Ayak Bileği Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Bileği Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Kireçlenmesi, Ayaklar vücudun bütün yükünü çeken ve yer ile temas etmesini sağlayan oldukça önemli olan uzuvlarımızdan biridir ve bu nedenle kireçlemeler genellikle ayak bileklerinde oluşur. Günümüzde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan kireçleme ayakta bulunan kemikleri birbirine bağlama görevi olan ligament adı verilen bağ ve kasların birinde veya birden fazlasında ortaya çıkan, yürümeyi ve dengeyi efektif şekilde engelleyen bir hastalıktır. Genellikle 40 yaş üstünde görülen, ancak herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilen ve ayak eklemlerinin normal yapısını zorlayıp çalışma şartlarını ağırlaştıran ayak bileği kireçlenmelerinde, kireçlenmenin önüne geçebilmek için birtakım önlemler almak amacıyla erken teşhis oldukça önemlidir. Çünkü erken alınan önlemler ve tedaviler sayesinde oldukça aktif ve kalitesi yüksek bir hayat yaşamak mümkündür.

Ayak bileği kireçlenmesi neden olur?

Ayaklarda ve ayak bileklerinde kireçleme oluşmasına sebep olan 3 önemli neden vardır.

Artroz ya da osteoartrit, ileri yaşlardaki bayanlarda ve aşırı kilolu kişilerde oldukça sık görülen bu rahatsızlık eklem kıkırdağının soyulması ile ortaya çıkan dejenarif bir süreçtir. Yıllar içerisinde yavaş yavaş ilerleyen progresif olan bu hastalık, eklemlerin şeklinin bozulmasına, kemiklerin birbirine sürtmesi neticesinde şiddetli ağrı sertlik ve şişlik oluşmasına neden olur.

Romatoid artrit, osteoartrit gibi bölgesel değil de sistematik olan bu hastalık, immün sistemini etkileyen ve oldukça genç yaşlarda birçok eklemi tutan romatizmal bir hastalıktır. Eklem ve zamanla eklem kıkırdaklarının yıkımına sebep olur.

Post travmatik artroz, ayak bileğine alınan darbe neticesinde kırık ya da yaralanmaların sonrası eklem kıkırdağında oluşmuş olan bir hasarın neticesinde meydana gelir.

Ayak bileği kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?

Ayakta etkilenen eklemlere göre belirtiler ve şikâyetlerin yeri ve şiddeti farklılık gösterir. Ayak bileği kireçlenmelerinde en çok görülen belirti ve şikâyetler.
  • Etkilenen eklemde yaşanan şiddetli ağrı ve hassasiyet
  • Eklemlerde oluşan şişmeler ve eklem sertliği
  • Eklemi hareket ettirmede zorluk yaşama ve kitlenme
Ayak bileği kireçlenmesi teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Ayak bileği kireçlemelerinde teshisinin konulabilmesi için oluşan ağrının yeri, hangi zamanlarda çoğaldığı, sürekli olup olmadığı ve ağrının başlangıç süresi önemlidir. Teshisi koyabilmek ve kemik yapısı ve eklem mesafesi hakkında bilgi almak için röntgen istenir. Bunun yanı sıra doktorunuz ileri tetkik olarak BT ve MR isteyebilir.

Tedavi, kireçlenmenin yerine çeşidine ve şiddetine göre ayak bileği kireçlenmelerinde tedavi yöntemleri değişebilir. Kireçlenmenin erken evrelerinde ağrıları ve şişliği azaltmak için birtakım kıkırdak güçlendirici ilaçlar, fizik tedavileri ve düzenli egzersizler, yumuşak ayağı rahatsız etmeyen ortopedik ayakkabılar, ayak bileğine yük vermeyi engellenmesi için baston kullanma, çeşitli besin takviyeleri ile kilonun kontrol altına alınması, ayak bileğinin dinlendirilmesi ve ayak bilekliği kullanımı oldukça fayda sağlamaktadır.

Cerrahi tedavi, hastaların ameliyat dışındaki yukarıda yazan yöntemlere yanıt vermediği zamanlarda ve hastalığın ileri düzeylerde olması durumunda ayak bileği kireçlemelerinde artroskobik debridman, artrodez ve artroplasti bir olarak 3 cerrahi tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Artroskopik debridman, bu cerrahi yöntem eklemlerin içindeki kireçleme dokuları yok etmek amacıyla uygulanır.

Artrodez, bu cerrahi yöntemde kireçleme olan eklem tamamen dondurularak hareketi engellenir. Dondurma işlemi vida, plak ya da T elleriyle eklemler tespit edilip yapılır. Efektif bir yöntem olan artrodez yöntemi, kireçlenmenin ileri derecede olduğu zamanlarda en sık yapılan bir yöntemdir ve hastalarda oldukça rahatlama sağlar.

Artroplasti: (Eklem protezi) yeni yapılan bu yöntem ayak bileklerinde, diz ve kalça protezi kadar sık tercih edilmemektedir.

Ameliyat süreci, ayak ve ayak bileği ameliyatları ağrılı bir ameliyattır. Ancak ağrıların giderilmesi için ağrı kesiciler yeterli olur. Ameliyattan sonra ameliyat olan ayak bileği kalp seviyesinden yüksekte tutulmalıdır ve soğuk kompleks uygulamaları yapılabilir. Ayak bileği ya da ayağınızdaki eklemlerin hareketlerinin yeniden kazanmak için fizik tedavi önerilebilir. Birçok hastada yapılan ameliyatlarda iyileşme görülür ve hastalar ağrısız bir hayat ile günlük aktivitelerini yapabilir duruma gelebilir. İyileşme süresi tedaviye ve hastalığın durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Ayak Bileği Kireçlenmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eklem Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kireçlenmesi Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bel Kireçlenmesi Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Diz Ağrısı Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kireçlenme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kireçlenme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kas Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kas Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi