Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak baş parmak kireçlenmesi: 30-60 yaş arası insanlarda oluşur. Ayak baş parmağındaki kireçlenme yaygın değildir herkeste olmayabilir ama kireçlenme olan insanlarda neden olduğu bilinmez. Ayak parmağındaki kireçlenmeye bazen parmaktaki incinme bazen eklem kıkırdağının hasar alması ve bazen de ayak anatomisindeki farklılıklardan ortaya çıkabilir.

Ayak baş parmağı kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?
  • Eklem etrafında şişlik
  • Ayağın tepesinde gelişen çıkıntı
  • Ayak baş parmağınızın üzerine bastığınızda hissettiğiniz ağrı
  • Ayak baş parmağınızı aşağı ve yukarı doğru hareket ettirdiğinizde hissedilen sertlik
Ayak baş parmağı kireçlenmesi nasıl teşhis edilir?

Ayak baş parmağınızı aşağı ve yukarı doğru hareket ettirdiğinizde zorlanıyorsanız ayağınızdaki ağrıtan dolayı sorunlu bölgenin üzerine basmaktan çekiniyorsanız doktor kontrolünden geçmeniz tavsiye edilir. Tıp dilinde hallux valgus olarak tabir edilen baş parmak kireçlenmesi erken teşhis edilirse tedavisi oldukça basit ve kolaydır. Eğer ayağınızda şişlik oluşuncaya kadar beklerseniz tedavi süreci daha uzun ve zor olabilir.

Ayak baş parmağı kireçlenmesi tedavisinde ameliyat çeşitleri ve seçenekleri

Keilektomi: Ayak baş parmağındaki kireçlenmeden dolayı hasar gören parmak ekleminin en az hasar ve tahribat aşamasındayken yapılan bir ameliyat türüdür. Ayaktaki kemiğin çıkarılması ve ayağın rahatça eğilebilmesi amaçlanır. Ayak kemiğinin adeta bir parçası haline gelmiş olan kemik mahmuzunu çıkartmak ve böylece ayak baş parmağı eğilirken aşağı ve yukarı hareket ederken rahat olması için yapılan bu ameliyat oldukça etkilidir. Ameliyat edilen parmaktaki şişlik birkaç ay devam edebilir. Ameliyat sonrası ilk ay tahta tabanlı ayakkabı giymeniz tavsiye edilir.

Antroplasti: Birçok yaşlı hastanın ayaklarına yerleşen hastalıklardan kurtulmak amaçlı bir ameliyattır. Yaşlı hastalar eklem replasmani yani eklemin yenisiyle değiştirilmesiyle bu hastalıktan kurtulmak asıl amaçtır. Bu ameliyatta eklem yüzeyi çıkartılır ve yapay bir eklem implante edilir. Bu ameliyat seçeneği eklem hareketini muhafaza eder ve ağrıları azaltır. Yaşlı hastalar bu ameliyatı tercih edebilirler.

Antrodez: Ayak baş parmağındaki kıkırdak dokunun çok zarar gördüğü ve şiddetli tahribatlara sıklıkla kemikleri kaynaklamak yani artrodez tavsiye edilir. Bu ameliyatta hasarlı bölgedeki kıkırdaklar çıkarılır ve vida plak veya iğneler kullanılarak eklem bir pozisyonda sabitleştirilir. Fakat maalesef bu çeşit bir ameliyat parmağınızı bir daha bükemeyeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca artrodez ileri derecede ilerlemiş ayak baş parmağındaki kireçlenmenin vermiş olduğu ağrıdan kurtulmak amaçlı da uygulanan bir ameliyattır.

Ayak baş parmağı kireçlenmesi ameliyatsız tedavi seçenekleri

İbuprofen ve antienflamatuvar ilaçlar ve ağrı kesici şişkinliğin hafiflemesine ve ağrının azalmasını sağlar. Bu yöntemlerin yanı sıra buz paketleri uygulaması da Ayak baş parmağı kireçlenmesinde ilerlemeyi yavaşlatmaya yardımcı bir yöntemdir ve yine ayakkabı tercihi çok önemlidir geniş burunlu bir ayakkabı tercih edilmeli. Bu tür ayakkabılar ayak baş parmağındaki baskıyı biraz hafifletir. Yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kafada Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Kireçlenme Nasıl Geçer?