Bel Kireçlenmesi Egzersizleri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Kireçlenmesi Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bel Kireçlenmesi Egzersizleri, Bel kireçlenmesi egzersizleri, belimizde olan bizi zorlayan kireçlenmeleri aza indirmeye ya da sağlığımıza kavuşmamıza yardımcı olan hareketlerdir. Belimizdeki omurga kemiğimiz, omurgaların arasındaki diskler, sinir uçları ve omurları birbirine bağlayan eklemlerden oluşur. Bazen, belimizi fazla zorladığımız zamanlarda, omurga kemiğine baskı uygulandığı için omurgalarda, sıkışmaya, kaymaya, zedelenmeye ve eklemlerde su kaybına yol açar. Bu su kaybı sonucunda da eklemlerde büyüme, kabalaşma meydana gelir. Bu gibi hareket kısıtlanmasına sebep olduğu için, ağrılı olaylar ortaya çıkar. Bu disklerin deforme olması zamanla orada bulunan sinir uçlarına baskı yaparak kireçlenme meydana gelir. Normal şartlarda beldeki kireçlenme ağrıya neden olmaz. Fakat omurlardaki deforme olayından dolayı zamanla sinir sıkışmaları meydana gelir, bu da öncelikle kalçada daha sonra bacak ve ayakta kasılmaya, uyuşmaya ve ağrıya neden olur. Tedavisinde ise ağrının tam olarak nerede başladığına ve neden kaynaklandığına bakılarak, çeşitli ilaçlarla tedavi süreci başlar. Fakat bel kireçlenmesinde en etkili yöntem fizik tedavi ve bel kireçlenmesi için özel egzersizlerdir. Bu yapılan bel kireçlenmesi egzersizleri, hastanın kireçlenme derecesine göre değişiklik gösterebilir, doktorun vereceği bir egzersiz listesi günlük şeklinde yapılmalıdır. Aksi taktirde, bel kireçlenmesi egzersizlerinde hasta kendi kendine yapacak olursa, tedavi yerine fazla zorlanmadan daha kötü sonuçlar doğabilir. En önemli olan şeyde, belinde kireçlenme olan kişiler otururlarken mutlaka belin desteklenmesi gerekmektedir.

Bel kireçlenmesi Egzersizleri
  • Egzersiz 1; Yüz üstü yatarak, ellerinizi ve ayaklarınızı uzatın, elleriniz ve ayaklarınız yere bakacak şekilde dursun, kendinizi bu şekilde durarak 1-2 saniyelik kasın. Bu hareket biraz rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Egzersiz 2; Sırt üstü bir şekilde yere uzanın, önce bacağınızın birini yavaş yavaş yukarıya doğru kaldırın 1-2 saniye kasarak bekletip daha sonra bir üst seviyeye çıkartın, orada da 1-2 saniye kasın, daha sonra diğer bacağa da aynı işlemi uygulayın.
  • Egzersiz 3; Sırt üstü bir şekilde yere uzanın, önce bir bacağınızı yukarıya en üst seviyeye kaldırın, bir lastik yardımı ile iyice gerin, sonra diğer bacağı aynı şekilde kaldırıp gerin, daha sonra aynı işlemi her iki bacağı kavrayacak şekilde lastikle gerip, bel boşluğunun yere değmesini sağlayın.
  • Egzersiz 4; Öncelikle, sırtımızı dik bir şekilde bir yere yaslayıp ayaklarımızı uzatarak oturalım, her iki elimize de birer tane ağırlık alalım, ağırlıkları dirsekleri bükmeden yavaş yavaş, bir aşağı bir yukarı olacak şekilde kaldırıp indirelim. Bu hareketi yapmaya başlarken ağırlıklar daha hafif olmalı, hareketi ilerlettikçe ağırlıkları fazlalaştırabiliriz.
  • Egzersiz 5; Sert bir yere yaslanarak, dik bir şekilde ayakta duralım, bacaklarımız bitişik olsun, ilk olarak bacağınızın birini yavaş yavaş burun hizasına doğru gerin ve yavaş yavaş indirin, daha sonra aynı işlemi diğer bacağınızda da uygulayın.
  • Egzersiz 6; Sırt üstü bir şekilde yere uzanın, önce bir bacağınızı yavaş yavaş kendinize doğru dizden bükerek çekip gerin, bu arada diğer bacağınızı da ileriye doğru gerin, daha sonra aynı işlemi iki bacak yer değiştirecek şekilde yapın, bu işlemde tamamlandıktan sonra, her iki bacağınızı da kendinize doğru çekerek gerin.
  • Egzersiz 7; Bir sandalyeye ya da koltuğa dik bir şekilde oturun, bacaklarınız hafif açık olsun, başınızı yavaş yavaş bacak aranıza doğru eğin bir aşağı bir yukarı olacak şekilde bu hareketi tekrar edin.
  • Egzersiz 8; Sırt üstü bir şekilde yere uzanın, her iki bacağınızı da tabanlarınız yere basacak şekilde dizden bükün, önce bir bacağınızı kendinize doğru çekin, daha sonra diğer bacağınızda da aynı işlemi uygulayın, bu hareketi de düzenli bir biçimde uyguladığınız taktirde ağrılarınızın zamanla azalacağını hissedeceksiniz.

Bel Kireçlenmesi Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Kas Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kas Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyun Kireçlenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Dizde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Kireçlenme Bitkisel Çözüm