Kalp Kapakçığı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalp Kapakçığı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp kapakçığı kireçlenmesi, özellikle aort kapağını etkileyen bir rahatsızlıktır. Yaşın ilerlemesiyle kalp kapakçığı kireçlenmesi daha fazla görülür. Kalpte sol karıncıkla aort damarının arasındaki aort kapağı, yarım ay gibi 3 adet yaprakçıktan oluşur. Görevi kanın geriye kaçmasına engel olmaktır. Yetişkinlerde normal kapak alanı 3-4 cm2 kadardır. Kalpteki değişimlere göre, kapağın normal normal ebatlarına göre üçte biri kadar olmalıdır. Aort kapağı darlığı üç farklı derecede yani hafif, orta ve şiddetli derecede olabilir. Kapak darlığının derecesine göre sol karıncık kası kanı pompalarken daha fazla efor sarf eder. Zamanla sol karıncık büyümesi ve karıncığın kasılma yeteneğinin azalması gibi sorunlar gözlenir. Bu durum hastada kalp yetmezliğine neden olur. Aort darlığı ciddi derecede olursa, kap kasının harcadığı oksijende artar. Bunun sonucunda kalbi besleyen atardamar yeteri kadar kan alamaz. Kişide göğüs ağrısı meydana gelir. Sol karıncık daralmış aort kapakçığına kan gönderebilmek için, basıncı arttırır. Bununla akciğerler etkilenir, sıvı göllenmesi ve nefes darlığı orunları ortaya çıkar. Kalp kapakçığı kireçlenmesi ani ölümlere de neden olabilir.

Kalp kapakçığı kireçlenmesi neden olur?

Kalp kapakçığı kireçlenmesine yol açan aort darlığının çeşitli nedenleri vardır. Darlık doğumsal etkenler, ateşli romatizmal rahatsızlıklar gibi önemli sebeplerden kaynaklanabilir. Yaşın ilerlemesi de aort kapağı kireçlenmesine yol açabilir. Yaşı 65 ve üzerinde olan kişilerde kalp kapakçığında kalınlaşma olabilir ve kapak esnekliğini yitirebilir. Bu durumda aort kapağında darlık, nadiren kapak yetmezliği gibi sorunlar yaşanabilir. Bu hastalarda sigara içme, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği gibi etkenlerde kalp kapakçığı kireçlenmesi yönünden risk oluşturur. Yaşlılardaki kapak darlığı nedeni genellikle kalp kapakçığı kireçlenmesiyle beraber oluşan hareket kısıtlılığıdır.

Kalp kapakçığı kireçlenmesi yakınmaları

Göğüs ağrısı olması: Aort darlığı ciddi dereceye ulaşan hastalarda genellikle göğüs ağrısı olur. Eğer hastalar ameliyat edilmezse yaklaşık 5 yıl kadar hastaların yarısı yaşamını sürdürebilir. Yaşlılarda bu soruna genellikle kalp ve damar hastalıkları da eşlik eder. Hastalardaki göğüs ağrısının oluşmasına kalbin büyümesi nedeniyle oksijen ihtiyacının artması, kalp içindeki basıncın artması sonucunda kalbin beslediği atardamara giden kan basıncının düşmesi ve hastalardaki kalp ve damar hastalıkları neden olur.

Bayılma etkisi: Efor sırasında hastada sol karıncıkta basınç yükselmesi meydana geldiğinden kalp refleksinde bozukluk, egzersiz sırasında kalbe giden kanda azalma oluşması yüzünden bayılma etkisi ortaya çıkabilir.

Kalp yetmezliği: Kal kapakçığı kireçlenmesi ilerleyen aşamalarda kalp yetmezliğine kadar gidebilir. Hastalar ameliyat edilmediği takdirde yaşam süreleri 2-3 yıla inebilir. Aynı zamanda nefes darlığı çekme, oksijen sıkıntısının geceleri sıklaşması gibi yakınmalarda olur.

Kalp kapakçığı kireçlenmesi teşhisi, tedavi yöntemleri nelerdir?

Yapılan muayene sırasında hastanın kalp atım sesi dinlenir ve üfürüm kontrolü yapılır. Eko kardiyografi tetkiki yapılarak kalp kapakçığı darlığının derecesi belirlenir. Hastaya uygulanacak tedavi kapakçıktaki darlığa göre tespit edilir. Hastada herhangi bir şikâyet olmuyorsa, ilaç tedavisi uygulanmaz. Eğer yüksek tansiyon sorunu bulunuyorsa, tansiyon ilaçlarıyla tedavi yapılır. Gerektiği takdirde kalp kapakçığı ameliyat yapılarak değiştirilir. Bu işlemde çift yapraklı metal kapaklar daha çok kullanılır. Hastaların yaşı arttıkça kalp kapakçığı kireçlenmesinden ölüm riski de artar. Bu nedenle tedavideki yöntem buna göre belirlenir. Devamlı şekilde hastaların takip altında olması gerekir.

Kalp Kapakçığı Kireçlenmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kireçlenme İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kireçlenme İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ellerde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Ellerde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi