Kireçlenme (Osteoartrit) neden olur?
  • İnsan vücudunda bulunan eklemlerin tümünün oluşumu yapı itibarıyla aynıdır. Normal bir eklemde eklem oluşu için iki kemik ve bu kemiklerin arasındaki kıkırdak yapısı bulunmaktadır. Kıkırdak yapısı bu şekilde arada iki kemiğin birbirine sürtülerek zarar görmesini engellemektedir. Kireçlenme durumunda da bu kıkırdak yapısı zarar görür ve ileri ki zamanlarda kemikler zarar görür.
  • İnsanlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak eklemlerde bulunan kıkırdaklar erimeye başlar. Eriyen kıkırdaklar ise direk olarak kireçlenme problemlerinin oluşmasına neden olur.
  • Kireçlenme sorununun bir diğer nedeni ise eklemin herhangi bir travmaya maruz kalmasıdır. Travmaya maruz kalan eklemler, genel olarak zarar görür ve olayın üzerinden yıllar geçse bile daha sonraki zamanlarda kireçlenme olarak kişinin karşısına çıkar. Özellikle çeşitli sporlarla uğraşan insanlarda bu nedene bağlı olarak kireçlenme sık görülür.
  • Eklemler arasında bulunan kıkırdağın farklı hastalıklara bağlı olarak iltihaplanması durumunda kireçlenme meydana gelebilmektedir. Bu nedenle sorunun nedenleri arasında iltihaplanmada vardır.
  • Kişinin daha önceki zamanlarda geçirmiş olduğu bir eklem ameliyatı ciddi bir şekilde eklemin zarar görmesine ve kireçlenme yapmasına neden olabilir.
Bulguları ve belirtileri nelerdir?

Genellikle kireçlenme sorunu olan hasarlarda eklemler uzun süreli hareketsizlikten sonra ağrır. Bu nedenle kireçlenme olan insanlarda sabah vakitleri aşırı sancılı geçmektedir. Bunun yanında ayrıca hasta, eklem bölgesini kolayca hareket ettiremediği için sorunun varlığından şüphe duyulabilir. Fakat belirtmek isterim ki her ne kadar bulgu olsa bile kireçlenme tahmini yapılan bölgeye tıbbi görüntüleme cihazları kullanılarak incelemeler yapılmalıdır. Aksi durumlarda teşhis konulamaz.

Kireçlenme nerelerde görülür?

Kireçlenme omurgada görülebilmektedir. Genellikle bel bölgesinde rahatsızlıklara neden olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diz bölgelerinde kireçlenme, insanlarda en çok görülen durumlardan biridir. Bu nedenle doktora bu şikâyetle giden hastaların yüzde atmışı diz bölgesinden rahatsızdır.

Kalçada kireçlenme sorunu yine insanlarda sık görülen kireçlenme problemleridir.

Kireçlenme problemi bazı insanlarda da sürekli ayakta olmaya bağlı olarak ayaklarda görülmektedir.

Kireçlenme, insanlarda el parmaklarında görülmektedir. Burada meydana gelen kireçlenme insanlarda çok büyük rahatsızlıklara neden olur.

Kireçlenme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Beyinde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi